Zakladateľ najpopulárnejšej sociálne siete Ruska nedávno opísal, ako sa rozhodol utiecť zo svojej ​​rodnej Moskvy, ako sa politici v Kremli snažili od neho získať kontrolu nad spoločnosťou.

30-ročný Pavel Durov, ktorý je videný ako ruský Mark Zuckerberg, vytvoril webové stránky VKontakte, ktorá mesačne dosahuje 69 miliónov aktívnych mesačných užívateľov. Snažil sa popísať nátlak ruských agentov FSB, keď vplyv tejto stránky začínal dosahovať veľké rozmery.

Keď Durov odmietol vypnúť profil aktivistu Alexeja Navalnyho, FSB sa ukázal pri jeho dverách s automatickými puškami a požadovala od neho, aby tak vykonal.

Durov vo vzácnom rozhovore v Brooklyne, v NY priznal: “Mal som naozaj strach,” … “Prvýkrát som si pomyslel, “že možno by som mal premýšľať nad svojou budúcnosťou. Budúcnosťou mojej krajiny a mojej spoločnosti.”

Súvisiace: Sloboda internetu je v Rusku oficiálne mŕtva

Durov nikdy nemal záujem o politiku: Ale poznamenal, že jeho odpor voči Kremľu začal narastať, keď mu nariadili odstrániť podstránky aktivistov na VKontakte a to pre ňho znamenalo viac obchodných obáv, ako politických – jednoducho nechcel aby užívatelia boli prekvapenými a začali používať iné siete.

Durov pre New York Times v decembri poznamenal: “Vzhľadom k tomu, že som samozrejme zástancom voľného trhu, je to pre mňa ťažké pochopiť aktuálny smer v mojej krajine.”

Potom, čo Kremeľ v roku 2013 spustil ohováračskú kampaň proti jeho osobe a vpadli do kancelárie VKontakte, aby získali firemné dokumenty, “začal som chápať, že to bolo už na politickú objednávku.”.

Kremeľ bol veľmi úspešný vo svojich pokusoch poškodiť Durovovu dôveryhodnosť, či už pred užívateľmi, ale aj investormi.

Ale snažili sa ho dostať aj z firmy.

 

“Nemal som príliš veľký vplyv v rámci spoločnosti”

Na konci roka 2013, investičná spoločnosť z Moskvy, s napojením na Kremeľ kúpila 48% podiel v VKontakte od dvoch najväčších investorov spoločnosti – dohodu údajne riadil vedúci predstaviteľ spoločnosti Rosnefť a blízky priateľ prezidenta Putina, Igor Šechin, čím sa snažili realizovať spôsob, ako vyvíjať väčšiu kontrolu nad touto sociálnou sieťou.

Súvisiace: 6 krajín, ktoré v súčasnosti blokujú sociálne médiá

Ďalej uviedol, že to bolo potom, keď si uvedomil, že Kremeľ ide “skôr po jeho osobe” a on sa cez Benátky rozhodol odísť do New Yorku. Keď sa krátko po vychladnutí týchto záležitostí vrátil späť do Ruska, v tom okamihu zistiľ, že úplne stratil kontrolu nad spoločnosťou VKontakte.

Vo februári 2014 sa vzdal administratívnej kontroly úplne a predal svoj zostávajúci podiel ďalšiemu človeku blízkemu Putinovi, menom Ivan Tavrin a zostal generálnym riaditeľom do apríla, kedy odstúpil od tejto spoločnosti nadobro.

“Projekt CIA”

Keď Durov založil tieto webové stránky v roku 2006, ruské úrady boli stále tolerantnými k internetovej slobode.

“Najlepšia vec Ruska v tej dobe bol práve internet a bol úplne nereguľovaným,” .. “V niektorých ohľadoch bol viac liberálnym ako v Spojených štátoch.”

Negatívny pohľad Vladimíra Putina pre Rusko a tento web rástli už v roku 2011, kedy ľudia začali používať internet k zorganizovaniu protestov, keďže títo ľudia verili, že parlamentné voľby boli zmanipulované.

Súvisiace: 9 vecí, ktoré sme sa práve dozvedeli o živote Putina

Jeden z predstaviteľov Kremľu v tom roku uviedol, že “Názory blogosféry … sú zamerané na podkopávanie dôvery ľudí v štát.”

Putin taktiež podozrieval úlohu celosvetového internetu, ako platformy pre zahraničnú špionáž. Keď unikli dokumenty cez bývalého zamestnanca NSA –  Edwarda Snowdena, odhalili schopnosť agentúry infiltrovať sa do sociálnych sietí. Putin následne odmietol internet ako ” projekt CIA” a naznačil plány na vytvorenie ruskej alternatívy k “world wide web”, ktorý by jednoduchšie zasa vedel sledovať Kremeľ.

Súvisiace: Brazília si buduje vlastné optické siete … proti NSA

Durov v súčasnosti pracuje na novom projekte nazvanom Telegram, ktorý je bezpečnou aplikácia správ a používa ju zhruba 50 miliónov ľudí (vrátane niektorých úradníkov Kremľa) a je samozrejme zadarmo.

V súčasnosti pokračuje v jeho cestovaní, pretože ako poznamenal: “Ja sám, nie som veľkým fanúšikom myšlienky štátov.”

Dodal: “Som veľmi rád, že v súčasnosti nevlastním akýkoľvek majetok, kdekoľvek” … “Považujem sa správneho občana sveta.”

Zdroj: New Yourk Times, Mashable

 

Facebook komentár