Počas tohto ročného obdoba je veľké množstvo predpovedí: ako sa akciový trh vyvíjať v roku 2014, akí politici budú zvolení, aká krajina povedie globálny ekonomický rast, atď. Časopis The Economist nedávno predstavil svoje výročné predpovede, rovnako ako aj dôležité udalosti pre rok 2013. Dan Franklin, redaktor časopisu “Svet v roku 2014” Nám odpovedal na to, ako svet môže vyzerať v budúcom roku. Najprv ale začnime s jeho očakávaniami na rok 2013:
( Súvisiace: Prehľad spoločenských akcií miliardárov – zoznam roka 2014Prehľad spoločenských akcií miliardárov – zoznam roka 2014 )
Správne odhady:
Redaktori a komentátori časopisu presne predpovedali smerovanie veľkých ekonomík, ako je USA, Európa, Čína, Veľká Británia a India. Oni taktiež správne odhadli spojenie hlavnej ponuky – akvizíciu spoločnosti Nokia od spoločnosti Microsoft.
Nesprávne odhady:
Bolo ich hneď niekoľko, vrátane neočakávaného zlyhania Americkej vlády, vytrvalosti sýrskeho prezidenta Bašára Asada, rovnako aj vojenského prevratu v Egypte. Časopis taktiež podcenil vplyv hospodárskych politík japonského premiéra Šinzó Abe-ho.
( Súvisiace: Otázka roka 2014: Uspeje generácia Y na trhu práce? )
Franklin uvádza: Že rok 2014 rovnako “bude rokom ekonomických zmien,” … “Zo západu príde veľa dobrých ekonomických správ. Rozvíjajúci sa svet bude v porovnaní s tým, čo zažíval posledných rokoch trochu bojovať.”
Franklin hovorí, že americké korporácie budú v budúcom roku dominovať obchodnému svetu, čo bude jeden z dôvodov “obnoveného smerovania” k Západu.
Mnoho faktorov, ktoré v priebehu posledných niekoľkých rokov spomaľovali rast USA sú preč: kupujúci majú znížený nadbytok voľných domov, ceny domov sa neustále zvyšujú, banky opäť bažia po poskytovaní pôžičiek, znižovanie počtu pracovných miest v sektore štátnej správy a samosprávy boli zastavené.
Dokonca aj chaos v Kongrese predstavuje oveľa menšie riziko pre rast ekonomiky: Franklin a jeho tím očakávajú, že republikáni a demokrati uzavrú dohodu o dlhodobých výdavkoch na zdravotnú starostlivosť a ďalších sociálnych programov výmenou za krátkodobý rozpočtový pakt.
( Súvisiace: Tlačenie peňazí FEDu bude pokračovať aj v roku 2014: Wall Street )
Najdramatickejšou zmenou od roku 2013 by mohla byť znížená úloha Číny v celosvetovej ekonomike.
Franklin ďalej poznamenáva: “Americká ekonomika bude viac prispievať ku globálnemu rastu vo väčšej miere než čínska ekonomika – iba po druhýkrát za posledných 8 rokov” … “Veľké rozvíjajúce sa trhy budú dosahovať menej dynamický rast než predtým.”
Zdroj: CBSNews
Facebook komentár