Nová štúdia Medzinárodného menového fondu zistila, že zdanenie veľmi bohatý občanov nemusí zastaviť hospodársky rast krajín a prišla s výsledkom, že prerozdeľovanie môže skutočne urýchliť rast hrubého domáceho produktu.
Správa uvádza, že nerovnosť je škodlivá pre rast danej krajiny a prerozdelenie bohatstva pomocou dane môže znížiť nerovnosť a posilniť rast a dĺžku rastových cyklov.
Správa MMF ďalej uvádza: “Vo svete je prekvapivo málo dôkazov o tom, že zvýšenie daňových sadzieb bráni stredne alebo dlhodobo trvajúcemu ekonomickému rastu.”
Prerozdelenie je “situácia” kde všetky strany získajú výhody a celkovo má “prorastový efekt”, a nie je ničiteľom praconých miest, ako mnoho ďalších ekonómov argumentuje.
( Súvisiace: MAPA: Tu sú krajiny, ktoré získavajú najviac a najmenej na daniach )
Rast nerovnosti je bežnejší v krajinách, ktoré menej rozdeľujú a tie ktoré viac prispievajú k rovnosti spoločnosti majú “rýchlejší a trvanlivejší rast”. V správe sa ďalej uvádza, že v niektorých oblastiach nastvávajú aj extrémy, ktoré niekedy naznačujú, že veľké prerozdeľovanie má negatívny vplyv na rast.
Americký daňový úrad – Inetrnational Revenue Service v novembri roku 2013 vydala správu, ktorá ukazuje, že najbohatšie 1 percento USA v súčasnosti vlastní 31 percent bohatstva, zatiaľ čo zvyšok populácie zaznamenala nárast príjmov iba o 1 percento.
Nedávna Oxfam štúdia ukazujú, že v roku 2025 až 146 miliónov Európanov bude ohrozených chudobou a 50 miliónov Američanov v súčasnej dobe trpí finančnými ťažkosťami.
Správa MMF ďalej uvádza: “Zistili sme, že vyššia nerovnosť by pravdepodobne mala viesť k nižšiemu rastu. V kontraste prerozdeľovanie má malý a štatisticky nevýznamný (mierne negatívny) vplyv.”
Správa však pripúšťa, že trh práce by mohol byť nepriaznivo ovplyvnený ťažkým daňovým režimom pre vrchnú vrstvu.
Správa dodáva: “Prerozdelenie ktoré berie bohatým a dáva chudobným by pravdepodobne malo mať vplyv na zníženie ponuky pracovných síl, ako bohatí (ktorí sú zdaňovaní viac) a chudobných (ak sa im dostane výhod v majetkových pomeroch, bude to viesť k znižovaniu motivácií v prácovnom pomere).”
Štúdie MMF zostavená výskumníkmi pracovnkmi: Jonathan Ostry, Andrew Berg a Charalambos Tsangarides, ktorá bola publikovaná Oliverom Blancardom – hlavným ekonómom inštitúcie a vydaná v stredu má slúžiť ako “príspevok k diskusiám” a nie je oficiálnym postojom tejto Washingtonskej inštitúcie.
( Súvisiace: Tento daňový raj v roku 2013 dosiahol väčší tok investícii, ako India a Brazília )
“Prerozdelenie, nerovnosti a rast” nemusia byť jasným dôkazom týchto výsledkov, ako autori pripúšťajú, že táto ekonomická teória je zložitou a je v hre veľa rôznych premenných.
“Daň z bohatých” sa stala hlavným mantrou Warrena Buffeta – druhý najbohatší muž USA, ktorý nútil Kongres k zvýšeniu dane milionárov na 30 až 35 percent.
Zdroj: IMF.org
Facebook komentár