Ak Vás zaujal niektorý z článkov a chcete podporiť našu prácu, najjednoduchší spôsob ako tak urobiť je kliknúť na “páči sa mi to“, alebo náš článok “tweetowať.  Vaša odozva nás vedie k tomu aby sme pokračovali v publikovaní a preto Ďakujeme za každú jednu návštevu, odporúčenie, zdielanie, like alebo tweet… :-) Team portálu www.FinancnyTrh.com

Predseda jednej z najväčších ruských štátnych bánk povedal, že v prípade, že ak úrady nebudú mať kontrolu nad situáciou, ekonomika tetjo krajiny sa bude aj naďalej znárodnovať.

Predseda predstavenstva a prezident banky Sberbank – German Gref na fóre Gaidar, podľa agentúry Interfax poznamenal: “Budeme mať jeden veľký štát, celá naša ekonomika bude pod kontrolou štátu.”

Súvisiace: 15 ohromujúcich faktov o Rusku

Povedal, že veritelia prídu s majetkom do banky a štát využije banky a potom cez banky vykoná odkúpenie podnikov a nakoniec to isté urobí zo skupinami “finančného sektora”.

Okrem toho, Gref ďalej povedal, že je “zrejmé, že banková kríza bude obrovská,” a to najmä z dôvodov aktuálnej priemernej ceny ropy.

Predseda banky Sberbank nie je prvý vedúcim bankárom, ktorý má podobné obavy. V polovici decembra, jeden ďalší bankár vyhlásil, že v momente kedy centrálna banka zvýšila sadzby na 17%, v snahe obmedziť devalváciu a inflačné riziká rubľa, nastal “koniec bankového systému.”

A na konci decembra Rusko oznámilo, že z dôvodov krízy vykoná svoju prvú záchranu banky – spoločnosti Trust Bank.

Prepad ruského rubľa voči americkému doláru v roku 2014 o 40% bol pripisovaný predovšetkým poklesu cien ropy. V súčasnej dobe sa ruský rubeľ obchoduje okolo 66 rubľov k jednému doláru.

Vzhľadom k tomu, energetické suroviny sú hlavným exportom Ruska a nízke ceny ropy sú tak zlou správou pre krajinu. Minister financií Ruska, Anton Siluanov v stredu poznamenal, že ak ceny ropy v roku 2015 zostanú okolo úrovni 50 dolárov za barel, krajina by mohla prísť o príjmy vo výške 45 miliárd amerických dolárov.

Súvisiace:

Kríza ruského rubľa: Nespanikárte, nie je rok 1998

Rusko chce “plné radarové pokrytie Arktídy”

Jean-David Haddad, ktorý je analytikom pre rozvíjajúce sa trhy OTCex Group so sídlom v Londýne, pre agentúru Bloomberg poznamenal: “Zdá sa, že ľudia prichádzajú k záveru, že súčasné ruské otázky sa nevyrišia za krátke obdobie.”

Gref nakoniec poznamenal: “Verím, že centrálna banka na konci minulého roka prežila veľmi razantnú krízu a konali úplne profesionálne a efektívne,” … “Ale aby som bol úprimný, príliš málo chápeme tomu, čo bude vláda robiť ďalej.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár