4 dôvody, prečo kolaps cien nehnuteľnosti v Číne neznamená globálnu katastrofu.

Keď ceny nehnuteľnosti v Číne stúpajú do rekordných výšok a sú i mimo dosah bežnému obyvateľstvu, svet s údivom pozorne sleduje, či na trhu s bývaním môže nakoniec dôjsť k zlyhaniu. Globálna ekonomika sa stále zotavuje z finančnej krízy vyvolanej najmä kolapsom amerického trhu s bývaním, a preto je ľahké pochopiť, prečo sa investori a ekonómovia obávajú, že podobný scenár vzostupu a krachu v Číne by mohol prehĺbiť pretrvávajúci prepad.

Tieto obavy, sú v najlepšom prípade, predčasné. Existuje bublina na čínskom trhu s bývaním. Je to možné najmä vo veľkých mestách, ako sú Šanghaj, Peking, Šen-čen a niektoré hlavné mestá provincií. Čínska ekonomika je úplne odlišná ako americká; ak by mala realitná bublina v Číne náhle prasknúť, nasledujúce rozdiely by mohli zmierniť riziko ďalšej globálnej katastrofy:

Čínsky sklon k úsporám môže podporiť situáciu

Klesajúce ceny domov narúšajú to, čo sa nazýva „efekt bohatstva“. Ak ceny domov klesajú, teoreticky sa majitelia domov cítia menej bohatí, takže spotrebujú menej, čo vedie k spomaleniu hospodárskeho rastu. Pád trhu s nehnuteľnosťami v USA v roku 2007 poškodil bohatstvo nespočetného množstva Američanov,  ale takéto prelievanie pravdepodobne nebude v Číne tak hlboké, pretože krajina ušetrí oveľa viac oproti väčšine iných krajín.

Väčšina Číňanov nemá penzijné sporenie a ostatné sociálne zabezpečenia ako majú Američania. Takže majú tendenciu spoliehať sa na svoje úspory a na svoje deti ako finančné zabezpečenie. Okrem toho, úsporami tiež pomáhajú svojim deťom pre ich vstupu do manželstva. Vzhľadom k tomu, že pomer mužov a žien v skupine mladých stúpa kvôli potratom robeným na základe pohlavia, tzv. súťaž o nevesty je stále divokejšia pre rodiny so synom a vzrástol význam konkurenčných úspor vzhľadom na preventívne úspory. S prihliadnutím na tieto faktory, čínske domácnosti ušetria väčšiu časť svojho kumulatívneho bohatstva ako vo väčšine ostatných krajín.

Ak ceny domov rastú, prírastok spotreby ako podiel kumulatívneho bohatstva v Číne je menší ako v USA. Z rovnakých dôvodov, ak ceny domov klesli, pokles spotreby ako podiel na poklese cien nehnuteľností môže byť tiež menší ako v USA.

Program cenovo dostupných bytov môže čiastočne kompenzovať prepad

Krach v oblasti bývania by mohol tiež narušiť vstupno-výstupné väzby – keď ceny domov skolabujú, to môže spôsobiť vlnu naprieč celým stavebným priemyslom, čo vedie zníženiu dopytu po oceli, cemente a prístrojoch. Čína nie je imúnna, ale parlamentný ambiciózny dostupný program bývania by mohol zmierniť dopad krízy na širší okruh stavebníctva. Tento program je určený na pomoc záujemcov s príjmovými nerovnosťami. Na budovanie týchto domov potrebujete cement, oceľ a nakoniec nábytok. Do takej miery, že cenová korekcia vyskytujúca sa v normálnom trhu s bývaním, bude výstavba nízko nákladových bytov aspoň čiastočne kompenzovať prípadný negatívny vplyv.

Čínske banky môžu riadiť nevymožiteľné úvery na bývanie

Ako sme videli v USA, prepad cien domov takmer zničil národný finančný systém, pretože pôžičky pre realitných developerov a majiteľov nehnuteľností zhorkli.

V Číne, úvery pre realitných developerov a hypotekárne úvery pre vlastníkov nehnuteľností tvoria celkovo asi 20% všetkých bankových úverov. Pripusťme, že 20% z týchto úverov je nevymožiteľných, čo je kategorický predpoklad vzhľadom k tomu, že rizikové pôžičky v USA predstavovali menej ako 20% zo všetkých bankových úverov počas hypotekárnej krízy v rokoch 2007-2008 (a nie všetky rizikové úvery dopadli zle); to vyprodukuje 4% nevymožiteľných úverov.

Súvisiace články:

10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

Čína ďakuje za lacnú cenu zlata

Ďalší klinec do rakvy doláru: Európa a Čína medzi sebou uzavreli veľkú dohodu

Aj keď to nie je zanedbateľné, čínsky bankový sektor by mal byť schopný pracovať samostatne, možno s vládnou pomocou. Dôležitá je skutočnosť, že zadlženie čínskej vlády je oveľa nižšie ako v USA, v Európe alebo v Japonsku. Koniec koncov, čínsky bankový sektor sa pred desiatimi rokmi dostal z oveľa vážnejších problémov s nevymožiteľnými úvermi.

Politici nebudú nečinne sedieť

Čínske vládne politiky nie sú viazané jedna na druhú. V posledných niekoľkých mesiacoch, centrálna banka krajiny sprísnila svoju expanzívnu menovú politiku používanú v boji proti globálnemu ekonomickému spomaleniu. Urobila tak preto, že rozhodnutie riskovať na realitnom trhu nebolo príliš veľké. Ak sa to považuje ako náznak na korekciu cien bývania a ako potenciálny negatívny efekt na celkovú ekonomiku, môže to zvrátiť priebeh.

Bubliny sú nevyhnutným vedľajším produktom trhového hospodárstva, a to najmä, keď podkladové aktívum je ťažké krátkodobo predávať (ako bývanie v Číne). Avšak, ak nastane korekcia cien bývania, nebude to mať rovnaký dopad na celkovú ekonomiku, ako sme to zažili, keď sa zrútili americké a európske trhy.

Preložil: Jana Fejková

Zdroj: WSJBlogs

Facebook komentár