Centrálna Banka Anglicka chce zmieniť tlačenie libier z vody a papiera a namiesto toho, by najradšej vytvárala plastové bankovky, ako sa tak rozhodli už robiť v Austrálii a Kanade.
Centrálna banka tento týždeň poznamenala, že požiada o názory verejnosti pred prijatím rozhodnutia v decembri, či sa budú libry vyrábať z polyméru, ktoré by mali byť menšie, ako aktuálna bankovky. Úradníci hovoria, že by mali vydržať až šesťkrát dlhšie ako papierové.
Guvernér Mark Carney predstavil bankovky z polyméru, ktoré zaviedol, aj ako vedúci predstaviteľ Centrálnej Banky Kanady v roku 2011 a tomuto materiálu pripisuje prudký pokles miery falšovania.
Táto banka vydáva papierové bankovky od doby, kedy bola táto centrálna banka v roku 1694 vytvorená, ako spôsob získavania peňazí na vojnu kráľa Williama III, proti Francúzsku. Prvý plne tlačené bankovky sa objavili v roku 1853. Predtým, boli bankovky ručné podpisované zamestnancami banky.
Banka dodala, že polymérové bankovky sú teda ťažko falšovateľné, sú odolné a zostávajú dlhšie čisté, pretože materiál je odolnejší voči nečistotám a vlhkosti a uviedla, že spätnú väzbu z ich nového vzhľadu bola pozitívna.
37-ročný čašník Jean-Christophe Rigoleto povedal: “Je to skvelý nápad, pretože som si občas v nohaviciach nechal nejaké bankovky, ktoré moja priateľka oprala,” … “Skôr som používal austrálske doláre, tak som trochu na ne zvyknutí a nevadí mi vôbec, ak by aj libre boli z plastu.”
Ale predajca kníh – Richard Klevan má sporný pocit, či je austrálska bankovku je nová, alebo sa jedná o falšovanú. Neviem zistiť, či bankovka je pravá, alebo nie je a mám dojem, že by mohla byť ľahšie kopírovateľná.”
Britská centrálna banka uistila verejnosť, že bankovky z polyméru by mali mať na sebe rovnaké vzory a mala byť mať menšiu veľkosť. Pokiaľ bude dané rozhodnutie – vydávať bankovky z polyméru, najprv začneme zavádzať nové päť librové peniaze, ktoré by mali byť už obehu v roku 2016 a budú z Winstonom Churchillom. Neskôr prídu na rad 10 librové bankovky.
Podľa plánov by sa 5. libier malo zmenšiť z dĺžke od 135 mm do 125 mm a výšky od 70 mm do 65 mm. 10 librová bankovka by mala mať rozmer od 142 mm x 75 mm na 132 mm x 69 mm.
Výskum ukazuje, že bankovky z polyméru môžu za 10 rokov zraziť náklady o 100 miliónov libier.
Charles Bean, námestník guvernéra Centrálnej Banky povedal: “Banka bude tlačiť poznámky z polyméru iba vtedy, ak budeme presvedčení, že verejnosť bude v nich mať aj dôveru v, a budú pohodlne použiteľné.”
Z polyméru sú v súčasnosti vydávané bankovky vo viac než 20. krajinách. Austrália ich predstavila v roku 1988 a v roku 1990 bola nasledovaná zo strany Indonézie, Thajska, Malajzie a Nového Zélandu.
Video v AJ:
Zdroj: MyFinances.co.uk
Facebook komentár