Čoskoro budeme mať možnosť zhrnúť našu dlhodobú ekonomickú budúcnosť len pomocou hŕstky grafov a výsledkov výskumov. Do tej doby sme vytvorili novú tabuľku, ktorá by mohla byť oveľa dôležitejšou. Stoja za tým tieto dve myšlienky:
- Vojny a politické systémy sú dva najzákladnejšie faktory, ktoré ovplyvňujú dlhodobé smerovanie ekonomiky. Vzor ekonomického výkonu Ameriky sa líši od vzoru ekonomického výkonu Ruska a ten sa líši od vzoru Nemecka a tak ďalej, tieto vzory sú výsledkom dvoch typov bitiek: vojenských a politických.
- Ďalší atribút, ktorý najzreteľnejšie oddeľuje víťazné ekonomiky od porazených je fiškálna zodpovednosť. Vlády víťazných ekonomík normálne plnia svoje dlhodobé záväzky, padlé ekonomiky sú synonymom pre fiškálnu krízu a suverénnych neplatičov. Môžete argumentovať príčinu v oboch smeroch ale nie sme tu preto aby sme hrali túto hru. Chceme len poznamenať, že nedostatok fiškálnej zodpovednosti je jasné znamenie ekonomickej biedy ( myslím tým banánovú republiku ).
Náš najnovší graf izoluje fiškálny kúsok odstránením vojnových účinkov vzhľadom len k veľkosti rozvinutých ekonomík. Pozrieme sa najmä na zostatky štátneho rozpočtu bez vojenských výdavkov. (Vojenské výdavky vyžadujú iné zhodnotenie pretože ich úspech alebo zlyhanie závisí od toho či sú vojny vyhraté alebo prehraté. Alebo, v prípade amerických dobrodružstiev za posledných šesť desaťročí keď vojnové štvanice slúžia ako národný záujem. V každom prípade vojnové výdavky nie sú naším cieľom.)
V našej analýze je k dispozícii 11 krajín, vybraných v súlade s pravidlom, ktoré sme použili v minulosti – HDP musí byť aspoň také veľké ako v Holandsku. Začneme v roku 1816 na štyroch z jedenástich (USA, Veľká Británia, Francúzsko, Holandsko). Ostatné sú pridávané v neskorších termínoch, predovšetkým v závislosti od dostupnosti dát. Tu je graf:
Nie len globálna bilancia klesla na úroveň ako nikdy doteraz ale stále padá pozdĺž trendu, ktorý zatiaľ nevykazuje žiadne známky vyrovnania. Trendová línia sa mení na fiškálnu katastrofu. Táto situácia naznačuje, že sme nikdy neboli v kríze porovnateľnej s dneškom. V podstate, rozvinuté krajiny idú rovnakou cestou, ktorá zlyháva znova a znova v chronicky insolventných krajinách rozvojového sveta.
Pozrime sa nato takto: graf ukazuje, že sa proces hospodárskeho rozvoja obrátil na ruby. V ideálnom prípade by mali vyspelé ekonomiky disciplinovane dodržiavať finančné postupy, ktoré im pomohli zostať silnými v období od skorého 19. storočia až do polovice 20. Storočia, zatiaľ čo by sa mali rozvojové ekonomiky snažiť dohnať rozvinuté krajiny podobnými finančnými postupmi. Namiesto toho sa vyspelé ekonomiky rúcajú a hrozí situácia, že stiahnu celý svet do režimu opakujúcej sa krízy, na ktorý ste zvyknutý ak žijete povedzme v Buenos Aires.
Prečo sa situácia tak zhoršila?
Tu je 8 vývojov, ktoré pomôžu k vysvetleniu trendu po 2. sv. vojne:
- V mnohých častiach sveta vyvolala Veľká hospodárska kríza postupné rozširovanie zásahov štátu.
- Verejným činiteľom sa nepodarilo vytvoriť udržateľnú štruktúru svojich sociálnych záchranných sieti a čiastočne zlyhali pri zametaní skutočných cien programov pod koberec.
- Rozmarní politici boli podporovaný ekonomickou profesiou, ktorá slúžila až nereálnym teóriám, ktoré nevysvetľujú ani nežiaduce dôsledky ani dlhodobé náklady deficitných výdavkov.
- Vďaka ekonómom, ktorým sa podarila odstrániť kotva staromódnej rozpočtovej politiky( viď prvých 150 rokov grafu) sa stali zodpovedný politici prakticky nezvoliteľní.
- Centrálny bankári potlačili normálne a zdravé trhové mechanizmy, znižovaním úrokových sadzieb a skupovaním vládneho dlhu.
- Regulátori vyňali trhy z rovnice odmeňovaním súkromných bank za poskytovanie úverom vládam, zatiaľ čo sa politici a centrálni bankári účinne podpisujú pod rizika súkromných bankárov.
- Menová politika tiež podporila nebezpečný rast súkromných úverových a iných finančných výstrelkov, čo má za následok rozpočet ničiace prekážky ako stagflácia a bankové krízy.
- Rozpočtové rozhodnutia boli vykonané bez úvahy týkajúcej sa týchto zlyhaní, pretože ekonómovia, ktorí majú obrovský vplyv pri rozpočtovom procese (napríklad CBO ) počítajú s naivnou utópiou nekonečného ekonomického rastu.
Bohužiaľ, všetky tieto udalosti sú stále bez zmeny (s výnimkou malých zlepšení v rozpočtových prognózach, ktoré budeme riešiť budúci týždeň). Signalizujú nám, že budeme potrebovať podstatné zmeny v politických procesoch, centrálnom bankovníctve a ekonómií aby sme odvrátili katastrofu predpokladanú naším grafom. A nám sa rýchlo kráti čas, ako je popísané v “Fonzi alebo Ponzi? Jedna teória o limitoch vládneho dlhu. “
Na druhú stranu , fiškálna katastrofa by mala pomôcť vyvolať potrebné zmeny . Každý kop do plechovky dáva väčšiu váhu názorom niektorých, že dlhový super cyklus (vrátane verejného a súkromného dlhu) musí prejsť vzdialenosť a nakoniec dosiahnuť keynesiánsky koniec hry a teda masívny kolaps . Do tej doby by sme mohli očakávať návrat k staromódnemu, konzervatívnemu postoju k dlhu.
Pokiaľ ide o graf , pomáha zhmotniť hrsť nápadov, o ktorých sme písali alebo len mysleli na písanie o nich. Vrátime sa k tomu v budúcich príspevkoch , vrátane vŕtania v úrovniach jednotlivých krajín.
Preložil: Jozef Zoričák
Zdroj: Cyniconomics
Facebook komentár