Práve bol spustený nový spôsob prístupu bankových účtov ktoré identifikuje jednotlivca cez unikátny vzor žíl vo svojich prstoch.

Namiesto toho, aby museli zadať rad hesiel a čísel, užívatelia sa budú môcť prihlásiť na svoje účty tým, že umiestni jeden zo svojich prstov do skenera.

Táto technológia je celkom odlišná od odtlačkov prstov.

Ak by ste to chceli využívať, musíte sa stať firemnými zákazními banky Barclays.

Avšak je známe, že “overovanie žíl v prste” bude v budúcnosti pravdepodobne ponúknuté všetkým zákazníkom.

Súvisiace: Zlato a Bitcoin sú meny budúcnosti

Prenosný skener o veľkosti tenisovej loptičky je zapojený do USB portu počítača a používa infračervené svetlo pre kontrolu jedinečného vzoru žil prsta.

Skenerom prechádza iba jeden pst, čím sa znižuje riziko, že podvodníci sa budú používať jeho napodobnini, alebo kópie na to, aby mohli preniknúť do bankového účtu jednotlivca.

Banky sa snažia hľadať nové spôsoby v boji proti podvodom, pretože používatelia musia zadávať viac hesiel a PIN-ov, alebo sa chcú prihlásiť musia používať elektronické číselné čítačky.

“Neohrabaný nástroj”

Priekopníkom novej techniky žíl v prste bola japonská firma Hitachi. Už je nainštalovanou v bankomatoch v Japonsku a Poľsku, čo umožňuje ľuďom vyberať peniaze bez použitia karty alebo PIN.

Pre firemných zákazníkov je možné prijatie technológie, kde sa môže zaregistrovať niekoľko prstov rôznych zamestnancov, takže jedna osoba môže vykonať platbu a iná ju môže schváliť.

Prístroj môže byť zapojený do rôznych počítačoch.

Keď je vykonaný pokus o prihlásenie k účtu, používateľ je vyzvaný, aby “umiestnil prst zľahka do skenera”, a potom označil jeho možnú “detekovanie”. Ak bude schválený, prístup bude povolený behom niekoľkých sekúnd.

Súvisiace: Ako bude s bankovníctvom a peniazmi vyzerať o 30 rokov

Banka Barclays poznamenala, že táto technológia je v túto chvíľu relatívne drahá. Firemným zákazníkov bude účtovaný poplatok tohto prístroja, aj keď jeho výšku nezverejnili.

Ashok Vaswani, vedúci predstaviteľ banky osobného a firemného bankovníctva vysvetľuje: “Pre firemných zákazníkov, ktorí vykonávajú veľa rôznyh transakcií, to dáva veľký zmysel.”

Ten však varuje, že skener ešte nie je pripravený pre masový trh, kde zákazníci sú proti tomu, aby si mali priplácať.

V každom prípade, väčšina obyčajných zákazníkov k správe svojich účtov využíva smartphony.

Vaswani ďalej poznamenal: “Samozrejme nemožno porovnávať tak neohrabaný nástroj, spolu s mobilným bankovníctvom.”

“Nemyslím si, že tento presný stroj bude využitý v maloobchode, ale niektoré jeho verzie určite.”

Bezpečnosť

Táto technológia “žíl v prste” je považovaná za bezpečnejšiu, ako technológia kontroly odtlačky prstov.

To by malo taktiež eliminovať trestné možnosti napr hackovania, v snahe premiestniť určitú časť finančných prostriedkov z účtu.

Hitachi, ktorá skúmala túto technológiu po dobu 15 rokov, uviedla, že vzory žíl sú formované už v maternici a zostávajú rovnaké po väčšinu života.

Ale existujú určité obavy, že by biometrické údaje ľudí, vrátane vzorov žíl, mohli byť použité alebo zneužité podvodníkmi, alebo dokonca vládnymi agentúrami.

Barclays zdôrazňuje, že údaje prstov svojim zákazníkom budú v bezpečí. Nebudú ich ukladať do svojich centier s údajmi a to nebudú evidované žiadne verejné záznamy.

Súvisiace: Budúcnosť bankovníctva: interaktívne bankomaty?

Akonáhle bude počas budúceho roka systém v prevádzke, informácie na základe, ktorých bude pracovať počítačový čip vnútri skenera budú v šifrovanej podobe.

A ak inžinieri vytvoria menšie a lacnejšie skenery, ľudia by mohli začať túto technológiu využívať v domoch po celej Veľkej Británii.

Zdroj: Time, TheGuardian

Facebook komentár