Moskva sa chystá na obrovské nákupy zbraní a vojenskej techniky.
Ruské zbrojárske spoločnosti v minulom roku zvýšili tržby o viac než 20% a to vďaka dopytu zo strany armády krajiny. S týmito novými údajmi prišli vyskumníci zo Štokholmského medzinárodného ústavu pre výskum.
Predaje po celom svete klesli o 2%, za účasti predovšetkým slabších pozícií amerických firiem, ktoré predstavujú viac ako polovicu svetového obchodu so zbraňami.
Súvisiace:
Rast v pretekoch zbrojenia v roku 2014 opäť povedie Stredný východ a Ázia
Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe
Rusko začalo výrazne investovať do modernizácie svojim vojenských operácií. Prezident Vladimir Putin plánuje na túto oblasť do roku 2025 minúť viac než 20 biliónov rubľov (700 miliárd amerických dolárov).
Modernizačný program pokračuje aj cez hospodársku krízu, ktorá už prinútila Rusko na budúci rok prijať úsporný rozpočet.
Obrana a národná bezpečnosť boli jedinými oblasťami, ktoré unikli škrtom vo výške najmenej 5%. Výdavky na armádu by mali podľa očakávaní v rokoch 2012 a 2017 rásť o 85%.
Obranný rozpočet Ruska je v súčasnosti za USA a Čínou tretím najväčším na svete.
Pracuje sa na letiskách, stovkách stíhačiek a novej flotile bojových tankov. Rusko taktiež vyvíja nové rakety dlhého doletu, chce dokončiť jadrovú ponorku a pracuje na ôsmich nových lodiach pre námorníctvo, ktoré majú byť dodané do roku 2020.
Aktuálne sú vzťahy Ruska so Západom najviac napäté od konca studenej vojny. USA a Európa uvalila sankcie proti ruským spoločnostiam z dôvodu obsadenia Krymu a poskytovania podpory pre rebelov na východe Ukrajine.
Kríza na Ukrajine by mohla poskytnúť ďalší impulz k predaju ruských zbraní.
Riaditeľ výskumného Ústavu v Štokholme, Aude Fleurant poznamenal: “Je príliš skoro na to, aby sme mohli povedať, že konflikt bude mať pravdepodobne vplyv na niektoré konkrétne zákazky, najmä v oblastiach konvenčnej munície.”
Súvisiace: Aktuálny kolaps Ruska v 3 grafoch
Je nepravdepodobné, aby sankcie mohli urobiť dieru do predajov ruských obranných spoločností, pretože z veľkej časti prijímajú objednávky z domáceho trhu, alebo krajín, ako je Čína alebo India.
Ale zatiaľ to malo vplyv na jednu strategickú dohodu o hodnote zhruba 3 miliárd amerických dolárov. Francúzsko až do ďalšieho oznámenia zastavilo dodávku dvoch vojnových lodí Mistral.
Zdroj: TheMoscowTime
Facebook komentár