Ak vo Vás úspech iných evokuje pocit nespokojnosti s vlastnými výsledkami, vyskúšajte tento jednoduchý akčný plán
( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
Ak nie ste práve spolu s Warrenom Buffetom a Usainom Boltom na úplnom vrchole globálnej pyramídy úspechu, je úplne jedno ako Vy alebo Váš business prekvitáte. Vždy sa nájde niekto iný, kto bude lepší ako Vy. Môžete mať impozantné vzdelanie, ohromnú výplatnú pásku, dokonca i jachtu, ak však stále inklinujete k porovnániu sa s inými, vždy sa nájde niekto ešte s lepšou kvalifikáciou, viac peniazmi či s väčšou loďou. No ak sa neprestanete porovnávať, nikdy nebudete spokojný!
Navyše závisť nielenže spôsobuje, že sa cítite mizerne, no podľa Glenn Llopis z magazínu Forbes i zapríčiňuje , že je pre Vás o to ťažšie napredovať vo svojej vlastnej kariére a dosiahnuť vytýčené ciele. No ako vystúpiť z tohto „závistlivého kolotoča“, aby ste si konečne mohli vychutnať svoj vlastný úspech?
Juliana Brienes, doktorandka psychológie na UC Berkeley, si myslí, že vie pomôcť. Brienes sa vrámci svojho PhD výskumu zaoberala otázkou, aký priateľský či nepriateľský sme jeden k druhému a následne sa rozhodla zverejniť aktuálne poznatky o boji proti závisti na svojom blogu, nazvanom Psych Your Mind. V boji proti tomuto „zeleno-okému monštru“ (Brienes takto označuje závisť, pozn. prekl.) podľa nej zaberá týchto 5 relatívne jednoduchých krokov:
Priznajte si závisť. Priznať si žiarlivosť môže byť do istej miery veľmi ohrozujúce, nakoľko to znamená priznanie si vlastnej slabosti a neistoty. Prvou indíciou poukazujúcou na číhanie závisti je iracionálny pocit zaujatosti a nevrlosti voči objektu našej túžby.
Uvedomte si, že hrdosť a pýcha sú len opačnou stranou mince zvanou závisť. Je zvádzajúce, no nie veľmi užitočné, snažiť sa utlmiť závisť hrdosťou a pýchou. Myšlienky typu „Iste, má pekné auto, no ja vyzerám lepšie“ Vás nedostanú o nič ďalej. V prvom okamihu sa síce môžete cítiť lepšie, lebo sa ospravedlňujete pred samými sebou, no skôr či neskôr sa objaví niekto iný, kto bude mať nielenže krajšie auto ako Vy, ale bude i vyzerať lepšie. Inými slovami, uisťovanie samých seba o vlastných vlastnostiach, ktoré nám môžu závidieť iní, nie je dlhodobo udržateľné.
Vymeňte závisť za súcit. Hoci sa závisť na prvý pohľad javí ako kompliment, v skutočnosti môže byť veľmi dehumanizujúca. Žiarlivosť totiž redukuje objekt našej túžby na niečo veľmi obmedzené a tým maskuje skutočný obraz o koho sa vlastne jedná a aký život v skutočnosti vedie. Žiarlili ste už niekedy na niekoho, kto sa zdal mať perfektný život, no neskôr sa ukázalo čo naozaj prežíva a ako veľmi trpí? Takéto prípady sú častejšie ako si myslíme – my len nemáme príležitosť spoznať niekoho ozajstné problémy, nakoľko sme príliš zaujatý vlastnou závisťou na jeho okúzľujúci život (Facebook mimochodom v tomto smere vôbec, ale vôbec neprospieva).
Nechajte závisť nakopnúť Vaše vlastné sebazlepšenie – ak je to vhodné. Ak je naša závisť zakorenená vo veciach týkajúcich sa nás samotných, ktoré ale nemôžeme zmeniť – ako napríklad ťažké detstvo, traumatizujúca skúsenosť alebo určité zdravotné hendikepy, snaha využiť závisť pre motiváciu vlastného napredovania môže človeka ponoriť ešte do hlbšej frustrácie a väčšieho sebaobviňovania sa.
No na druhej strane nás niekedy žiarlivosť môže upozorniť i na veci, ktoré by sme v živote chceli a ktoré sú pre nás i dosiahnuteľné.Nezabudnite počítať svoje vlastné úspechy. Ako hovorí istá životná múdrosť, závisť znamená počítať šťastie iných namiesto svojho vlastného. „Počítať“ vlastné úspechy a šťastie nie je ale to isté ako motivovať vlastné ego neustálym pripomínaním si v čom sme lepší ako ostatní… Skôr ide o preorientovanie sa na veci, ktoré sú v živote skutočne podstatné.
Preložil: Michal Marenčák
( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: HuffingtonPost
Facebook komentár