Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.“ Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… Team portálu www.FinancnyTrh.com
Má zmysli, ako chuť, čuch, počuje a vníma svoje okolie.
Jedného dňa by podľa IBM čipy mohli byť použité na vytvorenie teplomeru, ktorý môžu “vnímať”, že máte chorobu a dá vám vedieť, ak budete potrebovať navštíviť lekára. Alebo by mohol byť použitý do sférického robota, ktorý bude pátrať po stratených ľuďoch a bude využitý najmä počas záchranných misií. Alebo by mohli byť súčasťou okuliarov pre nevidiacich – okuliare by mali byť schopné “vidieť” čo je pred ním a oznamovať osobám informácie, ktoré ich nosia.
To záleží na vývojároch – ako nakoniec čipy spoločnosti IBM budú vidieť denné svetlo, ako softvérový a hardvérový inžinieri napíšu programy pre čipy a vložia ich do zariadení.
Žiadna z týchto vecí nie je možná s dnešnými počítačovými čipmi. Procesory, ktoré máte vo svojom notebooku alebo smartphonu sú naozaj dobré na to, aby vedeli riešiť bleskové výpočty, ale sú naozaj nevhodné na to, aby mali taký veľký zmysel pre svet okolo seba. To je preto, že väčšina dnešných čipov sú schopné realizovať iba jeden výpočet naraz.
Naše mozgy, ale takto nefungujú. Majú obšírnejšie fungovanie, pre rozhodovanie a závery súčasne. Jedna časť mozgu môže vidieť modrú, iná časť vie počuť počuť morské vlny, iná vníma morskú soľ a váš mozog súčasne zlúči tie zmysly a zistí, že ste na pláži.
Tu je to niečo o tom, ako nový čip od IBM funguje.
Každý čip má 4096 jadier, 1 miliónov “neurónov” a 256 miliónov “synapsií”. To znamená, že jeho základné funkcie sú o rozsahu menej vyspelého mozgu a každý čip pracuje približne v rovnakej úrovni, ako včelí mozog. Dajte veľa týchto čipov dohromady a bude to naozaj zaujímavé.
Napodiv, čipy vyžadujú nízky príliv energie. Ale vedia poskytnúť veľký objem operácií: Sú schopné 46 miliónov synaptických operácií za sekundu na jeden watt. To je podobné superpočítaču.
Dharmendra Modha, vedúci vedecký pracovník u IBM Research pozname: “Je to superpočítač o veľkosti poštovej známky, s hmotnosťou peria a beží na energií pomôcok pre sluchovo postihnutých,” … “Je to naozaj radikálna inovácia.”
Výskum IBM bol publikovaný v časopise Science.
Čip je výsledkom 10-ročného výskumu spoločnosti IBM, s financovaním 53 miliónov dolárov a na projekte pracovalo 200 ľudí.
Modha poznamenal: “Navrhovanie tohto čipu nebolo prechádzkou ružovým sadom,” … “Mnohí si myslel, že je to nemožné. Nemožné sa teraz stalo možným. Dúfame, že sa možné niekedy stanú skutočnosťou.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: BBC
Facebook komentár