Sasha Cekerevac píše: Vždy som bol fanúšikom dlhodobých investícií, kde krátkodobé výkyvy sú menej dôležité a je možné rozmýšľať vo veľkom. Jedna z mojich obáv, pokiaľ ide o rozvoj dlhodobého investičného portfólia, je čínska ekonomika. Za posledných 10 rokov sme videli ako narastá význam a postavenie čínskej ekonomiky v globálnom meradle. Čitatelia, ktorí pozorne sledujú trhy už vedia, že hocijaká správa o hospodárskom raste alebo poklesu čínskej ekonomiky má teraz potenciál zahýbať trhmi po celom svete. Dlhodobá investícia sa tým stáva zložitejšou, pretože sa musíme pozrieť aj mimo potenciál firmy, teda na kľúčové zásady čínskej ekonomiky. Jedna z nebezpečných vecí je masívny nárast dlhu v čínskej ekonomike. Myslím, že nesplácané dlhy, najmä v rámci miestnych samospráv Číny, môžu spôsobiť vážny problém, a to nielen pre čínsku ekonomiku, ale rovnako pre globálnu ekonomiku.

Ďalší národ, ktorý sa masívne zadĺžil, bolo Japonsko v 80. rokoch. Ako všetci vieme, každý, kto si požičia veľké množstvo peňazí, musí to splatiť, čo zvyčajne obnáša zníženie výdavkov a úsilie splácať vysoký účet, čo by som nazval „kocovinovým efektom“.

Je ťažké zohnať štatistiky, ale som presvedčený, že dlh miestnych samospráv v rámci čínskej ekonomiky sa zvýšil približne o 50 %, a to len za posledných päť rokov. V prípade dlhodobých investícií by mohol mať dramatický vplyv, keby spôsobil náhle spomalenie globálnej ekonomiky. Zdá sa, že Čína sa snaží zabrániť rastu dlhu, aby dlh nepohltil celý národ. Investori majú záujem o dlhodobé investície ako tomu bolo aj v 80. rokoch, keď silno „napadli“ Japonsko počas jeho rýchleho rastu. Výsledkom bolo, že vplyv znižovania zadlženosti trval desaťročia a stále zápasia s nedostatkom ekonomického rastu.

V čínskej ekonomike je potenciál na dlhodobé investície, ale v dôsledku veľkého počtu ľudí, ktorí sa posúvajú do strednej triedy, obrovský dlh je vážny problém.

Koľko z dlhu bolo použité na výstavbu budov, ktoré teraz zívajú prázdnotou? Nejde o produktívne využitie kapitálu, keďže nemá žiadnu návratnosť investícií. Prázdne budovy nezvyšujú tempo rastu čínskej ekonomiky v dlhodobom horizonte, ale ukazuje sa iba ako krátkodobý výkyv.

Každý by mal byť opatrní pri vytváraní  dlhodobého investičného portfólia a zahrnúť skutočnosť, že čínska ekonomika nebude narastať pri takých sadzbách ako tomu bolo v uplynulom desaťročí. Tento prechod na viac domáce orientovanú čínsku ekonomiku môže vytvoriť víťaza, ale každý musí byť veľmi dôslední.

Pokiaľ ide o dlhodobé investovanie, treba dbať o viac vecí ako len o štvrťročné finančné výsledky. Taký globálny obor ako je čínska ekonomika môže a bude mať vplyv na podniky, a to aj tu v Spojených štátoch.

Zdroj: InvestmentContrarians

Facebook komentár