Aerodynamika je dôležitou súčasťou automobilov.
Čím viac vzduchu budete musieť tlačiť pred sebou, tým bude ťažšie dosiahnuť alebo udržať určitú rýchlosť, čo bude chcieť viac energie, ktorú použijete. A čím viac energie budete musieť použiť, tým menej efektívna vaša cesta bude.
Majitelia modelu Tesla Model S nemusia mať obavy, keďže tzv aerodynamické čísla potvrdzujú účinnosť ich vozidla, ale to samozrejme nie je na škodu a model automobilky Tesla Motors tak právom oslavuje prvú priečku posledného testu Car and Driver, ktorý postavil jeho elektrický sedan na vrchole aerodynamiky.
Súvisiace: Tesla Model S je najlepším automobilom roka 2014, ktorý si môžete kúpiť
Časopis skúškou tzv “tunelu vetra” porovnával päť vozidiel, z ktorých každý sa môže pochváliť prekvapivo nízkym výsledkom ich koeficientu aerodynamického odporu.
Výsledky sú fascinujúce, keďže je nie len vidieť rozdiel medzi výsledkami testu a čísiel od ich výrobcov, ale aj pre jeho pohľad na to, ako moc, aerodynamika ovplyvňuje cestu automobilov.
Car and Driver (PDF súbor PDF) meria aerodynamický odpor piatich vozidiel: Chevrolet Volt, Mercedes-Benz CLA 250, Nissan Leaf, Tesla Model S P85 a Toyota Prius.
Tento prieskum sa vykonáva s automobilom hybridom Honda Insight z roku 2001, ktorý sa stal tzv. referenčným vozidlom a jej oficiálny koeficientu odporu vzduchu (Cd) bol na úrovni 0,25. Pre porovnanie konvenčné kompaktné vozidlá majú zvyčajne úroveň odporu v okolí 0,30.
Zaujímavé je, že iba Model S a Volt sa zmestili do svojich oficiálnych čísel týchto tzv koeficientov v rozmedzí 0,24 a 0,28. Prius prišiel o vlasy, na 0,26 v porovnaní s oficiálnou 0,25.
Súvisiace: Údržba modelu Tesla S (takmer) nie je potrebná
Modely Nissan Leaf, Mercedes CLA 250 a starý Insight sa dostali výsledkami signifikantne vyššie, než sú ich oficiálne údaje.
Vozidlo modelu Nissan v aerodynamickom tuneli dosiahlo úroveň 0,32, proti oficiálnym 0,28. Insight by mal mať podobné čísla, ako Prius – 0,25, ale dosiahol úroveň 0.30, a CLA dosiahol výsledok výrazne na svoje ofiaciálne čísla 0,23.
Samotná výsledky tohto modelu neboli zverejnené.
Čelná plocha je rovnako dôležitá a zohráva veľmi dôležitú úlohu – čelná plocha ešte násobí koeficientom odporu.
Tu sa skóre ešte mení. Najviac (z každého vozidla pri skúške) hranatý dizajn má Leaf – 7,8 štvorcových stôp (sq ft).
Relatívne kompaktný CLA dosiahol úroveň 7,0 sq ft, Volt docielil úroveň 6,7 a modely Prius a oveľa väčší Model S majú túto plochu na úrovni 6,2 ft2. Insight dposahuje túto úroveň z dôvodu jeho čelnej plochy vozidla – 20,1 štvorcových stôp a Model S dosiahol plochu iba 6 štvorcových stôp.
Súvisiace: Tesla vytvára program prenájmu aj pre malé spoločnosti
Čísla sú ešte zaujímavejšie: Vedeli ste napríklad, že Model S potrebuje iba 14 koní pre udržanie rýchlosti 112 km/h (70 mph), čo je o 7,5 km/h (4 hp) menej než Leaf?
Táto úroveň prudko stúpa v čase, kedy dosiahne rýchlosť 100 mph (160km/h) – exponenciálny zvýšenie odolnosti proti vetru pre Teslu znamená, že používa 42 koní na udržanie tejto rýchlosti, čo je aj tak stále o 11 hp menej, ktoré bude potrebovať Leaf.
Ale je potrebné poznamenať, že, rovnako ako všetky všetky aerodynamické čísla sa vzťahujú k variabilite jedného dňa a ako aj na konštrukcii samotného tunela. To možno vysvetľuje niektoré rozdiely medzi číslami výrobcov a tými dosiahnutými v tomto experimente.
Ale je zriedkavé, že päť (alebo šesť) vozidlá od rôznych automobiliek sú zoradené v rovnakom tuneli a ešte aj v rovnaký deň. Ale naozaj Nám to naozaj umožnilo nahliadnuť do významu aerodynamického dizajnu u moderných automobilov.
Zdroj: Green Car Reports
Facebook komentár