Ľudia ho chcú, no nemôžu ho mať. Tak je to pre mnohých z tých, ktorí žijú na rozvíjajúcich sa trhoch a áno jedná sa o iPhone.
Apple je najviac žiaducou značkou mobilných telefónov medzi obyvateľmi rozvíjajúcich sa trhoch. S týmto vyjadrením prišla správa marketingovej firmy Upstream a výskumnej spoločnosti Ovum. V štúdii uskutočnenej v tomto roku, Apple vytlačil Samsung Electronics, ktorý bol lídrom v samostatnom prieskume Upstream počas minulého roka.
U Samsungu došlo k miernemu poklesu jeho podielu u spotrebiteľov na rozvíjajúcich sa trhoch, ktorí uprednostňujú ich telefóny z 32 percent na 29 percent – v závislosti na údajoch firmy Upstream. Podiel spoločnosti Apple sa výrazne zvýšil z 21 percent na miesto, kde Samsung sa nachádzal počas minulého roka.
( Súvisiace: 9 vecí, ktoré by neexistovali keby Apple neuviedol pred šiestimi rokmi na trh iPhone )
iPhone 5c v septembri minulého roka našiel svoju cestu k cenovo citlivým zákazníkom, vrátane tých, ktorí sa nachádzajú na rozvíjajúcich sa trhoch. Ako súčasť tohto úsilia, Apple zvýšil svoje marketingové úsilie v týchto krajinách.
Aj keď to môže pomôcť zvýšiť povedomie o značke, nemusí to byť automaticky premietnuté do tržieb za model 5c. Väčšina krajín nepredáva telefóny so zľavou v rámci viazanosti, ako sa deje Spojených štátoch a cena vo výške 549 dolárov pre model iPhone 5c je stále príliš vysokou pre väčšinu obyvateľov z rozvojového sveta. Tí, ktorí si to môžu dovoliť často len zaplatiť o trochu viac za najnovší model 5s – ktorý je k dispozícii v zlate (číňania túto farbu milujú).
Bez vytvorenia oveľa lacnejšieho iPhonu, Apple bude mať problémy s oslovením spotrebiteľov v rozvíjajúcich sa krajinách, podľa analytik IHS. Nazvime to paradoxom iPhonu.
Propagácia značky je pre Apple dobrá vec, ale nepomôže to spoločnosti predbehnúť Samsung v oblasti predajov, aspoň nie hneď. Juhokórejský elektronický gigant je najväčším svetovým výrobcom smartphonov čiastočne preto, že má nízke marže, lacné mobilné telefóny okrem jej výrobkov Galaxy. Svetlým bodom pre Apple je, že novo vznikajúca stredná trieda môže prejsť na iPhone, ale industrializácia nejakú dobu vždy trvá.
( Súvisiace: Apple ničí firmu Samsung v USA ešte viac než v predchádzajúcom roku )
Štúdia Upstream v tomto roku sa pýtala 4504 spotrebiteľov v Brazílii, Číne, Indii, Nigérii a Vietnamu a bola trochu odlišnou od minulého roka, pretože bola viac zameranou na rozvíjajúce sa trhy. V minuloročnej štúdii, ľudia v krajinách, vrátane Brazílie, Indie a Saudskej Arábii boli požiadaní aj o akceptáciu cien. Avšak Upstream uviedla, že tieto dva prieskumy si boli podobné.
Vyššie uvedený graf ukazuje, ako sa od minulého roka zmenilo vnímaných piatich najlepších značiek v rozvojovom svete. Posledné tri pracujú na lacných verziách svojich telefónov zameraných na rozvíjajúce sa trhy. Taiwanskej HTC sa darí pomalé budovanie svojej značky. Výsledky spoločností Nokia a BlackBerry nie sú tak ružové.
Zdroj: Mirror.co.uk
Facebook komentár