Čína ponúkla viac ako 3 miliardy amerických dolárov vo forme pôžičiek a pomoci, svojim susedom ako Kambodža, Vietnam, Mjanmarsko, Thajsko a Laos na zlepšenie ich infraštruktúry, výroby a boja proti chudobe.

Čínsky premiér Li Keqiang poskytol 1 miliardu amerických dolárov na infraštruktúru, 490 miliónov dolárov na zmiernenie chudoby a 1,6 miliardy dolárov vo forme osobitných úverov k podpore výrobnej vývoznej kapacity.

Počas prejavu na piatom summite subregiónov hospodárskej spolupráce v Bangkoku, Li taktiež prisľúbil 16,4 miliónov dolárov k vybagrovaniu vodných ciest pozdĺž rieky Mekong, aby sa zabránilo prírodným katastrofám.

Súvisiace: 10 dôvodov, prečo sa môže čínskej produkcii zvyšok sveta len prizerať

Li ďalej poznamneal: “Tieto krajiny sú dôležitou súčasťou nášho úsilia pre zdokonalenie spolupráce Číny a zoskupenia krajín ASEAN,” … “Sme pripravení spolupracovať s piatimi krajinami ohľadom vybudovaniať nového rámca, pre posilnenie spolupráce a priniesť toto globálne partnerstvo na novú úroveň.”

Taktiež povedal, že Čína plánuje vyvážať výrobnú kapacitu na vysokej úrovni v oblasti elektriny, telekomunikácií, oceli a cementu, k tomu, aby pomohla svojim susedom stať sa dôležitou súčasťou regionálnych dopravných ciest.

Li sa v Thajsku zúčastnil dvojdňového summitu lídrov krajín v oblasti rieky Mekong a zároveň sa jednalo o najväčšie medzinárodné stretnutie v Thajsku, odkedy sa jeho armáda chopila moci.

Li ďalej poznamenal: “Čína bude financovať projekty tým, že ponúka špeciálne úvery, menové swapy a zahraničné transakcie, za účasti pomoci súkromným ​​podnikom.”

Len nedávno Čína oznámila, že v Thajsku vybuduje 867 kilometrov dlhú železničnú sieť a kúpiť dva milióny ton ich ryže.

Li v priebehu regionálneho stretnutia v Mjanmarsku taktiež juhovýchodnej Ázií ponúkol 20 miliárd amerických dolárov vo forme pôžičiek. Nie je však jasné, či investované peniaze, oznámené v Bangkoku, boli súčasťou tejto novej ponuky.

Od Číny do Afriky, juhovýchodnej Ázie a Strednej Ázie bolo od mája prisľúbených viac než 120 miliárd dolárov, keďže sa Peking snaží prezentovať v lepšom svetle a vytvárať tak väčšiu spoluprácu s rôznymi stranami na celom svete po mesiacoch napätia, ohľadom územných otázok a iných problémov.

Súvisiace: 5 vecí, ktoré ste nevedeli o podnikaní v súčasnej Číne

Li dodal: “Budeme vytvárať nové úrovne priemyselnej spolupráce. Čína sa stala najvýznamnejším obchodným partnerom v tomto sub-regióne a naše investície sa budú zvyšovať.”

Čína si v juhovýchodnej Ázii snažila hájiť svoje nároky na Juhočínske more, ktoré trápili najmä Vietnam a Filipíny.

Juhovýchodná Ázie sa ukázala ako nová oblasť strategickej konkurencie medzi Čínou a Spojenými štátmi a Čína samozrejme chce tento súboj jednoznačne vyhrať, takže ponúka aj masívne nové finančné prostriedky na projekty v oblasti infraštruktúry.

Zdroj: Xinhua

Facebook komentár