Kríza na Ukrajine zatienil rozhovory na tému globálneho hospodárskeho rastu spomedzi stretnutí vedúcich predstaviteľov skupiny G20 počas tohto týždňa, kde Európa vyzýva Rusko, aby zastavilo tok zbraní a vojakov do tejto krajiny a ak tak neurobí poukázal na hrozbu ďalších sankcií.

Predseda Európskej rady Herman Van Rompuy povedal, že ministri zahraničia Európy sa v pondelok zídu k tomu, aby zhodnotili situáciu na Ukrajine a zistia či bude potreba ďalších krokov, vrátane potreby ďalších sankcií proti Rusku.

Súvisiace: Putin kúpil neuveriteľných 55 ton zlata. Pripravuje sa na vojnu?

Van Rompuy na tlačovej konferencii v Brisbane, v miesta konania lídrov rokovaní G20 poznamenal: “Rusko musí zastaviť príliv zbraní a vojakov zo svojho územia na Ukrajinu a Rusko musí začať sťahovať tie, ktoré poskytol.”

Dodal, že Ukrajina bude top prioritou programu dňa, keď sa predstavitelia EÚ zídu s americký prezident Barack Obama na summite G20.

Ruský prezident Vladimir Putin sa na valnom zhromaždení zúčastní taktiež a určite poznamená pripomienky, kde sa bude snažiť ovplyvniť silný diplomatický tlak k tomu, aby zmenil prístup na Ukrajine.

Van Rompuy povedal: “Chcem zopakovať, že Európska únia naďalej verí, že táto kríza sa bude môcť vyriešiť cez politické riešenie. Aj naďalej budeme využívať všetky diplomatické nástroje, vrátane sankcií, ktoré máme k dispozícii.”

Ukrajinskí pre-západní vodcovia a NATO obvinili Rusko z posielania vojakov a zbraní do východných oblastí Ukrajiny, čím pomáhali pre-ruským rebely aby začali možnú novú ofenzívu vo vojne, ktorá od apríla viedla k zabitiu viac ako 4000 ľudí.

Rusko však popiera, že by na Ukrajinu posielalo vojakov a tanky.

Britský premiér David Cameron, ktorý sa zúčastňuje summitu G20, v piatok označil ruské akcie za neprijateľné a varoval, že by to mohlo viesť k väčším sankciám zo strany Spojených štátov a Európskej únie.

Aj napriek nebezpečenej situácie na Ukrajine, hostiteľ G20 – Austrália sa bude snažiť sústrediť sa na posilnenie svetového rastu, ochranu globálneho bankového systému a zrušením daňových medzier pre obrie nadnárodné spoločnosti.

Austrálsky minister financií poznamenal, že plán na zvýšenie globálneho hospodárskeho rastu o ďalšie 2 percentuálne body v priebehu nasledujúcich piatich rokov sa pripravuej.

Ďalej poznamenal: “Táto ambícia sa premieta do zhruba 2 biliónov dolárov vo forme ďalšie globálnej ekonomickej aktivity a miliónov nových pracovných miest.”

Súvisiace: Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”

Austrálsky premiér Tony Abbott povedal, že chce vidieť neformálny ústup vodcov, kde by boli otvorení diskutovať o ekonomických reformách, ale boli by ďalej otvorení aj ďalším otázkam.

Abbott keď otvoril zasadnutie poznamenal: “Samozrejme, že som chcel túto diskusiu zamerať na politiku hospodárskych reforiem.”

Zdroj: WSJ, TheGuardian

Facebook komentár