Rodičia vo Veľkej Británii majú nárok na 280 dní platenej materskej a otcovskej dovolenky
Veľká Británia
Kate Middleton, britská vojvodkyňa z Cambridge, ktorej manžel princ William je potenciálnym kráľom Anglicka, údajne pracuje v súkromnom krídle v nemocnici Sv. Márie v Londýne. Po pôrode bude môcť – rovnako ako ostatné britské mamičky a oteckovia – tráviť doma čas s dieťaťom. Podľa Medzinárodnej Organizácie Práce majú rodičia vo Veľkej Británii nárok na 280 dní platenej materskej a otcovskej dovolenky. Mamičky dostanú 90% zo mzdy po dobu šiestich týždňov – bez horného limitu, pred prechodom na štandardné sadzby.
Fínsko
Nedávno po odvysielaní reportáže BBC nastávajúci rodičia z celého sveta uvažovali o presťahovaní do Fínska. Rozšírila sa správa, Prečo spia fínske deti v kartónových krabiciach. Ktorá čerstvá matka by nechcela tento balíček starostlivosti: Kartónová krabica, ktorá slúži ako kolíska a je dodávaná spolu s detskými dupačkami, spacím vakom, outdoorovým vybavením, príslušenstvom na kúpanie, plienkami a posteľným prádlom. To všetko zabezpečuje fínska vláda. A to nie je všetko, čo fínske matky dostanú. Pôžitky spojené s pikkuvauva (po fínsky, malé dieťa) zahŕňajú 105 dní platenej materskej dovolenky, 158 dní rodičovskej dovolenky, ktoré môžu byť rozdelené medzi nových rodičov a skrátený pracovný čas do dovŕšenia druhého roku dieťaťa. Plus, platená materská dovolenka a bezplatné opatrovateľstvo detí. Áno, samozrejme Fíni platia celkom vysoké dane, ktoré sa v niektorých prípadoch môžu vyšplhať až na 50%. Aj tak je to stále div, že Fínsko je 9-ta najšťastnejšia krajina sveta.
Čína
V Číne neexistujú žiadne krabice pre novorodencov, čo je pravdepodobne známy fakt kvôli ich politike jedného dieťaťa. Avšak čerstvé matky v tejto krajine majú malý pôžitok nazvaný zuo yuezi, alebo mesiac sedenia. Podľa správy NPR, počas tejto 30-dňovej periódy po pôrode, matky odpočívajú a zotavujú sa z pôrodu v dome svojej svokry. Matky zo západu by mohli byť zhrozené pri predstave mesačného pobytu dnu, zákazu pitia studených nápojov a naordinovanej diéty pozostávajúcej z „polievky z prasacích nožičiek a arašidov“ alebo kaprovej polievky (čo má vraj zvyšovať tvorbu mlieka). Niektoré z týchto tradícií vraj boli zmodernizované, napríklad čoraz viac zámožných matiek trávi tento mesiac v luxusných popôrodných rekonvalescenčných centrách. Taktiež, pracujúce matky v Číne dostanú 98 dní materskej dovolenky. Podľa neziskovej organizácie Catalyst, ktorá skúma pracovné podmienky pre matky vo svete, došlo k navýšeniu len minulý rok.
Island
Experti tvrdia, že Island má jeden z najštedrejších systémov rodičovskej dovolenky vo svete. V roku 2000 Island prijal zákon o rovnocennej rodičovskej dovolenke pre matky a otcov. Rodičia dostanú 9 mesiacov platenej rodičovskej dovolenky vo výške 80% z ich platu. Tri mesiace sú vyhradené pre matku, tri mesiace si môže zobrať otec a zvyšné tri mesiace môže dvojica zdieľať spoločne. Tieto tri príspevky sú medzi matkou a otcom neprenosné. V roku 2014 bude tento príspevok predĺžený na 10 mesiacov, 11 mesiacov v roku 2015 a 12 mesiacov v roku 2016, kedy po 5 mesiacov bude pridelené každému rodičovi osobitne a o zvyšných dvoch mesiacoch rozhodnú rodičia spolu. Existuje však jedna podmienka: Rodičia musia robiť alebo študovať po dobu 6 mesiacov predtým, ak chcú túto dovolenku využívať. Islandskí sociológovia Guðný Björk Eydal a Ingólfur V. Gíslason tvrdia, že dvoj-rodičovský systém bol spoločnosťou veľmi dobre prijatý, kde si túto možnosť zvolilo viac než 90% otcov.
Kanada
V závislosti od dĺžky doby zamestnania a počtu odpracovaných hodín v predchádzajúcom roku si čerstvé mamičky v Kanade môžu zobrať 17 až 52 týždňov materskej dovolenky. Niektorí rodičia majú taktiež možnosť zobrať si dovolenku cez Kanadský plán zamestnaneckého poistenia (Canada´s employment insurance plan), ktorý ponúka 15 týždňov pre mamičky plus ďalších 35 týždňov pre jedného z rodičov, platených do výšky 55% zo mzdy, maximálne však $ 500 týždenne. Zamestnávatelia sú tiež povinní prijať rodičov naspäť s rovnakou výškou mzdy a rovnakými zamestnaneckými výhodami, aké mali predtým. Na získanie zamestnaneckého poistenia musia mať rodičia 600 hodín poisteného príjmu počas predchádzajúcich 52 týždňov alebo od poslednej dovolenky.
Austrália
Podľa londýnskej mimovládnej organizácie „Save the Children“ je Austrália hodnotená ako jedna z 10 najlepších krajín pre matky. Medzinárodná organizácia práce uvádza, že rodičia, ktorí tu vychovávajú svoje deti dostanú 126 dní platenej materskej a otcovskej dovolenky. Ak prijmú, môžu tiež dostať až rok neplatenej rodičovskej dovolenky. Rodiny s nízkym príjmom, ktoré majú bábätko alebo si adoptujú dieťa majú nárok na „baby bonus“ v podobe 13 dvojtýždenných platieb určených na pomoc s nákladmi pre novorodené dieťa.
Porovnanie s USA
Darčeky, ktoré čerstvé mamičky dostávali od nemocníc v USA zvykli mať podobu malého balíka s umelým mliekom, kupónmi a literatúrou, ale tradície blednú. V priebehu minulého roka diskutovalo na BabyCenterblog viac ako 100 čerstvých mamičiek o ich popôrodných výhodách v nemocnici. Od tých úžasných (hodina masáže tváre, háčkované topánočky, prikrývky a kočík) až po tie čo sklamali (lacná plastová taška s umelým mliekom, letákmi a – ako napísal jeden čitateľ – enormne vysokým účtom). Záleží od toho, aké poistenie máte a v akej ste nemocnici, zážitok môže byť skvelý alebo len znesiteľný. Ako poukazuje Catalyst, USA je jedna z mála vyspelých krajín, v ktorých nevyžadujú platenú rodičovskú dovolenku pre čerstvé matky a otcov. Zákon o rodičovskej a nemocenskej dovolenke z roku 1993 (The Family and Medical Leave Act of 1993) oprávňuje určitých zamestnancov k čerpaniu neplatenej dovolenky s ochranou pracovného miesta, avšak väčšina rodičov skončí pri uštipkávaní času spoločne stráveného s dieťatkom využívaním krátkodobej invalidity, práce neschopnosti, dovolenky, osobných dní a neplateného voľna.
Zdroj: LATimes
Facebook komentár