Francúzske akcie by v priebehu najbližších dvoch rokov mohli zaznamenať 60 percentný rast, a to vďaka dlhodobému vplyvu ekonomických reforiem v tejto krajine. S týmto vyjadrením prišiel analytik banky Société Générale.

Alain Bokobza, vedúci divízie celosvetovej alokácie aktív v Société Générale poznamenal: Francúzsky akciový index CAC 40 by mal v roku 2016 dosiahnuť až 7000 bodov, čím prekoná svoje historické maximá – 6922 bodov, dosiahnuté pred 14 rokmi.

Bokobza v rozhovore poznamenal: “Americký akciový index S&P 500 dosahuje najvyššie úrovne v histórií, Nemecký akciový index DAX 30 dosiahol historické maximá, celková návratnosť akciového indexu Veľkej Británie FTSE dosahuje najvyššiu úroveň a Francúzsky akciový index CAC 40 dosiaho úroveň 6900 bodov, ktoré už zažil v septembri roka 2000 (pred 15 rokmi). Tým sa stal jedným z najviac zaostávajúcich akciových indexov na celom svete, pretože francúzska hospodárska politika zaostávala, pokiaľ ide o jej reštrukturalizáciu”.

Súvisiace: Investičná príležitosť – Trh kancelárskych nehnuteľností v Poľsku

“V súčasnosti sa realizuje reštrukturalizácia a ja si myslím, že je čas byť smerom k francúzskym akciám optimistický.”

Francúzske reformy

Francúzska ekonomika sa v uplynulých rokoch dostala pod kontrolou, pre nedostatok štrukturálnych reforiem. Ale táto krajina v minulom roku zaznamenala 0,3 percenta rast, v závislosti na zimnej ekonomickej prognóze Európskej komisie a očakáva sa, v roku 2014 by mala zaznamenať ekonomický rast vo výške 1 percenta.

Vláda predstavila súbor reforiem, aby sa pokúsila pomôcť Francúzsku stať sa konkurencieschopnejším. V januári francúzsky prezident Francois Hollande sľúbil francúzskym firmám zníženie daní zo mzdy o hodnote 30 miliárd eur, ktoré by mali pomôcť znížiť mzdové náklady pre zamestnávateľov. Nový premiér orientovaný pre podporu podnikania – Manuel Valls taktiež oznámil ďalšie daňové škrty pre firmy a domácnosti o veľkosti 11 miliárd eur, zatiaľ čo sa aj zaviazali, že znížia daňovú sadzbu pre Francúzsko.

Bokobza povedal – Tieto reformy by mali poskytnúť akciovým spoločnostiam Francúzska podporu.

Súvisiace: 16 pravidiel Sira Johna Templetona pre úspech v investovaní

Bokobza ďalej povedal: “Všímal som si hlasovanie v Parlamente po tom, čo pán Valls sa stal novým premiérom. V parlamente mal drvivú väčšinu, čím získa podporu pre túto novú celkovú hospodársku politiku … Myslím, že príchod tohto všetkého bude viesť k býčiemu(rastúcemu) trhu.”

“Zaťaženie” akciového indexu CAC

Francúzsky akciový index CAC 40 v minulom roku dosiahol podobné zisky, ktoré bolo vidno u niektorých európskych trhoch, ale došlo k 16 percentnému rastu, čo je tesne pod 16,7 percentami dosiahnutými celoeurópskym akciovým indexom Stoxx 600.

Stratégia Francúzska je v súčasnej dobe v rozpore s Európskou úniou, čo sa týka zníženia svojho rozpočtového deficitu tak, aby zodpovedal všeobecnej dohode bloku. Rozpočtový deficit Francúzska je na úrovni 4,3 percenta HDP a už dvakrát zmenil termín jeho zníženia, k dosiahnutiu cieľa 3 percent (stanovených EÚ).

Pretrvávajúce problémy vo francúzskom hospodárstve a otázky ohľadom tempa reforiem vedú niektorých analytikov k tomu, aby pochybovali o tom, či akciový trh tejto krajiny dosiahne silné zisky.

Súvisiace: Výrobcovia malých súkromných lietadiel vidia veľkú šancu, ako sa Čína pripravuje na otvorenie trhu

Mike Ingram, trhový analytik BGC Brokers v telefonickom rozhovore povedal: “Je to záťažou pre akciový index CAC.”

“Niet pochýb o tom, že makro čísla sú lepšie, ale stále nič, čo by mohlo dostať Francúzsko na udržateľnú cestu k uzdraveniu.”

Avšak, iní analytici uvádzajú optimistický výhľad pre francúzske akcie, ale nie také, ako Société Générale – 60 percentný rast, ako Bokobza.

Wittmann, generálny riaditeľ spoločnosti TCMG Asset Management uviedol, že je nepravdepodobné kedy Hollandeho vláda môže uskutočniť potrebné reformy, ale hovorí, že solidarita francúzskych spoločností, napriek finančnej kríze je na akciovom trhu atraktívna.

Wittmann ďalej povedal: “Som k francúzskemu akciovému trh veľmi optimistický, pretože Francúzsku sa skutočne darí po celej kríze veľmi dobre … Sú tam veľké spoločnosti a majú veľmi atraktívnu cenu a myslím, že by som radšej investoval vo Francúzsku ako v Japonsku, ale nie pre makroekonomické dôvody.”

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár