The Wall Street Journal uviedol, že Obamova vláda potvrdila svoj postoj voči Sýrii a chce urýchliť plány pre prípadnú vojenskú akciu, po obvineniach, že režim vládcu Assad-a používa chemické zbrane. Všetká politika a diplomacia ide stranou, pokiaľ ide o príbehy peňazí, ktoré vyplývajú z nepokojov v tejto oblasti – obvykle ide o jednu hlavnú tému: Ropa.
Investori by si mali dávať pozor
Napríklad, jednoduchým vyhľadávaním na internete(v AJ) spojenia “barel ropy vo výške 200 dolárov” Vám ponúkne odkazy z obáv dosiahnutím tohto bodu. Jedná sa o správy izraelského útoku na Irán alebo ďalšie: ak sa protesty na Blízkom východe a Severnej Afrike budú šíriť. Tieto správy majú jedno spoločné: jedná sa o staršie správy (od roku 2012 a 2011).
Protikladom do včerajšieho rána(v USA) bol – titulok pre ropu, kde sa uvádzalo, že ceny ropy poklesli, po makroekonomických výsledkoch tovarov dlhodobej spotreby (ktoré boli sklamaním), po zvýšení na zhruba 107 dolárov uprostred vyhliadok západnej vojenskej intervencií v Sýrii. Inými slovami, žiadne desivé pohyby ropy, alebo predpovede o koľko by sa ropa mohla zvýšiť. (Áno, vieme, že Sýria nie je významným producentom ropy, ale je to dôležitá k preprave ropy, a vďaka svojej polohe, nepokoje majú vplyv na špekulácie. A Sýrie nie je v tomto regióne jedinou, ktorá si prechádza konfliktom)
V New York Times Thomas Friedman žiadal čitateľov, aby si predstavili, že by pred piatimi rokmi niekto povedal: “V roku 2013 krajiny, ako Egypt, Líbya, Sýria, Tunisko, Jemen a Irak zasiahne politická nestabilita, alebo občianska vojna – Kde si myslíte, že by mala byť cena ropy? Iste by ste odpovedali, že minimálne na úrovni 200 dolárov za barel. “
Friedman argumentuje, že ceny ropy sú na polovičnej úrovni, pretože USA používa o 60% menej energie na jednotku HDP než tomu bolo v roku 1973. Medzitým USA v roku 2006 závisela na zahraničnej rope 60 percentami spotreby v porovnaní s 36% v dnešnej dobe.
Dovoz dramaticky klesol, ako ropná produkcia v USA dosiahla najvyššiu úroveň za dve desaťročia.
( Súvisiace: Čína predbehne USA, ako najväčšieho dovozcu ropy na svete – už v roku 2017 )
Takže pokiaľ ide o politiku USA voči Blízkemu východu, trh ropy až tak nie je razantné dôležitý, ako tomu bolo v minulosti. Áno, je stále globálnou komoditou, ktorá môže mať dopad na USA, ako výsledok, ale ekonóm Friedman uvedol že “Blízky východ je skôr problémom pre Čínu.”
A ako Čína bojuje s USA získaním titulu “najväčšieho svetového dovozcu ropy,” nová správa uvádza, že dovoz ropy do Číny by sa do roku 2020 mal zdvojnásobiť na takmer 500 miliárd amerických dolárov. Správa tiež uvádza, sa Čína stala viac závislou na rope z krajín OPEC.
Takže čo to znamená pre čínsku ekonomiku? Čo to znamená pre nás? A aký dopad bude mať vývoj v Sýrii na trh ropy? Čo si myslíte VY?
Zdroj: 4-traders.com
Facebook komentár