Pri hodnote 70 miliárd dolárov ročne, Rusko má tretí najväčší obranný rozpočet na svete. Za to sa jeho štát môže pochváliť 845 000 vojakmi, 22 550 tankami a 1 399 bojovými lietadlami.
Aj keď táto krajina v súčasnosti nie je veľmi považovaná za superveľmoc, už ňou bola a ruské ozbrojené sily prešli významnou transformáciou od znovuzvolenia prezidenta Vladimíra Putina v roku 2012. Jej armáda je rozdelená na menšie, dynamickejšie časti. Dôraz je pred hrubou pracovnou silou skôr kladený na nové technológie. (Napríklad, nižšie zobrazený protilietadlový systém Pancier-S1 je v podstate nádrž s nákladom diel)
Súvisiace: Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy” do konca roka proti “nežiaducim hosťom”
Tu je prehľad niektorých z viacerých hrozivých vojenských strojov Ruska.
Pancier-S1: Protilietadlový raketový komplet a protilietadlový raketový systém s krátkym až stredným rozsahom. Systém sa skladá z 12-tich riadených striel krajina-vzduch a dvomi 30 mm automatickými zbraňami účinnými proti lietadlám, vrtuľníkom, balistickým raketám a riadeným strelám.
Vznášadlo Bora-class s riadenými strelami: Táto loď je vlastne katamarán so sukňou, ktorá sa vie zmeniť na vznášadlo. Je vyzbrojené ôsmimi raketami Mosquito a 20 protilietadlovými raketami. Loď má posádku s až 68 námorníkmi a cestovná rýchlosť je na úrovni až 100 km za hodinu.
Súvisiace: Rusko chystá nákup zbraní o veľkých objemoch
Prakticky neviditeľná ponorka: Prvá zo šiestich ponoriek s pohonom diesel/elektronika s tajným pohybom, Novorossiysk bola v minulom roku vypustená z petrohradskej lodenice. Jej konštruktéry hovoria, že vďaka jej technológiám je po porení prakticky nezistiteľná.
Viacúčelové bojové lietadlo Mig-35: Je efektívnym ako v bojoch vo vzduchu, je taktiež presná aj v pozemných úderoch. Je schopná dosiahnuť rýchlosť až 2400 km za hodinu, aj napriek tomu, že je o 30% väčšia, než jej predchodca. MiG-35 je schopný zničiť námorné a pozemné ciele z dlhej vzdialenosti, rovnako je vhodné aj pre prieskumné misie.
Raketový systém BUK-2: Jedná sa systém, ktorý údajne v roku 2014 zasiahol malajzíské lietadlo nad Ukrajinou. Jeho rakety 9M317 môžu pomocou Mach 3 niesť 69 kg hlavice až do výšky 14 kilometrov.
Súvisiace: 11 najmocnejších vojenských armád sveta
RS-24 Yars: Systém termonukleárnej medzikontinentálnej balistickej strely, ktorý môže niesť samostatne cielené jadrové hlavice s dosahom 16 000 kilometrov. Je navrhnutý tak, aby nahradil balistické strely Topol-M, ktoré boli operačne nasadené od roku 2010. Každá strela má silu 100 “Malých chlapcov” – atómovej bomby, ktorá bola hodená na Hirošimu v auguste 1945.
“Ruský Concorde”: Tupolev Tu-160 je najväčším svetovým nadzvukovým bojovým lietadlom. Bol navrhnutý Sovietskym zväzom v roku 1980. Stále sa môže pochváliť najsilnejšími motormi pre bojové lietadlá a pojme až 40 000 kg zbraní. K dispozícii majú v prevádzke 16 kusov.
Súvisiace: Rusko predáva stále viac a viac zbraní do Ázie
T-90: Najpokročilejší tank používaný ruskými ozbrojenými silami. Jeho hlavnou zbraňou je 125 mm hladká hlaveň s protitankovou možnosťou, ale môže sa taktiež pochváliť diaľkovo riadeným protilietadlovým ťažkým guľometom.
14 700 tonová jadrová ponorka triedy Borei s balistickými strelami je o niečo menšia, než jej predchodcovia, z masívnej triedy Typhoon. Ale s kapacitou balistických rakiet 16 Bulava, z ktorých každá nesie 6 až 10 hlavíc s rozsahom 8300 km stále patria do sily, s ktorou je treba počítať.
Súvisiace: Americká vojenská dominancia v jednom ohromujúcom grafe
Ruský bojový vrtuľník Mi-28 Havoc: Je hlavným bojovým vrtuľníkom pre ruské letectvo a armádu. Jeho základná výzbroj je 30mm Shipunov a zospodu prichyteným automatickým delom a časťami, ktoré môžu niesť až štyri protitankové rakety a aj proti-raketové strely.
Zdroj: Yahoo, Missilethreat
Facebook komentár