Vladimír Putin je na vzostupe. Od chvíle kedy sa Ruský prezident (ktorý sa stal premiérom a opäť prezidentom) dostal pred 13-timi rokmi do úradu, obratne manévruje Rusko naspäť do radov globálnych gigantov. V týchto dňoch odvracia strely zo Sýrie len tak pred raňajkami.

Pre stratégiu na vrátenie Rusku štatútu superveľmoci sa nemusel pozerať ďalej ako do svojej dizertačnej práce na tému “Minerálne prírodné zdroje v stratégii rozvoja Ruskej ekonomiky”.

Povedať, že Rusko je bohaté na prírodné zdroje by bolo slabé. V roku 2009 bývalé srdce Sovietskeho Zväzu prekonalo Saudskú Arábiu ako najväčší svetový výrobca ropy, predovšetkým preto, že Putin dal na vrchol svojho zoznamu priorít oživenie starnúceho Ruského ropného priemyslu.

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje preukázané zásoby ropy z pre-Putinovej éry až po súčasnosť. Len počas 6tich rokov sa zvýšili o viac ako 30 miliárd barelov – ktoré ešte môžu byť stále veľmi málo, keďže ešte nie je jasné koľko z 90 miliárd barelov neobjavenej ropy v Arktíde je vlastne použiteľných.Navyše k novým objavom, zvyšujúca sa cena ropy spravila z niekdajších neekonomických zásob niečo, na čo sa oplatí pozrieť druhý krát.

V dôsledku toho je asi polovica z viac ako 10 miliónov barelov ropy denne ktorú Rusko vyrobí aj vyvážaná.. len na to aby sa vrátila naspäť v podobe hotovosti a rastúceho vplyvu.

S Putinovými monštruóznymi zásobami, ktoré sú najbližšie a najdostupnejšie, sa mnoho Európskych štátov veľmi spolieha na dovoz ropy a plynu z Ruska a štátov bývalého Sovietskeho zväzu.

Vo svete kde “ten kto má energiu ovláda silu” sa Európski zákazníci Ruska nachádzajú vo veľmi nepríjemnej situácii. O tom aká krehká ich situácia je sa presvedčili v Januári 2009 keď Putin, rozzúrený kvôli cene a dlhu Ukrajiny, uzavrel prívod zemného plynu, a tým doslova nechal zákazníkov v 18 krajinách Európy napospas zime. Teraz sa  Ruské zovretie ešte posilní keďže sa v Moskve otvárajú nové energetické trhy.

V Januári tohto roku  ruská plynovodná spoločnosť Transneft  dokončila 4700km dlhý ropovod z Východnej Sibíri cez Tichý oceán (ESPO) za 25 miliárd dolárov, a v júni Putin podpísal jeden z najväčších svetových ropných obchodov vôbec.

V najbližších 25 rokoch bude Rosneft- ruská štátom kontrolovaná spoločnosť, dodávať asi 300 000 barelov ropy denne do Číny, čo zvýši ruský vývoz ropy do Číny asi o 75%. Okrem Číny má potrubie tiež výhodnú polohu pre Japonsko, Južnú Kóreu a aj Západné pobrežie USA.

Táto výhodná poloha umožňuje Putinovi pritvrdiť v Európe. Ak jeho zákazníci nebudú súhlasiť s cenou z Moskvy, príjmy od zákazníkov z ESPO krajín mu umožnia zatvoriť kohútiky pre Európsku Úniu.

Nie je to prekvapujúce, že Európa sa zúfalo snaží nájsť náhradu Ruskej ropy za rozumnú cenu. A v blízkej dobe sa toto želanie možno aj splní.

Skryté hlboko pod pôdou centrálnej Európy sa možno nachádza jedno z najväčších ropných ložísk na svete, porovnateľné s veľkosťou legendárnej formácie Bakken v Severnej Amerike. Ja som ho pomenoval “ďalší Bakken”.

Plný rozsah tohto ropného kolosu je stále neznámy ale konečný výsledok by mohol byť jeden do knihy rekordov. A malá firma s 2 miliónmi akrov pôdy v “ďalšom Bakkene” tvrdo pracuje aby preukázala svoje rezervy a spravila zo seba aj svojich akcionárov boháčov.

Toto nie je len výkrik do tmy, nie je pochýb o tom, že ropa tam je. V minulosti bolo vyprodukovaných 93 miliónov barelov ropy na pozemku ktorý spoločnosť vlastní teraz. Ale vďaka technológii spoločnosti, manažment odhaduje sprístupnenie miliónov ak nie miliárd barelov ropy, ktoré sú do dnešného dňa neprístupné.

V skutočnosti má celý manažment obrovské podiely v spoločnosti, čo ja vždy dobrým znamením. Napríklad jeden z jej riaditeľov vlastní viac ako 1,2 milióna akcií.

(Mimochodom krajina v ktorej sa tento nový depozit nachádza je dnes nútená importovať viac ako 700 000 barelov ruskej ropy denne. Rovnováha síl by sa mohla výrazne posunúť s týmto novým darom z nebies, takže je veľká šanca, že vláda bude nadšene podporovať novú produkciu ropy.)

Od nášho prvého odporúčania, odberatelia Casey Energy Report už zvýšili zisky z tejto spoločnosti o 84%. Ale nie je to len jednodňová záležitosť ktorej sláva vybledne rýchlejšie ako začala. Ak vklad skutočne má, to čo si myslíme, že môže mať v oblasti vymožiteľných rezerv, spoločnosť by mohla generovať mimoriadne zisky po celé roky.

Preložila: Kamila Petrincová

Zdroj: CaseyResearch

Facebook komentár