Spoločnosť Lockheed Martin sa stala posledným vládnym dodávateľom, ktorý oznámil nútenú dovolenku, z dôvodu nefunkčnosti federálnej vlády.
Zbrojársky dodávateľ uviedol, že dovolenka sa bude týkať 3 000. pracovníkov a bude začínať dnešným dňom.
Generálna riaditeľka Marillyn A. Hewson povedala: “Som sklamaná, že musíme prijať takéto opatrenia, a budeme aj naďalej podporovať našich zákonodarcov, v tom, aby nakoniec spoločne uzavreli dohodu ohľadom financovania, čo povedie k zlepšeniu tejto situácie.” Dodala, že pracovníci budú mať možnosť využiť čas dovoleniek, takže by ich platy a výhody nemali byť ovplyvnené.
Spoločnosť Lockheed Martin má 120 tisíc zamestnancov, 95% z nich je v Spojených štátoch. Jej zmluvy s federálnou vládou boli v roku 2012 na úrovni takmer 39 miliárd amerických dolárov, čo predstavuje viac ako 80% z jej celkového príjmu.
Začiatkom minulého týždňa firma United Technologies oznámila, že 2 000 jej pracovníkov bude v tomto týždni pravdepodobne taktiež čeliť nútenej dovolenke. Postihnutie sa bude týkať výroby helikoptér Black Hawk, prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti Sikorsky Aircraft, rovnako ako produkcie ďalších systémov riadenia pre lietadlá a rade ďalších high-tech produktov. United Technologies poznamenala, že by tento počet pracovníkov mohol vzrásť až na 4 000, ak situácia vlády v tomto týždni bude pokračovať a 5 000, pokiaľ prejde do budúceho mesiaca.
Cena za skladovanie u vládnych kontraktov bude taktiež ovplyvnená počas odstávky.
Od minulého utorka je doma približne 800.000 federálnych zamestnancov. Z dôvodu týchto opatrení štátni zamestnanci prichádzajú o 1 miliardu dolárov týždenne.
Ostatné podniky sú taktiež ovplyvnené touto situáciou, keďže veľké množstvo vládnych agentúry je zavretých.
Výrobca lietadiel – Boeing minulý týždeň povedal, že sa pripravuje na prerušenie jej plánu dodávok, pretože niektoré z jej lietadla musia byť schválené inšpektormi od Federal Aviation Administration (ktorí sú doma), než môžu byť dodané zákazníkom. Ale Boeing má v úmysle ponechať počet pracovníkov u svojich výrobných liniek na normálnej úrovni.
Uvidíme, kam to všetko bude smerovať a čo to bude stáť…
Zdroj: Reuters, LATimes
Facebook komentár