Keď mi niekto povie, že športové auto je „v podstate závodné auto, s ktorým môžete jazdiť po ulici,“ tak sa mi zovrie čeľusť. Prečo si ľudia myslia, že je to dobrá vec?
Ak strávim privážnu väčšinu svojho času jazdou po verejných cestách, chcem auto, s ktorým je zábavne jazdiť tam, kde sú dopravné svetlá, a príležitostné výtlky. Dokonca Väčšou zábavou je tiež hodvábne-hladká dráha so žiadnymi pruhovými značeniami. Ale nechcem mať stuhnutý chrbát a bolesť hlavy pri čakaní na ten deň.
Takže by ste si asi domysleli, že by som nenávidel McLaren 12C Spider pretože – v prípade, že ste nikdy nepočuli o McLarene – vyrába závodné autá. Aby som bol konkrétny, závodné autá Formuli 1, najmenej podobné závodné autá. Ale nejako sa McLarenovým inžinierom podarilo niečo ohromujúce. Vyrobili auto, ktoré je kompletne určené na závody, ale zároveň, je prekvapujúco ľahké a zábavne nim jazdiť po skutočných cestách.
Myslím si, že som sa zamiloval. Príliš zlé, že stojí tak veľa.
Vlastný výkon
Jedna z najlepších vecí ohľadne 12C je jeho nádherne flexibilná osobnosť. Jedno tlačidlo vám umožní nastaviť motor a prevodovku na regulárnu, športovú alebo závodnú zatiaľ čo druhé tlačidlo vám dovolí oddelene nastaviť systém dočasného zastavenia v rovnakom module.
A toto auto je skutočne komfortné na ulici. Auto je ďaleko priateľskejšie, ale v skutočnosti nedostanete to, za čo si zaplatíte vzhľadom na pocit detailného výkonu.
Prepnite tieto tlačidlá do športového modulu a zistite prečo by ľudia zaplatili za toto auto vyvolávaciu cenu zhruba 270 000 amerických dolárov. Nie je to len preto, že vyzerá byť rýchle. Je to preto, že vám dáva pocit mať pod kontrolou obrovskú moc.
Znižovanie hmotnosti
Sú dve veci, ktoré McLarenský inžinieri vedia skutočne dobre, a to je technológia a znižovanie hnotnosti. To sú oblasť, kde pomáhajú akékoľvek skúsenosti so závodnými autami.
Predovšetkým bolo toto auto takmer celé vyrobené s karbónových vlákien. Takmer sa z neho v týchto dňoch stalo de rigueur v super autách. Žiadny výrobca so sebaúctou by na výrobu nehorázne rýchleho a drahého dvojsedadlového závodného auta nepoužil niečo iné.
Ale potom tu máme motor. McLaren dostáva svojich 616 koní z 3,8 litrového V8. To je enormná sila malého motoru.
A ten malý motor je zmontovaný priamo za sedadlami, ktoré tvoria automobil, ktorý nie je len ľahký a rýchly ale aj perfektne vyvážený. Máte pocit, že je všetko doslova centrované okolo vás, akoby sa do toho auta obliekli namiesto toho, že by ste v ňom jazdili. Vidíte zákrutu, myslite na to, že zatočíte a auto zatočí. Je to ľahké a prekrásne.
Je tiež zúrivo rýchle. Toto auto nemá pohon všetkých kolies. Pridal by mu totiž váhu navyše, čomu sa chceli inžinieri z McLarenu vyhnúť, akoby bolo každý kilo odobraté z ich vlastného tela. Zošliapnite plynový pedál, zadné kolesá sa pretočia a „priľnú k asfaltu“. Elektronická kontrola trakcie pomáha autu zrýchliť na 60 až 100 míľ za hodinu zatiaľ čo sa Vaše orgány zaprú o Vašu chrbticu. Najvyššia rýchlosť prevyšuje míľ za hodinu.
Zatiaľ čo motor hrmoce, prevodovka mení jeho melódiu ťuknutím, akoby šľahla medzi ozubené kolesá. Auto má suchú spojku, čo znamená, že funguje ako manuálna prevodovka s tým rozdielom, že má dve spojky, ktoré bezproblémov radia vyššie aj nižšie prevody. Znamená to, že aj počas zmeny prevodového stupňa je výkon takmer nepretržite hnaný na zadnú nápravu. V McLarene 12-C to funguje tak dobre, že máte fantastický pocit z pripojenia.
Aktívna aerodynamika
Zadné krídlo má kopec áut, v McLarene však plní dôležitú úlohu. Väčšinu času napomáha k aerodynamike auta, keď však príde k prudkému spomaleniu, vrhá sa do práce celou silou.
Pri zošliapnutí brzdového pedála v rýchlostiach nad 60 míľ za hodinu sa zadné krídlo doslova vymrští do vzduchu. Nefunguje pritom len ako „vzduchová brzda“ hoci ňou naozaj je. Potláča všetky tendencie k presunu váhy vozidla dopredu na predné brzdy tým, že zvyšuje prítlak na zadnú časť.
Tým umožňuje udržať auto pod kontrolou pri prudkom brzdení. Pripúšťam, že je zábavné spraviť vzadu veľké krídlo pohybujúce sa podľa potreby hore-dole. Uistite sa však, že cesta za Vami je prázdna.
Tichá exotika
Ak má McLaren nejakú nevýhodu, tak sotva niekto vie, čo ňou je. Raz sa ma dokonca pýtali, či toto auto vyrábajú tí, čo vyrábajú detské kočiare McLaren (nie, to nie sú oni, hoci obidve sú ľahké, veľmi citlivé a dosť britské. 12-C spider však nemôžete zložiť a vziať si ho do metra.)
Hoci je McLaren z určitej vzdialenosti rozpoznateľný ako skutočne exotické auto, nedokážete ho bezprostredne rozpoznať ako podobné značky v tomto segmente: Ferrari, Lamborghini, Aston Martin. Pohľady, ktoré k nemu smerujú sú rovnako zvedavé ako aj obdivujúce.
Toto auto nemusí byť Vaše, ak sa chystáte zapôsobiť na svojich susedov dobre známou značkou – menom. Na druhej strane ak máte nesplnený detský sen o užívaní si vzrušenia z jazdy… tu je Vaše auto.
Preložil: Ivan Pagáč
Zdroj: ABCNews
Facebook komentár