Ako si vybudovať komunitu zanietených nadšencov, ktorí zvestujú evanjelium o vašej spoločnosti a produkte
Aby ste vo svojom odbore dokázali konkurovať obrím spoločnostiam, musí byť tá vaša výnimočná. Iba nízke ceny nestačia, nepomôže ani vynikajúci zákaznícky servis. Potrebujete na smrť oddaných, skalných a vždy ochotných fanúšikov. Značka vašej spoločnosti sa musí stať náboženstvom s vlastnou dogmou, ktorá sa ľahko rozšíri na masy stratených duší hľadajúcich niečo, čomu sa dá veriť.
Tak toto je ďalší článok NAŠHO NOVÉHO PROJEKTU S NÁZVOM MotivacnyWeb.sk, ktorý je zatiaľ pre Vás Prístupný Na Facebooku
Môže to znieť nadnesene, ale Ron Faris, zakladateľ brand marketingu v spoločnosti Virgin Mobile tvrdí, že všetky úspešné značky majú svojich fanatikov. Sú to ľudia ochotní čakať v radoch a zaplatiť viac, len aby sa stali súčasťou spoločne zdieľaného zážitku.
„Náboženstvo značky je zvlášť dôležité pre malé a stredné podnikanie, pretože investuje silu malých spoločenstiev do evanjelizácie daného produktu,“ píše Faris v magazíne Harvard Business Review. Nižšie si prečítate tri Farisove tipy, ako vybudovať základňu horlivých nadšencov podľa vlastnej potreby.
Vytvorte dogmu
Každá úspešná značka potrebuje sériu princípov, ku ktorej fanúšikovia prilipnú a pritiahnu aj ostatných. Faris píše, ako sa náboženstvá rozšírili z hŕstky na masy: „Malcom Gladwell vo svojej knihe Bod zlomu poznamenal, že náboženstvá sa nerozšírili len prostredníctvom sily charizmatických zakladateľov, ale tiež pomocou emocionálneho nadšenia nasledovníkov, ktorí trávili svoj čas utápaním sa v dogme.“ píše Faris. „Čím viac sa členovia komunity stretávajú, aby si vymenili myšlienky o dogme, tým sú citovo zainteresovanejší. Na oplátku v danej spoločnosti získavajú určitý vplyv a majú väčšiu motiváciu prilákať ďalších stúpencov náboženstva.“
( Súvisiace: 3 skvelé vyjednávacie tipy, ktoré som sa naučil od Steva Jobsa )
Faris hovorí, že skutoční fanatici, počnúc klubom európskych futbalových fanúšikov až po členov klubu Nike sneaker heads, sa riadia emóciou. „Keď fanatik podľahne emócii, je náchylný zaplatiť viac, čakať dlhšie a zdieľať okázalosť toho, čo ja nazývam „iracionálne obchodovanie“, píše. „Základom je vytvoriť pre fanúšikov príležitosti, pri ktorých sa môžu fyzicky zhromažďovať, virtuálne stretávať a podeliť o svoju nástojčivosť; odmeniť ich vzácnymi produktmi alebo zážitkami, ktoré nikde inde nenájdu.
Potrebujete vytvoriť jedinečné jednorazové podujatia ako sú ponuky dňa, putovné predajne pop- up shops, výrobky v limitovaných edíciách, ktoré odmenia ochotu čakať v rade, byť v správny čas na správnom mieste, či minúť peniaze. Tieto podujatia, dúfajme, oslovia fanúšikov na sociálnych médiách a pomôžu povolávať ďalších.
( Súvisiace: 7 marketingových právd, ktoré by mal poznať každý biznismen )
Berte ich ako fanúšikov, nie ako zákazníkov
Ďalší spôsob je nepozerať sa na zákazníkov výlučne ako na zdroj príjmu. Musíte oceniť lásku, ktorú vám preukazujú a opätovať ju. „Ako hudobníci a športové tímy pred nimi, značky robia dobre, ak považujú členov svojej komunity skôr za fanúšikov ako za zákazníkov,“ píše Faris. „A ak v nich
dokážete živiť závislosť na svojej značke, pravdepodobne sa vám ich podarí pritiahnuť za zlomok obstarávacích nákladov, ktoré sú obyčajne spojené takouto agitáciou.
Preložila: Monika Hanzlikova
Zdroj: BBC
Facebook komentár