V súčasnosti je jednoduchšie vykonať nákup čínskych akcií.

Začalo to byť realitou v priebehu včerajšieho dňa. Investori kdekoľvek na svete si budú môcť kúpiť akcie spoločnosti kótovanej na šanghajskej burze. Je to ďalší náznak toho, že Čína sa snaží otvárať svoju ekonomiku.

Donald Amstad, obchodný riaditeľ pre Áziu u spoločnosti Aberdeen Asset Management poznamenal: “Bol to veľmi, veľmi dôležitý deň pre Čínu a svetový finančný systému.”

Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

Predtým sa toto mohlo podariť len vybranej skupine inštitucionálnych investorov, ktorí dosahovala určitou odbornú kvalifikáciou, čím mohla mať prístup k trhu v Šanghaji o veľkosti až 2 biliónov amerických dolárov.

Nie je to ako kupovať americké akcie

Zlou správou je, že nový program, známy ako Shanghai-Hong Kong Stock Connect Program je tak trochu zložitejší pre každodenných investorov z USA.

Typický investor z USA si môžete kúpiť iba akcie v Šanghaji, ale najprv musí kontaktovať maklérsku spoločnosť v Hong Kongu, ktorá sa potom musí cez Hong Kong Stock Exchange spojiť so Shanghai Exchange.

Navyše, väčšina ľudí si musí kupovať jednotlivé akcie prostredníctvom maklérskeho účtu, ale nečakajte, že sa k nemu dostanete po on-line prihlásení a získate okamažitú možnosť ku kúpe.

Veľké brokerské spoločnosti Charles Schwab a TD Ameritrade sa zatiaľ na tomto programe nezúčastňujú.

Hlavný analytik u spoločnosti TD Ameritrade, JJ Kinahan poznamenal: “Zaujmeme vyčkávací postoj a potom uvidíme.”

E*Trade zatiaľ na na žiadosti o komentár neodpovedala.

Napriek tomu by tento nový program mal otvoriť cestu viacerým podielovým fondom a fondov obchodovaným na burze (tzv. ETF), s cieľom získať podiely na pevninskej Číne.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste nevedeli o podnikaní v súčasnej Číne

Nie je to pre ľudí so slabým srdcom

Možno, že všetky prekážky nie sú až tak zlé. Investori musia byť opatrní, než skočia do čínskych akcií.

Aj napriek tomu, že čínska ekonomika v posledných dvoch desaťročiach explodovala, hlavný čínsky akciový index Shanghai Composite je prakticky bezo zmeny. Riadiace tímy v Číne majú tendenciu byť oveľa mladšie, čo znamená, že sú oveľa menej skúsenými, než zdatní kapitáni priemyslu v USA.

Amstad ďalej poznamenal: “To nie je trhom, kde budete pasívnym investorom. Predovšetkým na všetkých trhoch Číny je treba byť veľmi selektívny a veľmi opatrní v menách, ktoré kupujete.”

Kým štandardne zverejňovaných správ a riadenia spoločností sa zlepšujú, Čína má pred sebou ešte dlhú cestu. Táto krajina v roku 2013 získala korupčné skóre od od Transparency International na úrovni 40, čím sa stala o niečo menej skorumpovanou ako Rusko, ale viac než Brazília, Saudská Arábia a Ghana.

Súvisiace: V Číne prekvitá sektor pohrebných služieb

Zdroj: WSJ, MarketWatch

Facebook komentár