Napriek tomu, že je domovom niektorých z najchudobnejších ľudí na svete, finančné bohatstvo z rozvíjajúcich sa ázijských krajín by malo predbehnúť USA v roku 2015. S týmto vyjadrením príšli analytici celosvetovej banky HSBC.
Investičná banka uviedla, že aj keď je dôležité si uvedomiť, že niektoré krajiny v regióne trpia najhorším prípadom chudoby, vzostup ázijskeho bohatstva nápríklad poháňa predaje luxusných tovarov.
Ako výsledok Ázia, vrátane Japonska by jej finančný majetok od roku 2001 mala viac než strojnásobiť na viac ako 80 biliónov dolárov (podľa analytikov HSBC).
( Súvisiace: Bohatí jednotlivci z Číny naďalej utekajú. Pozrite sa kam a prečo )
Frederic Neumann vedúci ázijskej jednotky HSBC poznamenal: “Za predpokladu pri zachovaní súčasného trendu, rozvíjajúce sa krajiny Ázie by mali prekonať Spojené štáty do roku 2015 … Rovnako bez Číny, by tento región mal prekonať finančné bohatstvo USA za (len) ďalších desať rokov”.
Analytici banky HSBC hodnotili finančné bohatstvo jednotlivých krajín, vrátane peňazí v rukách vlády, sčítaním hodnoty dlhopisov a akcií v pomere veľkosti peňažnej zásoby, pred odpočítaním čistých zahraničných podnikov a výpočtu bohatstva každej krajiny v amerických dolároch.
Uznali, že bolo ťažké presne zanalyzovať, ako bohatý sa stal tento región kvôli nedostatku konzistentných údajov o podiele domácností na celkovom bohatstve a z hľadiska hodnoty reálnych aktív, ako sú nehnuteľnosti.
Správa ďalej zistila, že zatiaľ čo Japonsko v Ázií dominuje z hľadiska finančného bohatstva, Čína ho rýchlo dobieha, ako už aj v roku získala japonský titul druhej najväčšej ekonomiky vo vyjadrení hrubého domáceho produktu.
Ale pokiaľ ide o finančné bohatstvo, banka HSBC odhaduje, že Čína predstihne Japonsko už tento rok, keď jej podiel z celkového finančného bohatstva v Ázii stúpol z 13 percent v roku 2012, na 34 percent v roku 2013. Navyše jej ekonomika by sa mala do roku 2018 zväčšiť zhruba o 25 biliónov dolárov, čo zodpovedá celkovej hodnote amerického rezidenčných nehnuteľností na vrchole – okolo rokov 2005-2007, čím pohodlne prekoná zvýšnie Japonska o 8 biliónov dolárov a zvýšenie USA o 16 biliónov dolárov (v rovnakom období).
( Súvisiace: Čína aktuálne má najmladších svetových miliardárov )
HSBC zistila, že Japonsko ktoré v roku 1980 malo väčšie finančné bohatstvo ako USA, zaznamenal pokles na jeho podielu na celkovom poklese finančného bohatstva v Ázii z 63 percent v roku 2012 na 39 percent v roku 2013. Za tento pokles je podľa ekonómov zodpovedné rýchle oslabovanie japonského jenu.
Podiel krajín ASEAN na finančnom bohatstve medzitým v roku 2013 vzrástol na 8 z 5 percent v roku 2012, zatiaľ čo Kórea a Tchaj-wan zaznamenali mierny pokles. India by dosiahla silný rok, ale dramatický pokles hodnoty jej meny poškodil možné zlepšenie.
Analytici banky HSBC však poznamenali námietku, že rozvíjajúcej sa krajiny Ázie predbehnú USA, ak súčasné trendy budú pretrvávať.
Neumann ďalej povedal: “Cesta vpred je plná nebezpečenstiev a to zostáva otázkou – či tento región môže rásť bez väčších ekonomických poklesov. Myslíme si, že áno, ale história Nám vždy poskytla veľký počet vytriezvení.”.
( Súvisiace: Príležitosti pre investorov – Investovanie v Číne )
Dodal: “Napriek tomu ak zostane súčasná miera ekonomického a finančného rastu nezmenená, rozvíjajúce sa ekonomiky Ázie by mali v budúcom roku vlastniť väčšou hromadu finančných aktív ako v Spojených štátoch. Jedná sa o 25 percentný nárast z roku 2000. Nie je teda prekvapením, že luxusné nákupné centrá sa objavujú všade.”
Jedným z hlavných dôvodov, prečo by Ázia mala prekonať USA, analytici zistili z toho dôvodu, že veľa Američanov stále drží väčší podiel svojich aktív v nehnuteľnostiach.
Jeden zverejnený údaj bol zarážajúci, keď analytici uviedli, že hodnota rezidenčných nehnuteľností v Číne počas roka 2012 predbehla Japonsko.
Zdroj: WSJ, MarketWatch, Bloomberg
Facebook komentár