Prvý apríl so svojími aprílovými žartíkmi za nami, je čas seriózne rozmýšlať o investovaní. Nenechajte sa zmiasť že je tyždeň non-farm payroll (non-farm payroll – štatistický indikátor mesiaca ako súčasť komplexnej správy o stave trhu práce podľa amerického ministerstva práce, zahrňa iba zamestnancov stavebných a výrobných firiem v USA pozn. prekladateľa) ani tvrdením, že USA majú najčistejšie zo špinavých košiel. Určite sa nenechajte zmiasť, že trh myslí na Vaše záujmy.   

Je pochabé veriť, že trh práce riadi akciový trh?

Môže to byť hlúpe klásť veľký dôraz počas výsledkov non-farm payrolls a rozhodovať sa či kúpiť alebo predať. Od vypuknutia finančnej krízy v roku 2008 je akciový trh sledovaný federálnym rezervným systémom “tlačou” o trochu viac. Tvrdíme, že rast na akciovom trhu má viac čo dočinenia s Fedarálnymi majetkovými hodnotami ako s liečením ekonomiky.

Súvisiace: Jim Rogers: 3. najzaujímavejšie investičné príležitosti súčasnosti

 

Federálny Rezervný systém (ďalej len FRS) má záujem na zvyšovaní cien majetkových hodnôt, pretože majitelia nehnuteľností “na dne” (majitelia domov, ktorí dlhujú viac na ich dome ako je jeho hodnota) nerobia dobrých spotrebiteľov. Zvýšovaním cien nehnuteľností na akciovom trhu sa zvyšuje spotreba a ekonomický rast môže byť posilnený. Problém s tým všetkým je, že inflácia cien aktív, najmä na akciovom trhu sa môže rozplynúť pomerne rýchlo. Na preukázanie tohto bodu sú dohady, že “taper talk” (“zužujúca diskusia”- finančný termín poukazujúci na redukciu a kvantitatívne uvolňovanie Federálneho rezervného systému alebo väzby nákupného programu… pozn. prekladateľa), ktorá začala v roku 2013 otriasla nielen na trhu dlhopisov ale tiež naznačila, že nákup lacných hypoték môže byť minulosťou. Aj keď úrokové sadzby hypoték sú stále nízkymi historickými štandartmi, aktivita na trhu s bývaním bola sklamaním. Aj počasie obviňovalo časť čísel okolo rôznych geografických regiónov, ale podľa našej analýzy jednoznačne vyplýva, že sa jedná o očakávanie vyšších sadzieb, ktoré kazia zábavu. Inak povedané, že FRS sa podarilo zvýšiť ceny nehnuteľností, ale ak by sme naozaj mali stúpajúce životné prostredie úrokovej sadzby celý “pokrok” by sa mohol rýchlo vrátiť späť. Nižšie je tabuľka sezónne nastaveného predaja existujúcich domov rozdeleného podľa mesiacov za jeden rok. Iné spôsoby ako sa pozerať na trh s nehnuteľnosťami ukazujúci rovnaký spád začínajúci pred rokom.

Je hlúposť dať svoje peniaze “Najčistejším zo špinavých košiel”?

Rovnako ako my rešpektujeme múdrosť vychádzajúcu z Newport Beach, že USA majú “najčistejšie zo špinavých košiel” tak mnohých investorov opustil dojem, že Spojené štáty sú dobrým miestom na investovanie. V každom prípade nepochybujeme o tom, že v Spojených štátoch sú investičné príležitosti, ale rovnako ako napríklad Apple môže byť veľká spoločnosť neznamená to, že jeden nutne zarába na kúpe akcií AAPL (nieje to investičné odporúčanie). Investori sa tvrdo poučili, že ísť s lídrom nieje vždy zisková investičná stratégia. Všetci nadšenci “amerických čistých košiel” a mnoho investorov si uvedomilo aj cez všetky problémy v Eurozóne, že euro porazilo americký dolár v roku 2012 a potom znovu v roku 2013, kedy bolo euro najvýkonnejšou hlavnou menou oproti americkému doláru a stále je aj v prvom štvrťroku 2014.  Existuje mnoho problémov, ktorým Eurozóna čelí ale to stále investorov neodrádza od eura. 

Súvisiace: Prečo zarábajú investičné banky toľko peňazí?

Rovnako tak existuje mnoho mýtov, ktoré majú málo čo dočinenia s realitou : medzi nimi aj, že americký dolár ťaží z rastúcej úrokovej sadzby životného prostredia alebo, že hopodársky rast je dôležitý pre silnú menu. Pozrite si prosím analýzu Mýtov rastúceho doláru pre to aby ste sa nenechali zmiasť pokiaľ ide o posudzovanie hodnôt (alebo krehkosť) doláru.

Je nerozumné veriť, že trh je Váš priateľ?

Tam je veľa čo hovoriť o manipulácií s trhom a to nielen v zlatom konšpiračnom tábore pokiaľ ide o údajnú trhovú manipuláciu s vysokou frekvenciou obchodníkov (HFTs). V každom trhu môžu byť hráči, ktorí porušujú pravidlá – a zaslúžia si byť potrestaní. Avšak nezabúdajme, čím sa zaoberáme : trhom.  Trh nieje priateľ, ktorému dávate “lajky” na vašej obľúbenej sociálnej sieti. Nie, na trhu sa všetci ostatní snažia zarobiť peniaze z Vás.

Ak sa dáte na trh so zlatom existuje “papierový” a fyzický trh. “Papierový” je ten kde pravidlá umožňujú investorom robiť zadlžené stávky. Po 12tich rokoch rastu cien zlata by to nemalo byť príliš veľkým prekvapením, že niektorí investori si prispôsobili svoju zlatú expozíciu pomocou pákového efektu. Pred rokom, keď volatilita prudko, čiastočne poháňaná FRS a jeho sužujúcou diskusiou, znižovala zadlženosť, ktorá sa vtedy konala, bola vnímaná ako nepriateľ vplyvu. Niet divu, že to môže viesť k prerušeniu medzi “papierovým” a fyzickým trhom, ako aj záujemcov o fyzický kov čo je pravdepodobnejšie lacnejšia alternatíva ako nedostať dodatočné vyrovnanie. Čo je odlišné ako s komoditami, kde je skutočný dopyt pre skutočné veci: naopak, finančné produkty a to aj bez pákového efektu sú stále “papier”. Pri ňom ako takom obvinenia z manipulácie môžu byť pravdepodobnejšie, avšak základné ovládače pre potencionálne dislokácie derivátov sa príliš nelíšia. Mnohé z obáv sú, či sa niektorý de-pákový efekt môže stať usporiadaným. Pre účely tejto analýzy predsa chceme počiatočný bod, čo by nemalo prísť ako prekvapenie, že sa trh správa spôsobom ktorý môže odradiť dlhodobých investorov. Žiadna regulácia sa nezmení: to môže byť lepšie pre priatie jedného z vlastných investičných rozhodnutí.

Súvisiace: Problém so silným dolárom: investičné dôsledky

Dovoľte mi rozšíriť ďalší príklad prečo môže byť hlúpe myslieť si, že trh pracuje vo Váš prospech: keď umiestnite objednávku na výmenu 100 akcií mali by ste byť schopní získať “prevedenie za najlepších podmienok ”. Lenže keď umiestnite väčšiu objednávku bude lepšie, teda viac “pracovať” tento rozkaz. Prečo by Vám mal niekto dať preferovanú sumu ? Pre ilustráciu poďme preskúmať vysokofrekvenčné obchodovanie (HFTs high frequency trading shops) HFTs sú peniaze na trhu, ktoré sa vyrábajú samé v procese, ktorý poskytuje likviditu pre každého. Ak chcete vidieť príklad, niektoré dobré aj zlé možno vidieť na devízových trhoch, už historicky sú banky hlavnými poskytovateľmi likvidity v cudzej mene. Devízové obchodovanie sa zvyčajne vykonáva “na prepážke” (OTC “over the counter”) ale sú tam platformy, ktoré poskytujú rôzne spôsoby obchodovania. Obchody HTF sa banky pokúšajú poraziť v ich vlastnej hre. HTFs by mohlo byť dobré na využitie osobitosti konkrétnej obchodnej platformy. Banky si uvedomujú, že prichádzajú o peniaze, pretože boli porazené HTFs. Majú na výber či investovať a tiež využiť výstredností konkrétnych platforiem alebo či zastavia poskytovanie likvidity a sústredia sa na iné. V kombinácií s prudkou zmenou v regulačných réžijných nákladoch je tam motivácia ako v priemysle konsolidovať, t.j. sústrediť sa na menej platforiem. Tak ako veľké banky opustili niektoré platformy rovnako tak urobili aj ostatní investori. Tak mi povedzte : Sú HTFs zlé keď odháňajú banky so strachom preč ? Alebo sú banky vysokofrekvenčnými obchodníkmi sami, ale s lepšou povesťou (čo je v dnešnej dobe veľké vyhlásenie, že má niekto horšiu povesť ako banky) lebo spali keď konkurencia vstúpila na trh ?

Nesnažím sa ospravedlniť banky pred HTFs, ale chcem poukázať, že každý investor je na trhu pre svoj vlastný zisk. Úloha regulátorov je prispôsobiť stimuly, aby chamtivosť mohla ísť z kola von bez nespravodlivej výhody. Regulátory nemožno regulovať, môžu pomôcť navrhúť systém kde zlé rozhodnutie akéhokoľvek hráča (zlyhanie hráča) nemôže zrútiť systém ako celok. Len preto, že niekto kričí, že sa niekto iný kŕmi z jej alebo jeho jedla ešte nieje zneužívanie. Podstatné je ako regulátory zapojiť, niesom optimista ohľadne toho, že sa investori alebo ostatné zainteresované strany (nie právnici) budú mať lepšie.

Preložila: Monika Vreteničková

Zdroj: MerkInvestments

Facebook komentár