Spojené štáty americké aj cez nefunkčnosť vlády a debát ohľadom dlhového stropu zverejnili pár sľubných údajov poukazujúcich na rast tejto ekonomiky. Ale medvedí (na pokles) analytik banky Société Générale predpovedal, že najväčšia svetová ekonomika sa blíži do recesie.
Edwards vo svojom poslednom oznámení vydanom v noci na stredu povedal: “Nikto neočakáva, že recesia je za rohom, ale podľa mojej skúsenosti, to vždy nieje všeobecne očakávané.”
“Niektorí predpovedali, že toto posledné oživenie v USA bolo veľmi neisté a môže sa to javiť,ako chlapec, ktorý kričí, že nebezepčenstvo je na blízku, ale trhom je ignorované. Napriek tomu, deje sa presne to, čo sa stalo v roku 2006, kedy nastal spotrebiteľský boom a boom na trhu bývania v USA , kde už bolo počuť nejaké hlasy opatrnosti.”
( Súvisiace: Príležitosti pre investorov – Investovanie v Číne )
Edwards verí, že jeho téza pod názvom “Ice Age” – súbor ekonomických cyklov, ktoré poukazujú na zhoršovanie situácie – sa blížia do svojej konečnej fázy. Keďže akcie a výnosy dlhopisov ukazujú inverznú korelácia, by táto recesia viedla k posunu akciovému trhu na ešte nižšie minimá.
“Kľúčový predchodca” tejto recesie poukazuje na spomaľovanie rastu produktivity v USA. Rast produktivity podnikania v treťom štvrťroku v porovnaní s predchádzajúcim rokom stagnoval (dáta z polovice novembra). Pre mnoho analytikov to bolo znamenie, že americký Federálny rezervný systém bude udržovať jeho mesačný program nákupu aktív na úrovni 85 miliárd dolárov.
Ale ak sa hlbšie pozrieme na tieto čísla, podľa Edwardsa uvidíme znepokojujúci trend v cykle, ktorý sa začal v júni 2009. Jednotkové náklady na prácu aktuálne prechádzajú nárastom, v porovnaní s rastom výroby, čo znamená tlak na maržu a zisk amerických podnikov. To bude hospodárstvo viesť k poklesu investičného cyklu.
( Súvisiace: Ako znížiť finančné riziko pri investovaní )
“Americké zisky v súčasnosti začínajú poukazovať na spomalovanie. Akonáhle sa cyklus ziskov otočí smerom nadol, potom väčšinou nenastane ekonomická obnova. Povedal: “Kocky sú hodené,” … “Plnohodnotný pokles ziskov a investícií bude pravdepodobne viesť, k zvýšeniu produkcie na ázijských a EM (rozvíjajúcich sa trhov) trhoch, čo spôsobí prebytok kapacity na západe.”
Ďalej povedal: “Ak Fed nezačne s uťahovaním menovej politiky, v mysliach mnohých investorov nedôjde k recesii. To je samozrejme nezmysel. Bublina dlhu môže prasknúť aj bez uťahovania menovej politiky a podobne cyklus ziskovosti sa môže obrátiť v dôsledku rôznych faktorov.”
Nie je to prvýkrát, čo Edwards vykonal medvediu predpoveď týkajúcu sa akciových trhov. V júli minulého roka, Edwards povedal, že Spojené štáty už vstúpili do recesie a nebude dlho trvať, než na to akciový trh zareaguje. V júli roka 2012 varoval pred “konečným” krížom smrti akciového indexu S&P 500 – kde 50-mesačný kĺzavý priemer klesol pod 200-mesačný kĺzavý priemer. Od tejto výzvy index S&P 500 vzrástol o 32 percent.
Medzitým, ostatné banky tiež pre budúci rok vydali medvedie výhľady na akciové trhy. Na začiatku novembra analytik banky Nomura – Bob Janjuah v správe pre klientov poznamenal, že v posledných troch štvrťrokoch roka 2014 očakáva 25 až 50 percentný výpredaj na svetových akciových trhoch. Steen Jakobsen, hlavný ekonóm Saxo Bank v posledných týždňoch, poznamenal, že aktuálne nie je čas na to, aby investori riskovali.
( Súviiace: Chcete investovať v Amerike? Vyberte si Mexiko )
Bill Blain, vedúci analytik spoločnosti Mint Partners sa domnieva, že rok 2014 by mohol priniesť smútok na niektoré trhy aktív. Tento štvrtok poznamenal, že očakáva “veľmi negatívnu reakciu na trhu dlhopisov“, ako Fed začne znižovať jeho QE a ihneď, ak to nastane, v Spojených štátoch predpovedá “masívny výpredaj”.
Zdroj: SFGate
Facebook komentár