Európska únia udelila rekordnú protimonopolný pokutu vo výške 1,71 miliardy eur (2,3 miliardy dolárov) od šiestich európskych a amerických bánk a maklérskych spoločností, z dôvodu ovplyvňovania referenčnej úrokovej sadzby.
Deutsche Bank jediná čelila najväčšiemu trestu – vo výške 725,4 milliónov eur, pre účasť v nezákonných karteloch, k manipulácii Európskej medzibankovej úrokovej sadzby, alebo EURIBOR, a Londýnskej medzibankovej úrokovej sadzby, alebo LIBOR.
“Čo je to šokujúce na škadáloch Libor a Euribor, že sa nejedná len o manipulácia sadzieb, pomocou ktorých sa riadia rôzne finančné regulačné orgány na celom svete, ale vznikla aj tajná dohoda medzi bankami, ktoré si v neja majú navzájom konkurovať,” – poznamenal Joaquín Almunia, vedúci predstaviteľ protimonoplného úradu v Európe.
( Súvisiace: Video: Ako Nás a banky ovplyvňuje škandál LIBOR a čo urobil FED + sk titulky )
Medzi ostatné banky, ktoré boli dnes pokutoané patrí Societe Generale (446 milliónov eur), Royal Bank of Scotland (391 milliónov eur), JP Morgan (79,9 milliónov eur) a Citigroup (70 miliónov eur). V Britániíí založená brokerská spoločnosť RP Martin bola pokutovaná 247 000 eurami, ohľadom menšieho porušenia.
Vyšetrovatelia EÚ uviedli, že kartel okolo sadzieb Euribor fungoval takmer tri roky – medzi rokmi 2005 a 2008, rovnako ako obchodníci diskutovali o možnom ďalšom vhodnom používaní.
Taktiež objavili ilegálne tajné dohody v prostredí Libor, na japonských jenoch v rokoch 2007 a 2010.
Juergen Fitschen a Anshu Jain vo vyhlásení banky Deutsche Bank uviedli: “Tieto praktiky sa vzťahujú k minulým stretégiám jednotlivcov, ktorí vykonávali hrubé porušenie hodnôt a presvedčenia Deutsche Bank.” Banka uviedla, že pokuta bola už z veľkej časti pokrytá existujúcim vyčlenením pre náklady na súdne konania.
( Súvisiace: Odborník na LIBOR: “FED zničil LIBOR” )
Banky UBS a Barclays, ktorým už vo Veľkej Británii a USA bola uložená pokuta zo strany regulačných orgánov ohľadom ich praktík Libor, boli ušetrené pred ďalším trestom, pretože pri vyšetrovaní spolupracovali s Európskou komisiou. Čiže sa vyhli novým pokutám vo výške 2,5 miliardy eur a 690 miliónov eur.
Tento škandál vypukol v polovici roka 2012, kedy banka Barclays priznala, že sa snaží manipulovať Libor, ktorá súvisí so sadzbami, ktoré sa používajú pre určenie cenovej politiky finančných produktov po celom svete o hodnote viac, ako 1 bilióna amerických dolárov.
Stredajšie oznámenie navýšilo celkové sankcií súvisiace s Libor-om na takmer 6 miliárd dolárov. Niekoľko obchodníkov bolo obvinených z trestných činov.
Táto pokuta EÚ je poslednou ranou do tohto odvetvia, ktoré sa snaží obnoviť svoju povesť a financie v nadväznosti na sériu právnych sporov cez zneužívanie, klamanie zákazníkov cez hypotéky, poistenia schopnosti splácať a ďalších produktov.
Niektoré z najväčších bánk taktiež čelia celosvetovým prešetrovaniam, keďže sú obavy, že manipulovali devízové sadzby, aby mohli profitovať na úkor svojich vlastných klientov.
( Súvisiace: Každý finančný profesionál vedel, že Libor bol podvod )
A príbeh Libor-u ešte nie je u konca. Európska komisia stále prešetruje banky HSBC, Credit Agricole a JP Morgan ohľadom súvisiacich poplatkov a taktiež prešetruje aj maklérsku spoločnosť ICAP ohľadom kauzy Libor s japonským jenom.
Hovorca banky HSBC povedal: “Máme v úmysle sa sami veľmi razantne brániť.”
Ďalšie právne kroky budú pravdepodobne nasledovať.
Americká vláda s Fannie Mae v októbri podala žalobu proti deviatim bankám, keďže tvrdia, že stratiia peniaze na hypotékach a úrokových swapoch, keďže sadzby Libor boli stanovené na umelo nízkej úrovni. Americké advokátske kancelárie taktiež vedú civilné žaloby v mene investorov, ktorí tvrdia, že prišli o peniaze kvôli manipulácii trhu.
Predchádzajúci rekord európskej protimonopolnej pokuty bol vo výške 1,47 miliardy eur, ktorá bola pred rokom uložená Európskou komisiou pre šesť spoločností, ktoré ovplyvňovali trhy pre televízne obrazovky a počítačových súčiastok počas desiatich rokov.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg
Facebook komentár