Vydávanie islamských dlhopisov bude pokračovať v jeho dlhodobom rastovom trende, z dôvodu zvyšujúceho sa dopytu investorov po islamských bankových aktívach. S týmto vyjadrením prišla ratingová agentúra Moody.

Napriek očakávanému spomaleniu vydávania Sukuk-ov( sukuk je tzv. islamský ekvivalent dlhopisov) v roku 2013 na 51 miliárd amerických dolárov z 81 miliárd dolárov v roku 2012, bolo zapríčinené z dôvodu obáv pochádzajúcich z amerického Federálneho rezervného systému – že pristúpy k zužovaniu svojich nákupov aktív. Ratingová agentúra Moody očakáva, že emisie Sukuk(ov) v roku 2014 dosiahnu úroveň 61 miliárd dolárov.

Sukuk je forma dlhu, ktorý je v súlade s islamským zákonom šaría, ktorý zakazuje úročené dlhopisy. Namiesto toho, Sukuk platí investorom podiel výnosov generovaných z podkladového aktíva, ako sú nehnuteľnosti.

Khalid Howladar, vedúci analytik Moody a spoluautor tejto štúdie v tlačovej správe uviedol: “Silný rast a vysoká pravdepodobnosť pokračovania emisií Sukuk(ov) odráža rastúci komfort u investorov v tieto nástroje, rovnako ako rastúcu potrebu panovníkov, podnikov a bánk najmä v islamských krajinách po celom zálive a Ázii.“

( Súvisiace: Burzy Dubaja a Abu Dhabi by sa mohli do konca roka zlúčiť )

Vydávanie Sukuk(ov) zostáva sústredené v moslimsky zaľudnených krajinách. Malajzia je najväčším trhom týchto aktív vo výške 168 miliárd dolárov, alebo dve tretiny všetkých vydaných Sukuk(ov). A sú väčšinou denominované v ringgit-och (Malajzia).

Ale nové krajiny v ponuke vstupujú na trh Sukuk(ov) a jedná sa o bohaté islamské krajiny ako Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia.

Veľká Británia v októbri oznámila, že sa stane prvou ne-moslimskou krajinou, ktorá bude vydávať tieto islamiské aktíva. V roku 2014 ich plánuje poskytnúť vo výške 200 miliónov libier.

Podľa britského ministerstva financií, islamské financie rastú o 50 percent rýchlejšie než tradičné bankovníctvo, keďže globálne islamské investícií sú v roku 2014 pripravené dosiahnuť rast na 1,3 biliónov britských libier – takže toto odvetvie je atraktívnym trhom aj pre cudzí kapitál.

( Súvisiace: Dubaj bude svojim obyvateľom platiť zlatom, ak budú chudnúť )

Farmida Bi, vedúci predstaviteľ islamských financií v Európe, pre spoločnosť Norton Rose Fulbright povedal: “Na islamskom finančnom trhu je viac peňazí, a to v hotovosti, ktoré sa snažia byť investované, takže to je veľmi pozitívny príbeh do budúcnosti,”.

Bi dodal, že “zmyslom” vydania Sukuk(u) je získanie prístupu ku kapitálu z bohatých moslimských krajín, ako sú Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia.

Podľa Salmana Ahmeda, riaditeľa divízie islamských financií pre Blízky východ a Afriku u spoločnosti Trowers a Hamlins poznamenal: „Vedúci britský predstavitelia by mohlo otvoriť vznik ďalších ne-moslimských krajíny k myšlienke vydávania Sukuk(ov).

Dodal: “Ak Veľká Británia môže vydať Sukuk, je to dobré znamenie, že nemusí byť vydané v islamskej krajine a to otvorí ďalšie krajiny tejto myšlienke – islamské financie sú oveľa širšie, než len na trhy moslimských krajín.”

( Súvisiace: Abusurdné super-športiaky dubajskej polície )

Ale Moody varuje, že budúcnosť trhu Sukuk(ov) bude pravdepodobne neucelený z dôvodu zvýšenej konkurencie, keďže globálne podniky islamských finančných služieb sú rozdelené do finančných centier, ako je Londýn a Hong Kong.

Zdroj: BusinessWeek

Facebook komentár