Ako sa globálna ekonomika pomaly dostáva späť na nohy, 2 500 delegátov sa nedávno zišlo v Davose, aby čelili znepokojujúcej otázke tohto týždňa: Ako sa rozširuje bohatstvo medzi ľudí?
Agresívne politiky centrálnych bánk pomohli zastaviť odliv likvidity, ktorý poslal USA, Európu a ďalšie krajiny v druhej polovici minulého desaťročia do recesie. Banky na Wall Street sa následne vďaka Centrálnym bankám vrátili späť k životu, akciové trhy prudko vzrástli a dokonca dlhom zaťažené krajiny ako Írsko a Grécko sa našli cestu späť na kapitálové trhy.
Ale hlavným problémom súčasnosti sú tí, ktorí zaostali.
( Súvisiace: 85. najbohatších ľudí sveta má rovnaké bohatstvo ako polovica sveta )
Ekonóm Peter Morici z University of Maryland v rozhovore povedal: “Ľudia, ktorí sa tento týždeň stretnú v Davose, teda mimo profesorov v poslednom období získali veľmi veľa peňazí – viac ako ich predchodcovia v predošlej generácií,” … “To zvyšuje nepokoje. Rozdiely v príjmoch medzi Wall Street a zvyškom Ameriky sú astronomické.”
V prieskume medzi členmi sa tento problém zaradil blízko vrcholu globálnych ekonomických záujmov.
Vo vyhlásení fóra sa uvádza: “To vyvoláva obavy z Veľkej recesie a negatívneho účinku na stredné triedy v rozvinutých ekonomikách, zatiaľ čo globalizácia priniesla polarizáciu príjmov v rozvíjajúcich sa a rozvojových ekonomík,” … “To je pravda, aj napriek zjavnému pokroku v krajinách, ako je Brazília a nižšou úrovňou chudoby v niektorých rozvojových krajinách Ázii a Afrike.”
Negatívne dopady globalizácie budú tento týždeň negatívne predovšetkým pre jej obhajcov, najmä prezidenta Baracka Obamu, pre ktorého to bolo jedným z kľúčových princípov počas volieb v roku 2008, kedy dal svoj záväzok k prerozdelniu príjmov.
( Súvisiace: Bohatstvo miliardárov sa od finančnej krízy zdvojnásobilo )
Morici ďalej povedal: “V Spojených štátoch sa majetok v strednej a spodnej triedy zmenšuje a majetok ľudí na vrchole sa len rozširuje. To nie je to, čo globalizácia mala pre nich urobiť,” … “Pre prezidenta Obamu je to veľmi znepokojujúce, pretože bol veľkým zástancom globalizácie. “
Nedávne štúdie ukázali, že americké rozdiely bohatstva sú na najvyššej úrovni od Veľkej depresie.
Výsledky nezamestnanosti v USA sú rovnako mätúce. Zatiaľ čo celková miera klesla na 6,7 percenta, úroveň pracovnej sily dosiahla 36-ročné minimum.
V Európe – nezamestnanosť mladých ľudí v niektorých oblastiach sa pohybuje okolo 50 percent a asi celková nezamestnanosť v Eurozóne dosahuje 12 percent.
( Súvisace: Obrázok pyramídy, ktorá ukazuje, prerozdelenie celosvetového bohatstva – priepasť medzi bohatými a chudobnými )
Philip Jennings, generálny tajomník skupiny UNI Global Union minulý týždeň povedal: Obavy z nerovnosti “by mali slúžiť ako budíček” pre účastníkov Davosu.
Morici však povedal, že neočakáva veľké zmeny, aspoň nie počas 4. dňového Svetového ekonomického fóra.
Ďalej dodal: “Toto je najväčší problém našej doby,” … “Musíme mať viac vyvážený rast po celom svete.”
Zdroj: Time
Facebook komentár