Podnikatelia sú vášniví ľudia. Všetci chceme aby naše názory boli vypočuté. Ale často, veľmi veľkou výhodou môže byť mlčanie. Pestovať si schopnosť držať jazyk za zubami je dôležité. Nenechajte sa pomýliť, toto je niečo s čím ja bojujem každý deň. Dúfajúc že po 20 rokoch som aspoň raz mlčal – tu sú moje rady:
( Toto je ďalší ČLÁNOK NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku )
1. Pamätajte si, že to nie je osobné, je to obchod
Pred niekoľkými rokmi som žaloval veľkú hračkársku spoločnosť, o ktorej som si myslel že mi ukradla technológiu. Keď nad tým spomínam myslím, že tento spor sme rýchlejšie mohli vyriešiť s chladnými hlavami. Nechal som sa prevalcovať emóciami a oni tiež. Spor skončil po trojročnej naťahovačke na federálnom súde, ktorý mal na mňa obrovský dopad. Je najlepšie je robiť rozhodnutia keď nie ste pod emocionálnym tlakom. Ustúpte a spýtajte sa sami seba či je toto najlepší postup alebo ste len momentálne naštvaný.
2. Zdvíhajte telefón
Vždy dôjde ľahšie k nedorozumeniu cez email. Zdvíhaním telefónu zosilníte váš vzťah tým, že si vyjasníte to čo vy a tá osoba skutočne chcete povedať.Už niekoľkokrát som nesprávne rozumel čo mi ľudia píšu do mailu. Keď už dôjde k obzvlášť citlivým témam, vydiskutujte si to, ale nie cez email.
3. Stlačte „delete“
Je smiešne myslieť si že nejakú hádku výhráme cez internet. S nejakého dôvodu niektorí ľudia radi používaju svoju anonimitu aby urážali iných a boli drzí. Trvalo mi mnoho rokov kým som pochopil, že najlepší spôsob ako odpovedať mojim neprajníkom je neodpovedať vôbec. I keď ste kludný a rozumný čokoľvek čo píšete iba pridá olej do ohňa. Existuje príliš veľa ľudí ktorých baví hecovať druhých. Ak sa rozhodnete nezapojiť sa, budete prekvapení ako rýchlo konverzácia skončí. A snažte sa mať zmysel pre humor. Obyčajne som rozzúrený keď čítam neprajné komentáre, ale neskôr mi pripadajú vtipné.
4. Zbavte sa potreby mať posledné slovo
Je lepšie byť nenápadný. Možno chcete mať posledné slovo, ale potom je možné, že niekto si bude pamätať váš prostoreký komentár dlhšie ako vy a vráti sa vám to. Jednoducho nestojí to zato. Bol som prekvapený keď som počul o Markovi Cubanovi, vlastník Dallas Mavericks a investor v šou Shark Tank. Smial sa v televízii a v médiach potom čo bol obvinený za obchodovanie s dôvernými informiáciami a neuznali ho vinným. To nebolo príliš múdre. Ak ho sledovali predtým tak teraz pravdepodobne tiež. Škodoradosť je neatraktívna.
5. Príjmite myšlienku že menej je niekedy viac
Všetci sme už boli na stretnutiach, kde niekto položil otázku a osoba ktorá odpovedala, odpovedala zbytočne dlho. Pamätajte, že na mnoho otázok môže byť odpoveď stručná. Pripomeňte si. Každý kto s vami spolupracuje ocení vašu schopnosť byť stručný. A úprimne je to tiež aj slušné. Máme radi zvuk našich hlasov viac ako ostatní ľudia.
6. Uvedomte si, že určité názory je najlepšie nepovedať
Áno každý má právo na názor. Ale to neznamená že ich musíme hovoriť všetky. Nedávno, Martha Stewart výhlásila že bloggeri nie sú odborníci. Áno Martha. Iste, je to tvoj názor. Ale myslím si, že toto od nej bolo hlúpe, pretože sa domnievam že je tu mnoho bloggerov, ktorý pomáhajú propagovať jej značky. K čomu jej to podkopávanie slúži? Nie som si istý, ale môže to viesť ku koncu jej podnikania. Ona potrebuje bloggerov a vplyvné osobnosti aby presadzovala svoje značky.
7. Cíťte sa komfortne aj keď je nekomfortné ticho
Pokiaľ ide o umenie vyjednávania som sa naučil jednoduchú pravdu: nikdy nehovoriť ako prvý. Potom ako poviem to čo chcem, mlčím. Keď sa nachádzame v nekomfortnom tichu, je lákavé ho rýchlo vyplniť, ale ak tak urobíte možete povedať niečo čo nemáte dostatočne premyslené. Zistil som, že človek ktorý rozpráva prvý zvyčajne prehráva hádku. Tak hovorte k veci, buďte sebaistí a núťte sa čakať na odpovede.
Dúfam, že Vám tieto tipy pomôžu rovnako ako pomohli mne.
Preložil: Matúš Gabriš
( Ak by niekoho bavili preklady podobných článkov “Komunitného Motivačného projektu”, nech sa Nám prosím ozve na Facebook do správy )
Zdroj: FeverGeek
Facebook komentár