Rusko je v čele obrodu obchodných nehnutelností v celej Európe, s takmer 100 novými nákupnými centrami dokončenými  období niečo viac než dvoch rokov.

Vývoj patrí moskovskému centru – Avia park, ktorý bude najväčším nákupným centrom v Európe, pokrývajúci priestor 22 futbalových ihrísk na štyroch podlažiach s celosvetovými maloobchodními predjcami, vrátane Debenhams, BHS, Costa Coffee, Early Learning Centre a Adidas, ktorý sa už dávno zaregistrovali. Toto centrum v centre Moskvy by sa malo otvoriť tento rok na jeseň.

S 235 000 štvorcovými metrami Avia Park prekoná MEGA Belaya Dacha pri Moskve, v súčasnej dobe najväčším nákupným centrom v Európe s 202 000 štvorcovými metrami vo forme obchodných plôch a bude bez problémov väčšie ako Westfield Stratford City so 175 000 štvorcovými metrami.

V správe od spoločnosti Cushman & Wakefield sa ďalej píše: V celej Európe bude v prvých šiestich mesiacoch otvorený dvojnásobný počet prietorov nových nákupných centier, ako v druhej polovici roka 2013. Celkovo ich bolo 110 a 44 z nich bolo Rusku, ktoré by malo podľa očakávaní priniesť do konca roka 2015 ďalších 50.

Správa poukazuje, že Rusko do konca tohto roka je na najlepšej ceste predstihnúť Veľkú Britániu ako krajina s druhým najväčším objemom obchodných priestorov v Európe. Rusko dokonca môže bojovať aj o prvé miesto, keď prekoná Francúzsko, ako ďalej priprauje ďalší objem výstavby týchto nehnutelností.

Objem nových nákuných centier v Európe (v miliónoch štvorcových metrov)

Pre túto chvíľu, Francúzsko zostáva krajinou s najväčším objemom priestorov s nákupnými centrami v Európe, s celkovým počtom 17,3 miliónov štvorcových metrov, nasleduje Veľká Británia s 16,93 miliónmi štvorcových metrov a nasledované Ruskom s 16,86 miliónmi štvorcových metrov.

Maxim Karbasnikoff, vedúci predstaviteľ maloobchodných služieb pre spoločnosť Cushman na RUsko povedal: “Je tu dopyt po spotrebe. Nie je tu mnoho ulíc pre nakupovanie a hlavným prostredím na nákupy ostávajú nákupné centrá.”

Väčšina z nich sú stredne veľké, zatiaľ čo stredisiek luxusu je veľmi málo a sú ďaleko medzi sebou. Moskovská GUM (Government Universal Store) na Červenom námestí je obchodnou pasážou z 19. storočia a je plná luxusných značiek ako sú Hermes, Hugo Boss a Burberry. TSUM (Central Universal Department Store) – jej historický konkurent je ďalšie miesto luxusu, keďže tam majú svoje obchody takmer všetky popredný európski návrháry.

Karbasnikoff ďalej povedal, že maloobchodné výdavky v Moskve sa rovnajú polovici celého Španielska, ale poznamenal, že ruská ekonomika spomaľuje, a že prepad ruského rubľa pôsobí, ako tlak na vrecká spotrebiteľov, keďže sa väčšina tovaru dováža.

Ďalším partnerom v spoločnosti Cushman Michael Rodda o oživení európských nákupných centier povedal: “V rokoch 2008 a 2011 bolo veľmi ťažké realizovať ich vystávbu, z dôvodu  nedostatku financovania, ale si tuácia sa opäť zlepšila a väčšina nájomcov trhy je opäť zdravých, číže developeri sú späť.”

Developeri v strednej a východnej Európe používali prístup “bežných” nákupných centier vytváraných bežných spotrebiteľov … Rodda dodal, zatiaľ čo špeciálne nákupné centrá boli normou v západnej Európe.

Vlani v októbri luxusnejšie nákupné centrum – Beaugrenelle bolo otvorená po 10 rokoch práce v Paríži, neďaleko od Eiffelovej veže, čím bolo vzácnou príležitosťou pre hlavné mesta Francúzska, ktoré je tradične odolné voči masovým obchodom. Bolo navrhnuté ako elegantný obchodný dom a môže sa pochváliť šestimi poschodiami, átrium a lávkami.

Zo 110. nových centier v druhej polovici minulého roka, 37 ich bolo v západnej Európe a 73 v strednej a východnej Európe. Západná Európa zaznamenali väčšinu rozšírenia existujúcich centier so počtom 45, v porovnaní s 19 v strednej a východnej Európe.

Pokiaľ ide o Veľkú Britániu, Rodda povedal obchod nájomné sa začína ísť do “vrecka”. “Veľmi málo predajcovia idú do Kapitola 11 konkurze. Dna z trhu došlo. Sentiment je oveľa pozitívnejší o nových nájomných zmlúv a nových priestorov.”

Facebook komentár