V jednom z najväčších obchodov tohto storočia, Čína a Rusko podpísali $400 miliárdoú dohodu o zemnom plyne (NG). Na základe nej bude Rusko dodávať do Číny 38 miliárd kubických metrov NG v priebehu nasledujúcich 30 rokov. Dohoda zahŕňa aj $10 miliardovú dohodu s letectvom a $2.6 miliárdovú energetickú zmluvu s plánmi na vybudovanie auto rastlín, bývania a pripojenia na železnicu. Dohoda dáva Čínskej Národnej Palivovej Spoločnosti 19 % podiel v ruskej ropnej spoločnosti Rosneft. Zároveň dohoda dáva obom – Číne aj Rusku účasť vo vzájomnej budúcnosti. Pomáha Rusku uvoľniť vzťahy s Európou a zabezpečí napredujúcu spoluprácu medzi oboma mocnosťami. A tiež pomôže odradiť americké pokusy izolovať Rusko pomocou sankcií.
Dohoda medzi Čínou a Ruskom je len začiatok. V Číne bude postavené potrubie za $42 miliárd s dĺžkou 4000 km. Rusko má najväčšie svetové zásoby NG. Dohody majú byť vyrovnané pomocou “vzájomných platieb v národných menách”. To znamená, že dohoda má byť prevedená v Yuanoch a Rubľoch a nie v dolároch. Jedná sa o “od – dolarizáciu” obchodu.
Súvisiace: Doug Casey: Ako sa pripraviť na moment, keď zaniknú peniaze
Je toto ďalší klinec do rakvy amerického doláru? Nie tak celkom. Ale je to ďalší krok vpred. Skutočnosťou je, že napriek všetkému americký dolár zostáva svetovou rezervnou menou. A malo by to takto ostať aj v dohľadnej budúcnosti aj napriek výzvam, vedených predovšetkým Čínou o novej svetovej rezervnej mene. Aj keď globálne využitie čínskej meny vzrástlo v priebehu posledných niekoľkých rokov, tak Yuan zahŕňa len približne 10 % svetového obchodu. Euro sa v súčasnosti nachádza pod Yuanom. Yuan by sa mal pripojiť k Euro a japonskému jenu ako súčasť rezerv centrálnych bánk.
V blízkej budúcnosti bude americký dolár s najväčšou pravdepodobnosťou aj naďalej menou voľby viacerých krajín. Euro má svoje problémy predovšetkým preto, že eurozóna predstavuje súhrn štátov, ktoré nedokázali konsolidovať svoj dlh alebo ich centrálnych bánk, aj keď existuje ECB. Európsky parlament sa stal rôznorodý a pred uzatvorením volieb sa zdalo, že prevládajúci členovia parlamentu budú pochádzať z anti – európskych strán. Tento fakt nie je pozitívny, aj keď členovia EU chcú zachovať euro ako svoju menu, ale neradi sa zodpovedajú ústredného orgánu. Z tohto dôvodu sú členské štáty eurozóny nie moc odlišné od amerických štátov. Skutočnosťou však ostáva, že dlh sa líši z krajiny na krajinu. Nemecko zostáva na tom najlepšie a najzadlženejšími krajinami zostávajú Grécko a Španielsko.
Existuje niekoľko ďalších súperov s nadradenosťou amerického doláru. Určite nie britská libra alebo japonský jen. Aj keď sú významné, ich ekonomiky nie sú dostatočne veľké, aby sa v blízkej budúcnosti vyrovnali USA. A Čína nie je tiež pripravená a rozhodne nie Rusko. Obe krajiny mali problémy pri predaji svojich dlhopisov. Čo kladie tlak na kapitálové toky a aj keď obchodné toky môžu byť dobré, tak sú to kapitálové toky, ktoré sú dôležité a v USA stále dominujú. Otázkou ostáva, či si inštitúcia radšej ponechá svoju prebytočnú hotovosť v amerických štátnych dlhopisoch alebo čínskych a ruských cenných papierov.
Súvisiace: Celý systém fiat peňazí v úpadku: Zánik globálnej rezervnej meny – fiat dolára
Niekoľko krajín ako je Panama, Ekvádor a Salvádor prijali americký dolár za svoju menu. Iní ako Saudská Arábia a Venezuela s ním majú zviazanú svoju menu. Čína nie je viazaná, ale obchoduje v pásme amerického doláru. Mnoho krajín vydáva záväzky v $ a tak na seba berú menové riziko samy. Toto všetko vytvára dopyt po amerických dolároch a umožňuje USA prevádzkovať svoje obchodné deficity, bez toho aby došlo k menovej kríze.
Ale existuje tu nebezpečenstvo do budúcnosti. Od – dolarizácia odohrávajúca sa medzi Čínou a Ruskom sa šíri aj na inom mieste ako je Čína. Predovšetkým škrtmi sa viac zaoberajú krajiny, ktoré realizujú obchod v národných menách, skôr než v amerických dolároch. Obrovský štátny dlh krajín EU, Japonska a USA, je tiež veľkým problémom do budúcnosti. Práve teraz sa zdá, že eurozóna je najviac náchylná k platobnej neschopnosti, aj keď dlh/ HDP pre Japonsko je oveľa väčší. V prípade, že by nastala ďalšia významná dlhová kríza, tak by mohla začať v krajinách EU, presunula by sa do Japonska a nakoniec do USA.
Dlhy krajín nie sú nezvyčajné. Pred rokom 1800 sa aj Veľká Británia a USA zadĺžili. Británia v roku 1472 a USA splácali dlh po americkej revolúcii v roku 1790. Pravdepodobne, sa USA zadĺžilo aj v roku 1933, kedy porušilo svoje zlatom podložené povinnosti a zvýšili cenu zlata z 20,61 dolárov na 35 dolárov. V skutočnosti to bol dlhový nedoplatok podľa precenenia svojej meny prudko nadol vo vzťahu k cene zlata. Podobný argument by mohol byť použitý, keď bývalý prezident Nixon zrušil svetový zlatý štandard v auguste 1971. Počas ďalšieho desaťročia americký dolár opakovane klesol na hodnote voči ostatným hlavným menám.
Súvisiace: 9 znakov toho, že Čína robí kroky proti americkému doláru
Na druhej strane sa Rusko stalo neplatičom päťkrát od roku 1800 a poslednýkrát v roku 1998. Čína nezaplatila dvakrát od roku 1800. Stalo sa tak v posledných 100 rokoch. Niektoré z nich citovali ruský obrovský zahraničný dlh predovšetkým vo vlastníctve európskych a amerických bánk ako ďalší dôvod, prečo sú sankcie voči Rusku veľmi ťažké. Nesplatený ruský dlh spôsobil v roku 1998 paniku, ale bola ovládnutá. Dnešný nesplatený ruský dlh by spôsobil, že zadĺženie Lehman Brothers v roku 2008 by vyzeralo ako “prechádzka v parku” .
Index amerického dolára obchoduje na úrovniach, ktoré boli pozorované v neskorých sedemdesiatich rokoch. Index amerického dolára sa objavil na mesačnom grafe ako obkresľoval jeden z piatich bodov obratovej schémy alebo klesajúci trojuholník. Je ťažké povedať, ktorý v tejto fáze. Index $ by mohol spadnúť na dno kanála, aktuálne blízko 74. Ak je to piaty bod zvratu tvoriaci index amerického dolára, potom by mohol nabrať silu a odraziť sa cez vrchol kanála blízko 83. A čo viac sa, hlavné zhromaždenie mohlo dostať v plnom prúde až do cieľa blízko 102.
Na druhej strane, ak je klesajúci trojuholník tvarovací potom náhla zmena nadol pod 74 by mohla vidieť index amerického doláru spadnúť do potenciálnych cieľov dole v blízkosti 55. Tam sú US $ býky a US $ medvede. Každý ponúkajúci má ich vlastnú interpretáciu o stave US $ Indexu.
Súvisiace: Dolár na vrchole menovej pyramídy?
Jedna vec, ktorá sa ukázala byť istá je, že od – dolarizácia by mala aj naďalej rásť vzhľadom na smer prúdu. A Yuan by mal naďalej rásť na význame a jedného dňa by mohol dosiahnuť status rezervnej meny. Ale okamžitý kolaps amerického doláru? S najväčšou pravdepodobnosťou sa to nestane. Dokonca aj pokles na 74 a spodnú hranicu kanála by bol pozitívny pre zlato, ktoré sa všeobecne pohybuje proti US $ . Ak sa pozrieme späť na to, čo sa stalo s US $ Indexom v rokoch 1987-1995. Mohli by sme zaznamenať sedem bodovú zvratovú schému. Pokles v tomto prípade na 74 alebo dokonca až k dlhodobému hlavnému klesajúcemu trendu bežne blízko 70. By mohol dokončiť možnú porovnateľnú sedem bodovú zvratovú schému, ktorá začala so nízkym US $ Index v roku 2008.
Ak existuje obava o americký dolár, tak vyplýva zo straty jeho nákupnej sily za posledné storočie. Tento graf bol použitý už v minulosti, ale stojí za to ho ukázať znovu. Aby sme poukázali na to, ako americký dolár skutočne klesol z hľadiska kúpnej sily. Pred viac ako 100 rokmi, od začiatku USA si dolár držal svoje kúpnu silu. Čo znamená, že čo si jeden mohol kúpiť za 1 dolár v roku 1800, si zhruba (rovnaké množstvo tovaru) mohol kúpiť za 1 dolár aj v roku 1900. Ale už nie. Dolár stratil 97 % svojej kúpnej sily predovšetkým od vytvorenia Federálneho rezervného systému v roku 1913. A to nie je pozitívne. Skutočný zánik amerického doláru nastane so stratou jeho kúpnej sily.
Preložila: Martina Remšíková
Zdroj: Industrial Alliance Insurance and Financial Services
Facebook komentár