„Zlato je najprv vykopané zo zeme v Afrike alebo niekde inde na svete. Potom ho roztavíme, vykopeme ďalšiu dieru, opäť ho zakopeme a zaplatíme ľudom, aby ho strážili. Nemá to žiaden prospech. Hocikto, kto by to sledoval z Marsu, by sa škrabal za hlavu.“

Toto povedal Warren Buffet v roku 1998.

Zlato bolo dlho považované za bezpečnú investíciu. No v posledných rokoch sa cene zlata darilo mizerne.

Pre tých, ktorí neveria konvenčným finančným trhom, tu sú alternatívne spôsoby ako uložiť svoj majetok.

Spísali sme zoznam niektorých zvláštnych aktív, ktorým sa relatívne dobre darí.

Ale pozor. Tieto aktíva sú veľmi nelikvidné, a nie je tu žiadna garancia toho že ich hodnota neklesne tak, ako sa to stalo zlatu pred nimi.
 

Známky

Na aukcii v roku 2010, guru dlhopisov Bill Gross povedal, že vzácne známky sú „lepšie ako akciový trh.“ Gross údajne do známok investoval do 100 miliónov dolárov.

Je to lukratívny koníček: GB30 Rarity Index, ktorý sleduje výkonnosť trhu zberateľských vecí, vzrástol o 74% v priebehu šiestich rokoch po veľkej recesii zatiaľ čo finančné trhy klesali.

Zdroje: MarketWatch, Stanley-Gibbons-Investment, Paul-Fraser-Collectibles
 

Zbrane a munícia

Schopnosť zbraní a munície uchovávať hodnotu z nich vytvára atraktívnu investičnú možnosť. Podľa ammo.net, cena Remingtonu .223, vzrástla o 224% v rokoch 1999 – 2011, výrazne nad úroveň inflácie. Predaj zbraní sa ukončil po dvoch volebných víťazstvách Baracka Obamu, v očakávaní prísnejších zákonov o kontrole zbraní.

Aaron Clarey, ekonóm a spisovateľ, hovorí: „Zatiaľ čo arzenál 600 zbraní je nepredstaviteľné množstvo len čo sa týka presunu, nechajme si „niekoľko“ zbraní nie len z bezpečnostných dôvodov, ale aj ako investíciu. Munícia je veľmi podobná minci alebo mene. Drží hodnotu, má vnútornú hodnotu, bude mať hodnotu dnes a určite aj v tom najhoršom prípade.

Zdroje: Captain Capitalism
 

Čínska keramika

Čína je vedúcim producentom keramiky. Frank Luxury Investment Index predpokladá 45% nárast ich hodnoty  v ďalších 5 rokoch.

„Keďže Čína bola jedným z najväčších svetových producentov keramiky počas väčšiny posledného tisícročia, ľudia sa väčšinou zaujímajú o kúsky z tohto úžasného obdobia, ktoré skončilo asi pred 100 rokmi“ hovorí Richard Mills, hlavný kurátor v Chalre Associates. V apríli sa na aukcii predala porcelánová šálka z dynastie Ming s maľbou kohúta za 36 miliónov dolárov. Bola to jedna z 19. o ktorých sa vie že existujú.

Zdroje: Charle-Associates, Knight-Frank-Luxury,Investment-Index.
 

Víno

Britský Wine Investment Fund uvádza, že alkohol prekonal zlato, ropu, index FTSE a indexy Hang Seng. Kapitál sa investuje len do vín z Bordeaux Chateaux, pretože produkujú limitované množstvo.

A ako sa ukázalo, najväčším svetovým spotrebiteľom vína je Vatikán. USA sú na 56 mieste.

Zdroje: Wine Investment Fund, The Telegraph


Vzácne predmety

Od starých filmových plagátov po podpisy mŕtvych rockových hviezd, vzácne predmety môžu priniesť bohatstvo pre toho, kto ju vlastní alebo ju kúpi od iných predajcov. Pretože hodnotný predmet je vzácny, ceny rastú len s dopytom.

Hersh Borenstein, majiteľ spoločnosti Frozen Pond a distribútor vzácnych hokejových predmetov povedal: „Poznám ľudí, ktorí kúpili dresy Gretzky (nosený v zápase) za asi 50 000 dolárov a predali ich za 200 000 dolárov; dresy Bobbyho Orra ktoré sa predali v roku 1996 za asi 30 000 dolárov sa opäť predali po 4 alebo 5 rokoch za 170 000dolárov. Je to ako umenie, dá sa tu zarobiť veľa peňazí, je tu vzrastajúci potenciál, ale musíte prísť s pravými vecami.“

Zdroj: The Globe and Mail
 

Staré autá

Hodnota klasických áut vzrástla za posledných 10 rokov o 456%, ako ukazuje Knight Frank Luxury Investment Index z roku 2014. Autá, ako toto Ferrari 250 GT z roku 1958, vydražené v januári za 8,8 milióna dolárov, porazili všetky luxusné investície, ktoré index meral za posledný rok, s vzrastajúcou hodnotou o 28%.

Hodnota starých britských áut a nemeckých zbierok takisto dôsledne vzrástla od januára 2013, podľa Hagerty Insurance, ktorá sa zameriava na staré autá.

Zdroj: Knight Frank Luxury Investment Index, Hagerty Insurance
 

Náramkové hodinky

Narastajúci dopyt, limitovaná ponuka a nízke náklady na údržbu. To všetko sú, podľa Paul Fraser Collectibles, dôvody prečo investovať do luxusných hodiniek. Väčšina hodiniek ale nie je vhodných na investíciu. Napriek tomu, vzácne modely Rolex a Patek Philippe si udržiavajú svoju hodnotu alebo ju zvyšujú v priebehu času.

Toby Sutton, špecialista na dražby z Watches of Knightsbridge podotkol že „hodnota mnohých starých hodiniek sa za posledných desať rokov výrazne zvýšila.“

Zdroje: Paul Fraser Collectibles
 

Diamanty

Zatiaľ čo nákup diamantov je oveľa komplikovanejší ako nákup zlata, diamant so správnym rezom môže ponúknuť významnú návratnosť investície.

Philip Manduca, správca súkromného kapitálu, ktorý nedávno investoval do diamantovej bane v Lesothe, povedal pre Bloomberg: „Veľká investičná hra v diamantoch je v tom, že papierové meny sa všeobecne výrazne znehodnocujú. Nie je tu iná „nepapierová“ mena, pri ktorej môžete vložiť svoje celé bohatstvo do svojho vrecka nezávisle od vlády alebo bankovému systému.

Zdroj: Bloomberg
 

Vzácne mince

Mince skočili o 220%, ukazuje Knight Frank index. Nedostatok vzácnych mincí zabezpečuje zachovanie ich hodnoty.
„V prostredí, ktoré existuje práve teraz, kde index Dow Jones je veľmi vysoko, väčšina ľudí kupujúca vzácne mince, sú ľudia, ktorí vyberajú zisky z býčieho trhu… a chcú reinvestovať niektoré peniaze do investícií, ktoré nie sú založené na dolároch.“ Povedal CNBC, Terry Hanlon, prezident Professional Numismatists Guild.

Zdroje: Knight Frank Luxury Investment Index, CNBC
 

Autogramy

Rovnako ako so vzácnymi predmetmi, autogramy sú lákavé pre ich vzácnosť a spojitosť s celebritami.

Paul Fraser, majiteľ majiteľ zberateľskej spoločnosti s jeho menom, poznamenal : Odhadom  je na svete  asi 200 miliónov serióznych zberateľov, číslo ktoré sa podľa predpokladov zdvojnásobí v ďalších 20 rokoch. Je to vzrastajúci zámer investícií, s poprednými zberateľmi bojujúcimi o najlepšie kúsky. Veľa múzeí, ako napríklad Britská knižnica, kupuje výnimočné kúsky. A najlepšie na tom: Je tu nekonečná ponuka a rastúci dopyt po najatraktívnejších exemplároch.

Cena autogramu Neila Armstronga vyskočila o 1345% od roku 2000 po rok 2013, podľa PFC40 Autograph Index.

Zdroje: Paul Fraser Collectibles


Umenie

Expert na dlhopisy Jeff Gundlach nazýva umenie prenosnejšou verziou zlata, ktorá obsahuje rovnaké úložiská hodnoty. Nedávna štúdia zistila, že vzrastajúci počet ultra bohatých jedincov investoval do umenia a zbierok.

Poznamenáva tiež, že 76% zberateľov umenia kupujú umenie zo zberateľských dôvodov, ale s investičným cieľom ( od 2012 počet vzrástol o 53%). To znamená, že o investičný aspekt umenia je veľký záujem.

Zdroje: Business Insider, Deloitte & ArtTactic Art and Finance Report 2014

Preložil: Marián Bednarčík

Facebook komentár