Opýtajte sa čínskych nákupcov, či ich zaujímajú investičné predpovede o zlate od Goldman Sachs…

Goldman Sachs zas a znova predpovedá, že zlato poklesne a určuje jeho nový krátkodobý ciel na 1050 dolárov, dodáva Jeff Clark v Casey Research.

Ako keby existoval nejaký schizofrenický gén, ktorý by bol povinný dodržiavať neustále kolísajúce predpovede týchto veľkých bánk. Udivujú ma ľudia, ktorí pokračujú v počúvaní rád od týchto veľkých investičných bánk po ich mizerných výsledkoch a dlhotrvajúcemu stanovisku proti zlatu.

Samozrejme, že takzvané „too-big-to-fails“ (finančné  inštitúcie, ktoré sú príliš veľké na to, aby „padli“) môžu hýbať trhmi, ale hovoria iba veci, ktoré  vyhovujú im a nie nám. Napríklad, keď Goldman Sachs radila svojim klientom a širokej verejnosti, aby v druhom kvartáli predávali svoje investície v zlate, a sama nakúpila 3,7 miliónový podiel v GLD a stala sa tak siedmym najväčším držiteľom v tomto investičnom fonde (ETF).

„Keď som pred dvoma rokmi navštívil Čínu, hádajte o kom sa tam nikto ani len nezmienil? O Goldman Sachs. Samozrejme, boli tam novinky z USA, ale bežná žurnalistická dávka pozostávala z aktivít Číny, nie Severnej Ameriky. A prekvapivo, pohľad z tej strany našej veľkej modrej planéty bol podstatne odlišný ako ten, ktorý čítavame a počúvame tu. V niektorých prípadoch dokonca opačný.“

Nielen, že priemerná čínska žena v domácnosti, možno najskromnejšia a najopatrnejšia ukážka sporiaceho človeka na svete, pravdepodobne nikdy nepočula o Goldman Sachs a ich predpovediach, že zlato spadne na 1000 USD za trójsku uncu, ale pokiaľ by aj počula, tak by si pomyslela: „垃圾!“ (Nezmysel!)

Tu sú nejaké  dôkazy. Od 1. januára, podiely investičného fondu (ETF) GLD poklesli približne o štvrtinu (26% podľa GFMS), ale čínske ženy v domácnosti sa nezdráhajú nakupovať a rozhodne nezačali predávať:

Červená bodkovaná čiara predstavuje celkový odliv GLD až do minulého utorka. Oranžové obdĺžniky znázorňujú kumulatívne mesačné importy zlata do Číny cez Hong Kong. Môžete vidieť, že Čína pohltila zhruba dvojnásobok toho, čo väčšina držiteľov tohto ETF zo Severnej Ameriky predala. Ono to je dokonca viac než toľko, pretože k dispozícii máme iba import z Hong Kongu a aj to iba do konca júla.

V skutočnosti je to omnoho dramatickejšie ako toto.

Ak pôjdeme hlbšie do faktov, tak zistíme, že kumulatívny dovoz zlata do júla prekonal 26,7 milióna uncí (831 ton), čo bolo množstvo dovezené do Číny za celý rok 2012. To znamená,  že skôr ako odradení od nákupu zlata, keď jeho cena tento rok klesala, Čínania tento žltý kov hromadili, ako len mohli. A okrem toho, v minulom roku čínsky producenti vyprodukovali 12,9 miliónov uncí (403 ton) zlata, z ktorého všetko zostalo v krajine.

Keď sa pozrieme na fyzické dodávky zo Shanghai Gold Exchange (SGE) proti COMEXu a svetovej ťažobnej produkcie, môžete vidieť jasný trend v tomto roku:

Ako môžete vidieť, tak dodávky na SGE sú výrazne väčšie než na COMEXe. Dodávací pomer na COMEXe sa stále drží pod 10% na rozdiel od približne 30% pomeru na SGE. Iba do konca júna SGE takmer vyrovnala dodávky za celý minulý rok.

Toto sú titulky, ktoré čítajú Číňania, nie tie, ktoré píše Goldman Sachs.

Ale samozrejme, že to nie sú iba Čínania. Najväčší trh so zlatom má stále ešte India. A aj napriek vytrvalým obmedzeniam ich vlády, Indovia v minulom kvartáli nakúpili viac zlatých šperkov a investičného zlata ako akákoľvek iná krajina.

Čína a India predstavujú takmer 60% z celosvetového odvetvia zlatých šperkov za minulý kvartál a zhruba polovicu dopytu po zlatých odliatkoch a minciach. Okrem toho, obidve krajiny zaznamenali takmer o 50% väčší dopyt spotrebiteľov v prvej polovici roku v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2012.

Obidve krajiny lámu rekordy…

  • Čína nakúpila 8,8 miliónov uncí zlata (275 ton), o 87% viac než v minulom roku
  • India nakúpila 9,9 miliónov uncí zlata (310 ton), o 71% viac než v minulom roku

Je pravda, že oficiálny indický dovoz zlata v auguste klesol až na 0,08 miliónov uncí (2,5 tony), čo je prepad o 95% z júlového objemu 1,5 milióna uncí (47,5 tony). Zatiaľ avšak nie je jasné, či sa indickým orgánom podarilo zmierniť dovoz zlata, o čo sa tak zúfalo snažia; majte na pamäti rozsiahle správy o pašovaní zlata. A svadobná sezóna v Indii je zatiaľ iba pred nami, takže dopyt po zlate sa pravdepodobne znova odrazí nahor.

Fyzický dopyt sa za posledný kvartál prudko zvýšil taktiež v Thajsku, Indonézii a Vietname v rozmedzí od 20% do 40%. Ak sčítame všetky ázijské/rozvíjajúce sa krajiny, tak na celkovom spotrebiteľskom dopyte po zlate tvoria leví podiel, a to približne 70%.

Toto všetko vyvoláva otázku, či sú Aziati proste múdrejší ako Goldman Sachs? A čo to znamená pre nás ako investorov?

Štruktúra trhu so zlatom sa mení. Zlato sa presúva z takzvaných „slabých rúk“, to sú také, ktoré zlato vidia iba ako príležitosť k obchodu alebo hľadajú rýchle zisky, do „rúk silných“, ktoré vidia zlato v širšom kontexte a nakupujú ho na dlhodobý horizont.

Zlato sa presúva zo západu na východ. Toto ste určite počuli už aj predtým, ale vyššie uvedené údaje nevyvrátiteľne poukazujú na túto skutočnosť a tento trend nevykazuje žiadne znaky oslabenia.

Východ bude mať zväčšujúci sa vplyv na cenu. Ako náhle Aziati prevezmú viac a viac kontroly nad trhom, tak bude rásť aj ich vplyv na cenu.

Zlatý býčí trend ešte neskončil, bez ohľadu na to, čo hovorí Goldman Sachs. Keď tak čítam ich komentáre na trh s drahými kovmi, občas sa zamyslím, či tomu naozaj rozumejú. Ale potom si položím otázku: vlastní vôbec niektorý z ich analytikov zlato?

Prevzaté z 3Signa – investičné zlato, striebro, platina
————————————————————————————–
Hlavnou činnosťou spoločnosti 3Signa je predaj investičných drahých kovov. V dnešnej ekonomicky neistej a nestabilnej dobe sú drahé kovy vhodnou komoditou k investícii. Radi by sme práve túto alternatívu ponúkli aj Vám. Sme presvedčení, že investičné zlato je jedným z vhodných riešení, ako nielen uchovať hodnotu Vašich úspor, ale taktiež ich zhodnotiť.

Facebook komentár