Milovníci banánov môžu vziať na vedomie: svetová zásoba tohto ovocia je pod útokom, z dôvodu jednej plesne, ktorá by mohla vyhladiť populárna odrodu, ktorú konzumujú Američania.
“Je to veľmi vážna situácia” – s týmto vyjadrením prišiel Randy Ploetz, profesor patológie rastlín na University of Florida, ktorý v roku 1989 pôvodne objavil túto pleseň – Panama, tzv. TR4, ktorá môže zapríčiniť aj vážne ohrozenie amerických dodávok ovocia a znepríjemniť život latinskoamerických producentov.
V jeho rozhovore uviedol: “Neexistuje nič, čo by v súčasnosti naozaj zabránilo šíreniu tejt huby.“
Aj keď existuje takmer 1000 druhov banánov, najobľúbenejší je Cavendish, ktorý predstavuje 45 percent celosvetových plodín ovocia a jediným, ktorý Američania väčšinou nájdu vo svojich supermarketoch.
Cavendish sa v roku 1950 stal favoritom, pretože sa zistilo, že je odolný voči chorobe Panama, ktorá vtedy postihla preferovanú odrodu banánov Gros Michel.
Ale teraz Cavendish, ktorý tvorí zhruba 95 percent celosvetových vývozov banánov vymiera z dôvodu tejto plesne. Pleseň zasiahla úrodu banánov v Ázii, na Strednom východe a v Afrike. Panujú obavy, že sa bude šíriť aj do Strednej a Južnej Ameriky, kde končí drvivá väčšinu banánov.
Podľa Organizácie spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) sa tento problém stal tak zlým, že krajiny, ktoré pestujú banány boli varované, aby posilnili monitorovanie, hodnotenie a prevenciu s cieľom riešiť to, čo nazývajú “jedným z najviac deštruktívnych ochorení banánov na svete a ohrozuje príjmy až miliónov ľudí.”
Súvisiace: Komodita, ktorá je pripravená dosiahnuť najlepší výkon v roku 2014
Podľa FAO, banány sú ôsmou najdôležitejšou potravinovou plodinou na svete a štvrtou najdôležitejšou potravinovou plodinou medzi najmenej rozvinutými krajinami sveta. Prostredníctvom obchodu a zásobovania, banány tvoria celosvetový sektor o veľkosti 8,9 miliardy amerických dolárov.
Banány sa pestujú vo viac než 150 krajinách, čím produkujú ovocie o váhe 105 miliónov ton, zatiaľ čo zamestnáva státisíce ľudí. USA je najvyšším dovozcom banánov na svete, s takmer 4 miliónmi ton ročne. Európska únia je hneď za ňou na druhom mieste. Najväčšími vývozcami tohto ovocie sú Ekvádor, Filipíny, Kostarika, Guatemala a Kolumbia .
Pleseň Panama, alebo Fusarium, ako to je taktiež nazývanou, je už známa niekoľko desiatok rokov a môže rovnako ako banány zasiahnuť aj plodiny, ako je tabak a paradajky.
TR4 aj keď nie je nebezpečná pre ľudí, nachádza sa v pôde a môže po celé desaťročia zostáva aktívnou, ale nemôže byť plne odstránená fungicídmy (fungicíd – chemická látka používaná na ničenie húb a plesní). Najlepší spôsob, ako bojovať proti tejto chorobe podľa Ploetza je docielenie toho, aby sa zabránilo jej šíreniu, čo zahŕňa aj zničenie napadnutých rastlín a infikovanej pôdy.
Súvisiace: Zvýšenie cien čokolády by z nej mohlo urobiť luxusný tovar
Jeden analytik uviedol, že pokiaľ sa neblíži k Strednej a Južnej Amerike, si nerobí príliš veľa starostí.
Lianne Zoeteweij, vedúca banánovej farmy v Ekvádore – AsoGuabo poznamenala: “Vidím, že veľa ľudí na to upozorňuje … a my situáciu monitorujeme, ale myslím, že môže to byť trochu prehnané.“
V telefonickom rozhovore uviedla: “Áno, máme obavy, ale ja si myslím, že varovanie z nedostatku banánov je príliš veľké.”
Potreba novej odrody banánov?
Svet banánov bol taktiež pod útokom pred niekoľkými rokmi z dôvodu choroby Black Sigatoka – hubovej škvrnitosti listov. Spolu s plesňou TR4 v roku 2012 od roku 2011 spomalili produkciu banánov svet až o 3,8 percenta (podľa FAO).
Súvisiace: Tu je aktuálny zoznam krajín, ktoré míňajú najviac a najmenej na potraviny
TR4 zatiaľ nemusí byť v Amerike, ale Kostarika už v decembri roku 2013 vyhlásila stav “núdze” banánov v dôsledku rozmnoženia hmyzu, ktoré sa živia týmto ovocím, a tým nie sú vhodné pre export.
Ploetz uviedol, že na trhu sa môže objavovať aj snaha o vývoji novej odrody tohto, ktorá je odolný proti plesni TR4. Ale tento proces by mohol trvať aj niekoľko rokov.
Zdroj: BusinessWeek
Facebook komentár