Úloha dolára ako poprednej svetovej rezervnej meny je v ohrození, z dôvodu bezvýchodiskovej politickej situácie v Spojených štátoch, čo vyvolalo obavy z platobnej neschopnosti. S týmto vyjadrením prišiel člen Európskej centrálnej banky (ECB) – Ewald Nowotny.
Americký prezident Barack Obama a republikánski vodcovia Kongresu sa snažia krok za krokom prísť s riešením bezvýchodiskovej situácie, ale ich snaha, aby sa dohodli na krátkodobej dohode o zvýšení zadlžovania USA do 17. októbra je zatiaľ bez výsledkov.
( Súviasiace: Ďalší klinec do rakvy doláru: Európa a Čína medzi sebou uzavreli veľkú dohodu )
Nowotny v rakúskom televíznom vysielaní ORF v sobotu povedal: “Ak naozaj príde ku kolapsu, nikto presne nevie, čo sa bude diať. Dá sa očakávať, že existuje šanca, že účinky tohto vplyvu by sme ale mohli vidieť už do konca roka. Bude sa jednať skôr dramatické zmeny.”
Dodal: “Zrejme je veľmi nebezpečné, keď politika v krajine, ktorej mena je hlavnou svetovou menou – a stále je najdôležitejšou – je predovšetkým ovplyvnená veľmi nejasnou politickou situáciou.”
“Tento rozpor je veľmi nebezpečný a podľa môjho názoru bude mať negatívny dopad na dlhodobú úlohu amerického dolára.”
V rozhovore vo Washingtone počas zasadnutia Medzinárodného menového fondu a Svetovej banky, Nowotny povedal, že nervozita cez pät amerického rozpočtu už tlačí honoty eura vyššie.
( Súvisiace: Čína konečne vydala varovanie pre USA, čím vyjadruje obavy z jej investície – $ 1,3 bilióna )
Nowotny, ktorý je zároveň guvernérom rakúskej centrálnej banky poznamenal: „Nebol to tak veľký problém pre rakúskych exportérov, ale predstavuje to väčšiu hrozbu pre južných členov Eurozóny“.
Sadzby nezamestnanosti v Európe sú stále príliš vysoké a ďalej poznamenal, že ekonomika eurozóny v tomto roku zaznamená kontrakciu. Ďalej uviedol, že pre Európu je potrebné zníženie rozpočtových deficitov, ale nie tak prudko, že by sa vytvoril negatívny dopad na ekonomiku.
Zákonodarcovia pravdepodobne budú do polovice roka 2014 vedieť, či Grécko bude potrebovať tretí záchranný balík a dodal: “Program pre okamžitú pomoc je v nedohľadne”
Nowotny vyjadril presvedčenie, že rakúske banky ako Erste Group a Raiffeisen v budúcom roku by mali prejsť záťažovými testami, ktorým budú čeliť hlavní európski veritelia.
Ďalej uviedol: “Existujú obavy, že v celom európskeho bankovom systéme (v súvislosti so záťažovými testami) vznikne určitá nervozita. V tak citlivej situácii je dobré byť v silnej pozícii a som si istý, že rakúske banky v takej situácií budú.”
Zdroj: Reuters, WSJ
Facebook komentár