Finančný chaos v Rusku dáva investorom spomienky na leto roku 1998.

Bolo to rokom kedy Rusko nesplácalo svoj dlh a devalvovalo ruský rubeľ, čo spôsobilo obrovské straty pre investorov. A tým to nekončilo: “Krach Moskvy” napadol rozvíjajúce sa trhy po celom svete a dokonca v období medzi júlom a októbrom 1998 spôsobil prepad amerického akciového indexu S&P 500 zhruba o 20%.

Podmienky v súčasnosti vyzerajú veľmi podobne, ako tomu bolo vtedy: ruský rubeľ prepadá pod ťarchou razantného poklesu cien ropy, čo prinútilo centrálnu banku, aby výrazne zvýšila úrokové sadzby.

Súvisiace: Putin kúpil neuveriteľných 55 ton zlata. Pripravuje sa na vojnu?

Cez desivé podoby finančných problémov Ruska je nepravdepodobné, že by svetové trhy taktiež prepadli.

Existuje jeden podstatný rozdiel medzi rokom 1998 a súčasnosťou, keďže prísne sankcie na Moskvu tak trochu izolovali západných investorov z toho, čo mohlo mať na nich vplyv.

Michael Levi, vedúci predstaviteľ zasadnutia Rady pre zahraničné vzťahy poznamenal: “Režim sankcií razantne znížil riziko z finančnej nákazy. Nie je rok 1998. Nemajú rovnakú úroveň previazanosti.”

Rusko je v súčasnosti tzv. “vyvrheľom”

Rusko jednoducho nemá väzby na zvyšok finančného sveta a pravdepodobne ho už naozaj nebude môcť tak razantne ovplyvniť.

Win Thin, hlavný analytik pre novo vznikajúce trhové stratégie v spoločnosti Brown Brothers Harriman poznamenal: “V podstate v dnešnom svete sa stali vyvrheľom. Zahraniční investori pred ním utiekli.”

Existujú ďalšie kľúčové rozdiely medzi súčasnosťou a rokom 1998.

Z posledného krachu sa Rusko celkom poučilo, keďže si vytvorili bezpečnostnú ochranu vo forme menových rezerv na úrovni 416 miliárd amerických dolárov. To je viac než dosť pre pokrytie všetkého dlhu splatnom počas budúceho roka.

To taktiež umožňuje Moskve nasadiť túto hotovosť na obranu rubľa, ako to znova urobili počas včerajšieho dňa.

Veľkým “tlmičom” pre Amerických investorov by taktiež mal byť fakt, že ruská mena je “voľne plávajúcou,” čo znamená, že nie je viazaná na americký dolár, ako to bolo počas poslednej krízy.

Súvisiace: Putin práve oznámil rozsiahlu pomoc pre problémové banky

Vedúci analytik pre medzinárodné stratégie vo Wells Fargo Advisors poznamenal: “V konkrétnom prípade to znamená, že ak príde k šoku meny, rovnako ako ďalšiemu poklesu cien ropy a ďalším sankciám, je pravdepodobné, že tento šok sa dostatočne začlenený do kurzu. Pomáha to izolovať vplyv  samotnému Rusku a nešíri sa do zvyšku sveta.”

Na rozdiel od neskorých 90. rokov, mnoho ďalších rozvíjajúcich sa trhov sa taktiež presťahovalo na voľne plávajúce meny.

Thin ďalej poznamenal: “Je to určitým tlmičom,” … “Širšie systémové riziká rozvíjajúcich sa trhov nie sú podobné, ako predtým.”

Finančné problémy sa ale môžu taktiež šíriť po celom svete prostredníctvom zahraničného obchodu. Ak jedna z hlavných krajín ochorie, môže infikovať jej hlavných obchodných partnerov.

Kým Rusko je veľkým dodávateľom energií, vďaka vývozu do Európy, odborníci neveria, že by jeho obchodné väzby mohli vzrásť na úroveň ohrozenia celej Európy.

Nie je to stávka na istotu

Celosvetoví investori samozrejme potrebujú starostlivo sledovať, čo ruský prezident Vladimír Putin urobí ďalšie. Je možné, že Putin zasiahne svetové trhy prostredníctvom novej vojenskej akcie, ktorej cieľom bude vytvorenie väčšej nacionalistickej podpory v domácej krajine.

Michael Moran, generálny riaditeľ poradenskej spoločnosti Control Risks poznamenal: “Máme reálnu obavu, že sa dostali do situácie, kedy je tu vidno režim, ktorý sa cíti byť zatlačený do kúta.”

Súvisiace: Aktuálny kolaps Ruska v 3 grafoch

To je jeden z dôvodov, prečo, aj keď Rusko nevyzerá, že by predstavovalo systémové riziká, ako tomu bolo v neskorých 90.rokoch, táto krajina stále vyzerá ako riskantná stávka.

“Rusi budú robiť to, čo môžu, aby odvracali krízu tak dlho, ako to bude možné. To poskytuje investorom príležitosť čas k tomu, aby sa dostali z Ruska, zatiaľ čo môžu. To je to, čo by som odporučil.” 

Zdroj: Reuters, WSJ

Facebook komentár