Bohatí investori, ktorí chcú diverzifikovať svoj podiel v akciách a dlhopisoch sa v súčanosti obracajú k netradičným zdrojom zisku – investičným fondom zameraných na umenie.
Názov hovorí za všetko: Tieto fondy investujú do výtvarného umenia a usilujú o výnosy prostredníctvom získavania a predaja vysoko výnosných diel, za účelom dosiahnutia zisku.
Rast v investovaní do umenia pomohol prekonať rekordné objemy celosvetových predajov, ktoré v minulom roku dosiahli 66 miliárd amerických dolárov. Bolo to najmä z dôvodu veľmi bohatých jedincov, ktorý v niekoľkých rokoch po globálnej finančnej kríze používali zberateľské predmety a luxusný tovar, ako investíciu.
Súvisiace: 10 najväčších súkromných zbierok umenia
Jon Reade, spoluzakladateľ v Hong Kongu založeného sprostredkovateľa umenia – Futures Group poznamenal: “Ľudia hľadajú možnosti investovania v nových oblastiach a to v okamihu, kedy umenie je jedným z oblastí, ktoré prináša ľuďom peniaze.”
Rovnako ako s akciami, manažéri fondov môže kúpiť jednotlivé kúsky umenia o ktorých sa domnievajú, že sú v súčasnej dobe podhodnotené a to niekedy aj od začínajúcich umelcov. Za peniaze si investori môžu taktiež kúpiť tzv. “vedúcich” umelcov – podobné ako akcie vedúcich podnikov. A práce špičkových umelcov sú viac vyhľadávané a môžu ponúknuť viac spoľahlivé výnosy.
Niektoré investičné fondy na umenie sa zameriavajú na investície do umenia z určitého regiónu, obdobia a najmä štýlu, alebo konkrétnej oblasti, ako sú fotografie.
Ďalšou stratégiou je kupovať vo veľkom – niektoré galérie alebo konkrétnych umelcov na pokraji bankrotu, alebo zaistiť umenie, ktoré má byť vystavené, čo je krok, ktorý môže pomôcť zvýšiť hodnotu.
Manažéri fondov sa snažia predpovedať, kedy bude isté, že diela dosiahnu vrchol svojej hodnoty – „zlatý okamih“ predaja za účelom zisku. Na dosiahnutie tohto cieľa, manažéri sledujú rad ukazovateľov: z aukčných siení, kurátorov a galérií, ktoré im môžu poskytnúť informácie o tak nejasných trendoch tohto sveta.
Súvisiace: Nový fond – Whisky ako alternatívna investícia pre investorov
Tieto fondy môžu spravovať prostriedky za horibilné sumy – Londýnsky Fine Art Fund Group pre jedného investora vyžaduje minimálnu investíciu vo výške 500 000 $ až 1 milión dolárov.
Generálny riaditeľ Philip Hoffman povedal: “Je to veľmi významná úroveň, čím nie je fondom pre vdovy, siroty alebo drobných investorov,” … “Je to čisto pre majetných a inštitucionálnych investorov.”
Fondy umenia sú relatívne nové a po celom svete držia celkové aktíva vo výške zhruba 2 miliárd dolárov – v závislosti na skupine z tohto sektora – Art Fund Association. Tým je omnoho menším v porovnaní s priemyslom hedžových fondov o veľkosti 2,6 bilióna dolárov.
Ale súvisiace podniky už vyrastajú na podpore investovania do umenia, z dôvodu vysokej bezpečnosti a v niektorých oblastiach aj bez dane.
Očakáva sa, že budúci dopyt po oblasti umenia bude pochádzať z Ázie a najmä Číny. Podľa správy spoločnosti Deloitte, čínsky dopyt posilnil trh globálnych fondov umenia len v roku 2012 až o 69% .
Investovanie do umenia je pre Číňanov atraktívne z dôvodu obmedzených investičných možností v krajine. Navyše sľubuje veľké zisky – iba trh s umením modernej Číny v poslednom desaťročí každý rokom získal približne 15%, zatiaľ čo akcie dosiahli minimálnu zmenu. S týmto vyjadrením prišiel profesor na New York University – Jianping Mei, ktorý vytvára index výtvarného umenia.
Súvisiace: Zoznámte sa s 10 najväčšími zberateľmi umenia v roku 2012
Kritici tvrdia, že nedostatok regulácie a nepriehľadná povaha trhu, robia z umenia jednu z najrizikovejších investičných možností. Niektoré z nich dokonca obvinili manažérov fondov, že využili nedostatok transparentnosti, k tomu aby zvýšili hodnotu určitého umelca, alebo práce, s cieľom zvýšiť hodnotu svojich finančných prostriedkov.
A umenie nie je tak likvidnou investíciou, ako sú akcie alebo dlhopisy. Investori by mali očakávať, že ich treba držať aj niekoľko rokov a musia byť pripravený akceptovať aj náklady na poistenie a na uskladnenie.
Zdroj: Fortune
Facebook komentár