Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Eric Tillberg, autor Policy Mic tvrdí že vojne nad terorom je koniec a teroristi vyhrali.

Po prvých dvoch zásahoch vo vojne proti teroru 11. Septembra 2001, nastal prvý velký boj a bol prehraný 26. Októbra 2001. V tento deň bol zavedený a ustanovený zákon zvaný Patriot act (zjednocovanie a posilňovanie Ameriky poskytovaním vhodných pomôcok potrebných pre stíhanie a bránenie terorismu, pozn. prekladateľa) právoplatne podpísaný bývalím presidentom George Bushom.

Teroristi zabitím 3 000 ľudí s nápadným štýlom obliekania, prinútili USA k odmaskovaniu svojich kompromitujúcich techník a podvedeniu svojich obyvatelov.

Následne teroristi zažili ďalšie výťazstvo v boji s ustanovením úradu pre ochranu Národnej bezpečnosti 25. Novembra 2002. Tento úrad omnoho viac poukazuje na hrozivú tvár Americkej vlády a potvrdil sa byť momentom kedy americký občania spozorovali, že oni sami, boli videní ako nepriatelia štátu. Prehra pokračovala s ustanovením zákonu o Autorizácii Národnej Obrany (NDAA), reprezentujúcou zvýšovanie dotácii pre už nafúknuté (a nesprávne nazývané) Ministerstvo Obrany.

Od tohto momentu žil Americký sen na invalidnom dôchodku s malou nádejou na zmenu. Poslednou kvapkou ktorá rozoznela zvon porážky USA bola PRISM ( tajný národný bezpečnostný program elektronického sledovania, pozn. prekladateľa). Napriek tomu že PRISM začal v roku 2007 dozvedeli sme sa o jeho existencii len nedávno vďaka Edwardovi Snowdenovi.

Porážka USA vo vojne s terorom poukazuje na excelentné vysvetlenie pre vzkriesenie libertariánskej politiky. Je to prirodzená reakcia, keď ľud už neverí vláde, požaduje právo nechať i používať svoje zbrane a taktiež žiadať aby sa vláda sama odstránila z väčšiny, ak nie zo všetkých aspektov ich života.

Výhru teroristov nemusíme sledovať iba skrz vnútro-politickú situáciu v USA. Al-Qaeda nikam nezmizla a už vôbec nebola odstránená. V tejto veľkej hre náhodných výstrelov, nezasiahnuté terče sledujú americké slabnúce opatrenia na uchovanie bezpečia a sú nimi posmeľované.  Vstup týchto zákonov musia byť videné ako propagandistické víťazstvá pre teroristov a nepochybne  napomáhajú ich náborom. USA musí znovuobjaviť americký sen a začať nim zase raz žiť. To by bola najlepšia cesta na obrátenie smeru ktorým ide vojna proti teroru.

Pakistan a politika Amerických stíhačiek

Krátko po 9. Novembri, Spojené štáty mali podporu ohromnej väčšiny Pakistancov.  Prieskumy teraz ukazujú iba 55% negatívny postoj voči Al-Qaeda zatial čo podpora klesá všade inde. 

74% Pakistancov vidí USA ako nepriateľa

Výskumné centrum PEW v programe Global Attitudes (svetové postoje, pozn. prekladateľa) ukazuje že 74% Pakistancov nazývajú Ameriku nepriateľom.

Zhruba traja zo štyroch Pakistancov (74%) považujú USA za nepriateľa, cez 69% tomu bolo minulý rok a 64% pre troma rokmi. A prezident Obama si drží dokonca presahujúco nízku oblúbenosť. Skutočne, medzi 15 preskúmanými krajinami v rokoch 2008 aj 2012 výskumným centrom PEW v projekte Global Attitudes,  Pakistan je jediná krajina v kde Obamove hodnotenia neboli lepšie ako hodnotenia bývalého prezidenta Georga W. Busha získané počas jeho finálneho roku v Bielom dome.

Navyše, zhruba 4 z 10 verí že Americká ekonomika a vojenská pomoc má vlastne negatívny dopad na ich krajinu, zatial čo iba cca 1 z 10 si myslí že dopad je pozitívny. Len 17% stojí za Americkými bezpilotnými stíhačkami ktoré zasahujú proti lídrom extrémistických skupín, aj keď sú vedení k spojeniu s Pakistanskou vládou.

Pohľad Pakistancov na USA a Obamu

Nevyhratelná vojna

Teror je metóda. Nieje možné vyhrať vojnu nad metódou. A pretože Americké bezpilotné stíhačky zabíjajú mnoho nevynných ľudí ako aj bezcitná invázia do Iráku a Afganistánu, viacej ľudí neznáša agresivitu USA než pred 9. septembrom.

Vžite sa do kože priemerného Pakistánčana ktorý stratil priateľa, alebo člena rodiny v útoku Amerických bezpilotných stíhačiek. Mysleli by ste si že USA je nepriateľ? Samozrejme že áno!

Videli by ste tie útoky bezpilotných stíhačiek ako teroristický  čin? Samozrejme že áno!
Americká vláda si vytvára nepriateľov ruka v ruke s ich taktikou bezpilotných stíhačiek (ktorá je sama o sebe teroristický čin ktorý zabíja nevinných civilistov celý čas).

Ako by USA mohlo poraziť metódu, hlavne keď  metódu používa sama.

Preložil: Samuel Révay

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MISH’S Global Economic

Facebook komentár