Je prirodzené spomenúť porovnanie spoločnotí Twitter a Facebook, ale aj tak sa jedná o veľmi rôzne spoločnosti. Áno, Facebook je samozrejme postavený na myšlienke spojenia priateľov, zatiaľ čo Twitter má mierne rozdielne zameranie.
Ale podanie žiadosti o IPO(počiatočná verejná ponuka akcií) spoločnosti Twitter odhalilo, ako sú tieto firmy skutočne rozdielne.
Po prvé, Twitter je oveľa menšia spoločnosť s približne 215 miliónov mesačných aktívnych užívateľov, v porovnaní s 1,15 miliardami vo Facebooku. V minulom roku, kedy Facebook podala žiadoť na IPO mala 845 miliónov užívateľov.
V čase jej podania IPO bola firma Facebook zisková – presne po dobu troch rokov, ale spoločnosť Twitter stále nie je rentabilnou. V roku 2013 zaznamenáva pokrok smerom k ziskovosti, pričom čistá strata sa znížila o 38 percent na 79,4 miliónov dolárov. Ale v prvej polovici tohto roka – vďaka niektorým akvizíciám sa čistá strata zvýšila o 41 percent na 69,3 miliónov dolárov.
Prečo tento rozdiel?
Twitter už niekoľko rokov neobsahoval žiadne reklamy. V lete roka 2010 priniesla na trh svoje prvé reklamy tzv. “propagáciu tweetov”, ale reklama na mobilných zariadeniach sa nezobrazovala až do leta minulého roka. Na rozdiel Facebook už v roku 2004 začal ponúkať určitý druh reklamy. V roku 2006 už začala vo väčšom množstve ponúkať možnosť propagácie reklamy na svojej sociálnej sieti.
A zatiaľ čo Facebook rok pred tým, než podal žiadosť o IPO – v roku 2012, v roku 2011 minul 7,5 percenta svojich príjmov na “všeobecné a administratívne náklady”. Twitter minula až 18,8 percenta svojich príjmov. Pred IPO Facebooku, spoločnosť minula 11,5 percent svojho príjmu na predaj a marketing, Twitter minula 27,3 percenta.
Ale príjmy Twitteru rastú veľmi rýchlo, rýchlejšie ako Facebooku. V roku 2012 príjmy Twitteru sa strojnásobil na 317 miliónov dolárov, a v prvej polovici roka 2013 príjmy Twitteru sa viac ako zdvojnásobili na 254 miliónov dolárov.
Twitter má taktiež možnosť ukázať silu na poli mobilnej reklamy, čo je v ostrom kontraste k Facebooku, kedy priniesol akcie na verejnosť. Tri štvrtiny užívateľov Twitteru má prístup k službe prostredníctvom mobilného zariadenia, čo predstavuje 65 percentný príjem z reklamy.
Počas IPO mal Facebook nulový mobilný príjem, čo predstavovalo veľkú výzvu. Bolo to spomenujté v jeho podaní S-1, v časti “Rizikové faktory”. Aktuálne Facebook zvýšil mobilnú reklamu na viac ako 40 percent svojich príjmov. Pre obe spoločnosti je to stále hlavnou oblasťou rastu.
Dokonca aj vlastnícke štruktúry Twitteru a Facebook sú rozdielne. Twitter nieje ovládaný akcionármi pomocou špeciálnych hlasovacích práv. Medzi najväčších vlastníkov patrí spoluzakladateľ a bývalý CEO Evan Williams s 12 percentami akcií, zatiaľ čo predseda Jack Dorsey má 4,9 percenta.
Zatiaľ čo Facebook je úplne iným príbehom. To sa kvalifikuje ako “kontrolovaná spoločnosť” s obrovským množstvom podielu, ktorý leží v rukách CEO – Marka Zuckerberga, vďaka jeho 57 percentnému podielu akcií firmy Facebook s hlasovacím právom B.
Zdroj: Investing
Facebook komentár