Nemci kupujú zlato až šialeným tempom.
To môže byť znamením, že sa obávajú o budúcnosť. Ľudia majú tendenciu kupovať zlato, keď sa obávajú katastrof v ekonomike, alebo očakávajú strmý nárast cien.
Správa od Svetovej Rady pre Zlato (World Gold Council), ktorá bola len včera zverejnená, uvádza že celkový dopyt po prútoch zlata a minciach v Nemecku, v priebehu prvého štvrťroka medziročne vzrástol až o 20%.
Je nezvyčajné, že dopyt po zlate dosahuje tak vysokú úroveň, keďže sa zdá že nemecká ekonomika je docela silnou a stabilnou. A rast v Európe v posledných mesiacoch získal na sile, keďže prekročil aj pomalé tempo v USA.
Súvisiace: Ktoré krajiny majú najviac zlata?
Čo je hnacou silou európskej horúčky po zlate?
Inflačné obavy
Predaje zlata vzrástli, ako sa Európska centrálna banka pustila do experimentu, ktorého cieľom je kúpiť európske dlhopisy o hodnote 1,3 biliónov amerických dolárov.
Zdá sa, že niektorí nemeckí občania majú strach z možného budúceho nárastu cien, ktoré vyvolá tzv. tlač peňazí od centrálnej banky.
Van Simmons, ktorý je prezidentom spoločnosti David Hall Rare Coins o nákupcoch zlata poznamenal: “Hovoríme o skupine ľudí, ktorí majú obavy zo spálenia, z dôvodu tlače vlád. Majú obavy z hyperninflácie, ktorou si táto krajina prešla v roku 1920.”
Simmons poukázal na psychologické jazvy spôsobené skúsenosťami Nemecka z hyperinflácie v období Weimarskej republiky. Rozsiahle chyby z tohto obdobia poukazujú na tieto skúsenosti, ktoré ospravedlňujú dnešné nákupy tohto cenného kovu.
Nemci nie sú jediní v Európe, ktorý posilňujú svoje nákupy zlata. Dopyt počas prvého štvrťroka 2015 sa taktiež zvýšil o dvojciferné tempo aj vo Francúzsku, Švajčiarsku a Rakúsku.
Svetová rada pre zlato uviedla, že prvé tri mesiace roku 2015 reprezentujú najsilnejší štart do roka pre európsky dopyt po zlate od roku 2011 – čo bol rokom dlhovej krízy, ktorá zvyšovala obavy z rozpadu Eurozóny.
Nielen, že ľudia v Európe takto vyjadrujú svoje obavy týkajúce stimulačných programov od ECB, ale tiež sa zdá, že majú veľký hnev nad nikdy nekončiacou krízou Grécka a pretrvávajúcim napätím s Ruskom, ohľadom krokov na Ukrajine.
Celosvetový dopyt po zlate
Napriek tomu celé nadšenie z tohto žltého kovu nezdieľa zvyšok sveta. Celosvetový dopyt po zlatých prútoch a minciach v priebehu prvého štvrťroku dokonca poklesol o 10%. Dopyt USA klesol o 12%, ako Fed uvažuje nad zvýšením úrokových sadzieb, aj keď na základe posledných údajov rastu HDP môže prísť neskôr, ako skôr.
Súvisiace:
Na trhu so zlatom sa aktuálne dejú zaujímavé veci
Ceny zlata sú taktiež pomerne krotké. Zlato je v tomto roku v zisku 3,5% na úrovni 1225 dolárov za trójsku uncu. Krotká inflácie po celom svete zapríčiňuje aj to, že historické maximá zlata z roku 2011 sú naozaj ďaleko.
Zlatí býci sa domnievajú, že to všetko sa nakoniec zmení.
Peter Boockvar, ktorý je hlavným analytikom pre investičnú spoločnosť Lindsey Group v poznámke pre klientov včera poznamenal: “Je to len otázkou kedy a vôbec nie či sa tak stane” … “Býčí trh pokračuje vo svetle hlavnej nestability, ktorá je vytvorená bezohľadnou celosvetovou menovou politikou a bude vidno bilióny dolárov vo forme negatívnych výnosov z cenných papierov a nekrytých mien, ktoré aj naďalej strácajú svoju hodnotu.”
Zdroj: WorldGoldCouncil, Bloomberg
Facebook komentár