Čínska ekonomika aktuálne rastie len niečo málo cez polovicu sadzby, ktoré úrady oficiálne oznamujú. S týmto vyjadrením prišiel komentátor, redaktor a vydavateľ reportu Gloom, Boom a Doom Report – Marc Faber, ale aj povedal, že to nie je niečo, čo by investorov trápilo.
Faber uviedol: “Myslím, že sme už v tempe rastu okolo 4 percent, čo je takmer polovičná úroveň oficiálnych zverejňovaných údajov z Číny, ktorá vypočítavá svoje výsledky jednoduchým vytiahnutím zo šuplíka, k tomu, aby dobre vyzerali.”
Hoci Faber povedal, že rast Číny je oveľa nižší, než sa zverejňuje, poznamenal, že tempo rastu 4 percent by nemalo byť niečo nebezpečné.
( Súvisiace: Marc Faber: Spoločnosť Apple “môže skrachovať” )
Povedal: “Myslím, že nárast vo svete o 4 percentá, ktorý nedosahuje takmer žiadny rast je skutočne veľmi dobrým výsledkom,” povedal.
Faber dodal: “Je to ako keď mi manažér hedžového fondu minulom roku povedal, že dosiahol návratnosť 4 percent. Tak som povedal, tento výkon nieje nijako zvláštne veľký, a on na to povedal – Ano, v porovnaní s nulovými úrokovými sadzbami sa jedná o fantastickú návratnosť.”
Faber taktiež poukázal na to, že by pre Čínu bolo oveľa zdravšie, aby rástla pomalším tempom so zníženým úverovým rizikom.
“Nehovorím, že 4 percentný rast je tak dobrý, ako 8 percent, ale bolo by lepšie, aby vzrástla o 4 percentá s úverovou bublinou, ako 8 percentný rast s kolosálnou úverovou bublinou, ktorá neskôr povedie ešte k väčším problémom.”
( Súvisiace: Marc Faber: Znížte právomoci americkej vlády o 50%! )
Dodal: “A myslím, že si musíme uvedomiť, že nadmerný rast úverov nakoniec povedie ku kríze; To sa stane vždy – Číny nemá bublinu úverov, má obrovskú bublinu úverov.“
Čínska vláda aktuálne očakáva, že jej ekonomika v roku 2014 porastie o 7,5 percenta. Najnovšie štvrťročné údaje ukázali, že Čína medziročne v poslednom štvrťroku 2013 rástla o 7,7 percenta.
Faber požiadal investorov, aby sa pozreli na nedávnu krízu na čínskom akciovom trhu a situáacií cien komodít čo skutočne poukazuje na stav ekonomiky krajiny.
Futures medi v Šanghaji a Londýne tento týždeň klesla na osemročné minimá, zatiaľ čo čínsky akciový index Shanghai Composite za posledný rok k dnešnému dňu klesol o 5,1 percenta.
“Rád by som upozornil čitateľov, aby zvážili: Prečo je akciový trh Číny na tom tak zle, keď je všetko tak úžasné, prečo teda ceny železnej rudy prepadajú a a ceny medi klesajú, ak je čínsky rast na tom tak dobre?”
Dodal: “Ak sa pozriete na výsledky dovozu s obchodnými partnermi Číny, všetky vlastne ukazujú, že vývoz z Číny len ťažko rastie.”
Nedávno Čína oznámila prvú firemnú platobnú neschopnosť, za obdobie najmenej 17 rokov, čo vyvolalo obavy, že táto krajina sa rýchlo približuje k tzv. “momentu Lehman Brothers”.
Mnohí komentátori uvádzali, že tento bankrot nie je tak znepokojujúcim, ako sa zdá, pretože čínske úrady majú palebnú silu k zasiahnutí a zachraňovaniu firiem, ktoré čelia riziku nesplácania úverov.
Ale Faber s týmto názorom nesúhlasí a upozorňuje, že vlády vždy sa vyždy pokúšajú ponúknuť dojem, že majú všetko pod kontrolou.
“Ak mi niekto povie, že Číne sa vždy podarilo vyhnúť sa … úverovým problémom, neznamená, že sa to nestane v budúcnosti. To isté bolo povedané o Japonsku. O Japonsku si to taktiež všetci mysleli, ale vydržalo im to iba do roku 1989, než nad tým vláda stratila kontrolu.”
( Súvisiace: Predstavenie celosvetovo známeho investora: “Marc Faber” )
Avšak, Faber povedal, že by sme sa nemali starať o krach v Číne, pretože verí, že americký Federálny rezervný systém vždy pomôže vyrrovnať straty tým, že vytlačí viac peňazí.
Nakoniec dodal: “Hospodársky rast v Číne je pre svet veľmi dôležité. Ale netreba sa báť ak sa situácia globálnej ekonomiky bude zhoršovať a to prinesie so sebou viac geopolitického napätia a tým dostaneme viac vytlačených peňazí od Federálneho rezervného systému. To všetko bude dávať klaunom vo FEDe ďalšiu výhovorku odložiť znižovanie ich nákupu aktív.”
Zdroj: MoneyControl
Facebook komentár