Vo všeobecnosti sa vyhýbam vytváraniu ekonomických a burzových predpovedí jednoducho preto, lebo je ich extrémne ťažké presne určiť. Počas roka 2006 som varoval pred prichádzajúcim kolapsom na trhu nehnuteľností, ktorý spôsobil vážnu recesiu v r. 2007. V januári 2009 som pripomínal investorom začať nakupovať na burze, pretože som mal pocit že väčšia časť predaja bola za nami. Robenie takýchto predpovedí je vo všeobecnosti “nebezpečná hra” a mali by sme sa jej vo väčšine prípadov vyhýbať, pretože šance, že budete mať pravdu pri predpovedi aj pri určení času sú veľmi nízke.
Avšak existujú určité obdobia, kedy prostredie podporuje predpoveď, ktorá prichádza s blížiacim sa termínom. Dnes nastal jeden z takýchto období. Pre nasledovné tri dôvody verím, prečo burzu a ekonomiku do konca októbra čakajú vážne problémy.
1. Fiškálna dysfunkcia a nešváry vo Washingtone sa opäť budú musieť riešiť koncom septembra a v októbri. 1 október je konečný termín financovania vlády a približne v rovnakom čase bude musieť byť zvýšený dlhový strop. Takáto trpká situácia v D.C. spôsobila v minulosti vážne problémy na burze. V lete v 2011 sa Kongres pokúsil použiť dlhový strop ako páku na zníženie deficitu. Omeškanie zvýšenia dlhového stropu viedlo po prvý krát k zníženiu kreditného ratingu vlády USA. Index Dow Jones Industrial Average klesol o 2000 bodov od 7. júla do 8. augusta. V tom istom čase 5. augusta poklesol Standard and Poor’s a DJIA mal jeden zo svojich najhorších dní v histórii (pokles o 635 bodov). Existuje vysoká pravdepodobnosť, že dôjde k takémuto opatreniu počas niekoľkých nasledovných týždňov, pretože stagnácia v D.C. sa iba zhoršila.
2. Poslednú dobu bola japonská burzová bublina extrémne nestabilná, nakoľko národ šprintuje k dlhopisovej a akciovej kríze. Akciový index Nikkei 225 narástol o vyše 70% za menej ako 6 mesiacov vďaka Abenomínii (podľa japonského premiéra Shinzo Abeho, ktorý v decembri 2012 predstavil 3 piliere oživenia jap. ekonomiky, pozn. prekladateľa) – ekonomického systému, o ktorom sa predpokladá, že bude zvyšovať dane a vytvárať infláciu ničením vlastnej meny. Avšak porovnávací index sa odvtedy dostal na vrchol v polovici mája. Relatívne nový Abeho režim bol už schopný vytvoriť infláciu dokonca aj po rokoch klesania cien v japonskej ekonomike. Problémom je, že táto nová paradigma neustále rastúcich cien sa musí veľmi skoro odraziť nárastom výnosov dlhopisov. Japonská desať ročná zmenka sa obchoduje pri 0.76% hoci národ naakumulovall dlh viac ako jeden kvadriliónov jenov. Úroveň úrokovej sadzby je hlboko pod 1.5% výnosom, ktorá nastala tesne pred Veľkou Recesiou v r.2008. Je nutné poznamenať, že výnosnosť bola dvakrát vyššia ako je dnes, napriek faktu že japonský index spotrebiteľských cien bol blízko nula percent. Napriek tomu sme nedávno videli medziročnú zmenu v inflácii rastúcou z -0.9% v apríli, na +0.2% v júli. Pri tomto súčasnom tempe bude inflácia do troch mesiacov blízko 1.0%. To by malo spôsobiť významný pokles vo výnosoch a pritlačiť národ, aby použili väčšinu svojich príjmov len na splácanie úrokov zo svojho dlhu, čo povedie k extrémnym zmätkom u japonských akcií. V závislosti od BOJ, môžu investori vidieť obrátenie v obchodovaní jenu, čo povedie k extrémnym otrasom hodnôt meny a celosvetovej výmene akcií. Napätá situácia v Japonsku sa v súčasnosti nepremieta do globálnych trhov a je to ďalší šok, ktorý by mohol postihnúť systém do 90 dní.
3. Pravdepodobne najdôležitejšie je, že začiatok znižovania programu nákupu dlhopisov od FEDu na jeseň zníži ceny amerických dlhopisov a praskne bubliny, ktoré existujú na burze a v cenách domov. Hovorím bubliny v burzových hodnotách, pretože S&P 500 je vyšší o 23% od minulého augusta, napriek faktu, že neexistuje žiaden nárast príjmov, ktorý by sprevádzal tento pohyb. Aj ceny realít sú zvýšené o dvojciferné číslo YOY (taká istá rýchlosť rastu bola zaznamenaná pri maxime realitnej bubliny) primárne preto, lebo úrokové sadzby boli umelo potlačené na rekordné minimá počas minulých 5 rokov. Tlačenie peňazí a manipulácia s úrokovými sadzbami sú dôvody, prečo sme znovu naštartovali tieto dve bubliny aktív. V súčasnosti sú trhy extrémne zmetené v tom kedy sa začne znižovanie a o koľko pán Bernanke zníži svoj nákup dlhopisov. Ale kto môže viniť investorov za to, že sa takto cítia? Zdá sa, že Fed skáče medzi umiernenou a agresívnou politikou s každým novým ekonomickým údajom a následnou reakciou burzy. Myslím si však, že Bernanke chce začať svoje nákupy, predtým ako skončí v úrade tento rok. Wall Street sa v súčasnosti prerátal v tom, ako sú dôležité Fed nákupy dlhopisov pre pretrvávajúci býči trh akcií a nehnuteľností. Extrémne vysoké percento investorov buď verí že znižovanie sa nezačne tento rok, alebo verí, že ak nastane takéto znižovanie nákupu dlhopisov, bude to mať zanedbateľný efekt na ceny akcií a výnosy dlhopisov. Pravda je taká, že odstránenie Fed ponuky na dlhopisy by mohla spôsobiť panický útek od produktov s fixovaným príjmom a prudký nárast úrokových sadzieb. Voľný trh nechce žiadnu časť štátnych dlhopisov na súčasných výnosoch, iba ak by si investori mohli byť istí, že Fed naďalej zostane dominantným nákupcom. Špička vo výnosoch dlhopisov by vystavila sektor nehnuteľností vyššiemu tlaku, ktorý už zaznamenal zvýšené rušenia objednávok po nových domoch a 30% zníženie burzových cien staviteľov domov od začiatku rozhovorov o znižovaní v máji. A bez novovytvoreného kreditu natlačeného do pokladníc bánk každý mesiac v hodnote 85 miliárd USD, bude odstránená aj významná ponuka na burze. Samozrejme musím spomenúť fiškálny nátlak vlády, ktorý príde z obchodného deficitu spôsobeného zvýšenými poplatkami za dlh USA. Či trh s dlhopismi padne pred novembrom, alebo nie s určitosťou nevieme. Nič menej, kedykoľvek sa tak stane, trh s dlhopismi nakoniec skolabuje so zničujúcimi následkami.
Hoci v tejto hre investovania neexistujú žiadne záruky, zistil som že je nutné vedieť, že šance na korekciu pri magnitúde približne 20% pre hlavné priemery sa veľmi zvýšili na nasledujúce tri mesiace. Ekonomický zmätok vyplývajúci z ktoréhokoľvek vyššie uvedeného scenára by mal uvrhnúť centrálne banky vo svete do novej horúčky tlačenia peňazí, čo by zmenšilo dopad všetkého čo doteraz investori videli.
Preložil: Jan Chupac
AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy
Zdroj: Pento Portfolio Strategies
Facebook komentár