Päť rokov po páde investičnej banky Lehman Brothers sa poplatky z najväčšieho bankrotu v histórii USA stále spočítavajú.

Ako minulý mesiac, malá armáda právnikov, účtovníkov poradcov a ďalších odborníkov, ktorý pracovali na zrútení investičnej banky si zarobil viac než 2,2 miliardy amerických dolárov od kedy Lehman Brothers vyhlásila bankrot v septembri roka 2008. Poplatky z bankrotu neslávnej firmy Enron Energy Trading v roku 2001 vyzerajú veľmi úboho, lebo sú len na úrovni 793 miliónov dolárov.

Nancy Rapoport, profesorka práva na University of Nevada, v štáte Las Vegas povedala: “Jednalo sa o naozaj veľmi zložitý prípad” … “Nebolo to len, že bol naozaj veľkým, ale bol naozaj obrovský a mal veľa nových otázok.”

Na zložitosti pridalo aj to, že bankrot banky Lehman Brothers bol udalosťou, ktorá nebola plánovaná, kedže to prišlo potom, čo vláda odmietla zachrániť tento problémový podnik.

Banka Lehman sa vynorila z ochrany pred veriteľmi (Chapter 11) v marci minulého roka, ale proces odpredaja majetku a splácanie prostriedkov jej veriteľom pokračuje. Firma po súčasnosť predala aktíva a poskytla jej veriteľom 47,2 miliardy dolárov. Podľa najnovších odhadov z oprávnených nárokov nakoniec asi vyplatí zhruba 80 miliárd dolárov, proti 308,7 miliardám dolárov.

Tento proces bude pravdepodobne trvať ešte niekoľko rokov, keďže firma stále čelí súdnym sporom, k čomu bude potrebovať dodatočné finančné prostriedky a bude potreba ďalší odpredaj aktív – od rôznych druhov derivátov, nehnuteľností, po investície „private equity“.

Poradenská firma Alvarez & Marsal, ktorá mala na starosti právne záležitosti banky Lehman Brothers (po tom, ako bola oznámená ochrana pred veriteľmi) podľa súdnych podaní do konca júla dostala viac ako 657 miliónov dolárov. Táto firma mala v roku 2009 do tohto procesu zapojených až 160 ľudí, ale teraz ich je už iba okolo 50.

Advokátska kancelária Weil, Gotshal & Manges, ktorá slúži ako hlavnou poradenskou firmou banky Lehman, zarobil viac ako 484 miliónov dolárov, kde si jej právnici účtovali okolo 1 000 dolárov za hodinu. Firma v súdnom podaní z minulého roka uviedla, že jej zamestnanci tomuto  prípadu od septembra 2008, po ukončenie ochrany pred vertiteľmi v marci minulého roka venoval viac ako 747 000 hodín.

Na tejto zbankrotovanej investičnej banke pracovalo viac ako 30 .advokátskych kancelárií, ktoré boli zapojené do priebehu jej konkurzu, alebo likvidačného procesu.

Harvey Miller, právnik spoločnosti Weil, Gotshal & Manges poznamenal, že “tieto poplatky by nemali vyvolávať žiadny rozpaky.”

Miller dodal: “Musíte myslieť na to, že doslova stovky a stovky odborníkov … (pracovalo) na ochrane týchto aktív a urobili ich cennejšie než boli počas 15. septembra 2008.”

Bryan Marsal z Alvarez and Marsal povedal, že profesionáli, ktorí na tomto prípade pracovali, zvýšil hodnotu majetku, až o zhruba o 50 miliárd dolárov. Veľa z finančných a reálnych aktív banky Lehman by sa tak boli predali z razantnou zľavou, z dôvodu paniky finančnej krízy, ale od tej doby v rámci neskoršieho konkurzného konania zvýšili hodnotu.

Marshal ďalej uviedol: “Bolo to vhodné minúť toľko peňazí, aby bol vykonaný tento druh tvorby hodnoty? Existuje na to jednoduchá odpoveď.”

V máji roku 2009, sudcu vymenoval výbor, ktorý mal schvaľovať a kontrolovať poplatky za odborné služby v danej veci. Výbor určil limity na množstvo výdavkov pre externé spoločnosti – napr. 10 centov za 1. stranu fotokópie, $ 20 za jedlo na jedného pracovníka, a požadovali aj iné hranice a obmedzenia. Taktiež preskúmaval účty a občas sa zapojil do vyjednávanie o znížení poplatkov so zúčastnenými firmami.

Vládou vymenovaný správca taktiež napádal končenú fakturáciu u niekoľkých firiem.

James Peck, sudca, ktorý predsedal tomuto bankrotu, povedal, že kým celkový poplatok bol “monštruóznym číslom”, ale v absolútnych číslach to bol vhodný vzhľadom na rozsah a zložitosti prípadu.

Taktiež dodal: “Je to monštruózne číslo v prípade, ktorý začal s dlhmi o hodnote 613 miliárd dolárov. Bol núdzovou situáciou, ktorú bolo potreba správne riešiť” … “Toto sú náklady, ktoré to zvládli.”

Zdroj: YahooFinance

Facebook komentár