Prezident Obama a Kongres kladú oveľa menší význam potenciálne vysokým nákladom na útok amerického vojska proti Sýrii podľa dlhoročného občianskeho liberálneho a trojnásobneho kandidáta na prezidenta Rona Paula.
Daň za odplatu Sýrskej vláde za použitie chemických zbraní je „ problém, o ktorom veľa ľudí nerozpráva“ – ale mali by, povedal v piatkovom interview Paul.
Napriek Obamovým uisteniam, že kroky americkej armády nebudú zahŕňať „usadenie sa tam“, Paul vydal varovanie o ľudských nákladoch týkajúcich sa„ omnoho viac stratených životov ako (zákonodarci) očakávajú. Myslia si, že môžu predpovedať tieto veci, ale takisto sú tu náklady ako – náklady spojené s ľudským životom, náklady na slobodu z dôvodu vojnovej atmosféry.
„Od konzervatívcov sa očakáva, že budú sledovať rozpočet – namiesto toho sa rozprávajú o zásluhách z účasti, či je to legálne, morálne, ústavné, či je to medzinárodné odsúhlasené.“
„Bol jeden vojenský generál, ktorý vydal vyhlásenie, ktoré malo byť urobené (inými) – toto nebude stáť stovky miliónov dolárov, bude to stáť miliardy,“ povedal bývalý Texasky kongresman, známy za svoj skepticizmus o účasti sa americkej armády na cudzej pôde.
O niečo skôr, predseda Zboru náčelníkov štábov, Martin Dempsey, poradil administratíve, že pomoc sýrskym rebelom by mohla stáť 500 miliónov dolárov ročne – s priemernými mesačnými nákladmi šplhajúcimi sa k 1 miliarde dolárov. Minulý týždeň Minister obrany Chuck Hagel vo svojom vyhlásení pred Kongresom tiež spomenul potenciálne náklady. Ale fiškálne záujmy sa ešte nenaštartovali.
„S prihliadnutím na to, že jedná riadená strela s plochou dráhou letu by mohla stáť jeden a pol milióna dolárov – budú výdavky omnoho vyššie“ pri akomkoľvek vojenskom útoku, povedal Ron Paul. Je tu „personál, ktorý hýbe námorníctvom, a ďalšie veci….Bude jednoduché ( z hľadiska nákladov) stúpať nahor.“ Porovnal rozdiel medzi nákladmi vo vojne v Iraku: „Odhady boli 60 miliárd dolárov, a ukázalo sa, že to boli bilióny.“
„Toto chcel Bin Ládin“
Ani tak vysoké náklady, aké by mohli pri účasti v Sýrii vzniknúť, nie sú skutočnou tragédiou, podľa Paula.
„Toto je presne to, čo očakával (Osama) Bin Ládin a chcel nech sa to stane,“ povedal v piatok. „ Chcel, aby sme zapadli na Strednom Východe – predtým, ako bol zabitý, povedal, že bol prekvapený, ako moc sme sa tam zasekli. Chcel priniesť finančnú krízu do tejto krajiny. Týmto spôsobom zostrelil sovietov tým, že ich zatiahol do Afganistanu, a nakoniec sa Sovietsky Zväz z finančných dôvodov rozpadol. Takže nanešťastie, vidím (vývoj v Sýrii) ako veľmi nebezpečný a myslím si, že čím skôr zo Stredného Východu vypadneme, tým lepšie.“
Pracuje na tom niekto zo strany Assada – podporujúc ho nejakým spôsobom? „ Možno môže byť Al Kájda súčasťou tohto rozmýšľania – kto vie.“
Paul komentoval správy o tom, že niektoré sýrske rebelské skupiny vlastnia jedovatý plyn „a, že sa stala nehoda. Neviete čomu môžete veriť. Ale myslím si, že z epizódy s plynom ťažia iba rebeli a nie Assad…Z hľadiska stratégie to nedáva zmysel, aby Assad (zaútočil na Sýrskych civilistov), pokiaľ to nebola nehoda. Vyhrával vojnu. Rebeli sú na úteku, a to je moment, kedy sa musí niečo náhle zmeniť: Potrebujú Američanov, aby vyriešili problém, a tým je Assadovo zotrvanie pri moci. Takže je celkom logické, že by to urobil niekto naschvál a vinu hodil na Assada“
Čo si myslí Paul o Obamovom kroku, týkajúceho sa žiadosti Kongresu o schválení obmedzeného útoku na Sýriu?
„Núti Vás to premýšľať o tom, že kam s tým mieri. Možno je úprimné roztržitý“, povedal Paul. „A možno je do toho nútený nejakými veľmi mocnými záujmami, ktoré kontrolujú našu vládu – vojenského priemyselného komplexu a druhými – aby túto situáciu sledovala a neodišla zo Stredného Východu. Ale on jednoducho nemôže predstierať, že náhle chce radu od kongresu a ľudí a, že to nerobí z Ústavných dôvodov. Naši prezidenti sa nestarajú o povolenie – republikánske alebo demokratické. Rozhodne robia čo chcú“.
„Myslím si, že podceňuje zmýšľanie v tejto krajine,“ dodal Paul. „Americký ľud sa v tomto nevzdáva. Myslím si, že by bolo pre americký ľud obrovským víťazstvom, keby ovplyvňoval Kongres a tlačil na ich členov, aby za to nezahlasovali. Pre Prezidenta to môže byť veľká dilema – ale bude to zdravá diskusia správnym smerom. Prezident si nemôže len tak ísť a začať vojnu bez schválenia ľudu.“
Preložil: Ivan Pagáč
Zdroj: CLibertyc.com
Facebook komentár