Na svetových trhoch je naozaj v súčasnosti vidno chaos.
Dlhopisy vo štvrtok zažili odpredaje, už druhým dňom za sebou.
Výpredaj sa neskôr zmiernil, ale keďže sa tento chaos prelial, akciové trhy taktiež strácali.
Americký akciový index Dow Jones v bol vo večerných hodinách v strate 148 bodov, akciový index S&P 500 poklesol o 15 bodov a technologický index Nasdaq sa znížil o 30 bodov.
Medzinárodný menový fond znížil prognózy rastu pre USA a vyzval Federálny rezervný systém, aby vykonal odloženie svojho prvého zvýšenia úrokových sadzieb, až do roku 2016.
Súvisiace: Ďalšia veľká bublina: Dlhopisy, Startupy, Čína, Umenie, Nehnuteľnosti?
V prejave minulý mesiac, vedúca predstaviteľka FEDu, Janet Yellenová oznámila, že by bolo vhodné zvýšiť úrokové sadzby “v určitom okamihu počas tohto roka”, ak sa situácia ekonomiky bude aj naďalej zlepšovať.
V rannej poznámke pred otvorením akciových trhov, Peter Tchir z investičnej spoločnosti Brean Capital napísal: “Je na čase obmedziť americký majetok pre najbližšie obdobie a je treba očakávať 3% až 5% pohyb na nižšie úrovne. Oslabovanie dlhopisov, nieje z dôvodu zvyšujúceho sa rizika, práve sa jedná o obchody kde nízke výnosy sú vnímaná ako rizikové aktívum, a nie ako bezpečné útočisko.”
Výpredaj na celosvetových dlhopisových trhoch začal už v stredu, ako prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi na tlačovej konferencii varoval trhy, keďže by si investori mali podľa neho zvyknúť na obdobia vyššej volatility.
Draghi taktiež zdôraznil, že ECB nemá v najmenšom úmysle v blízkom časovom horizonte plány na ukončenie programu nákupu dlhopisov o mesačnej hodnote 60 miliárd eur, ktorý je nazývaný aj ako kvantitatívne uvoľňovanie. Takže jeho pozastavenie by pred jeho plánovaným dátumom ukončenia v septembri roka 2016 investori nemali vôbec očakávať.
Výnosy dlhopisov, ktoré sa pohybujú v opačnom smere s cenami po celej Európe v stredu rástli a toto nastavenie pokračovalo aj vo štvrtok. Výnosy nemeckých a amerických štátnych dlhopisov dosiahli nové maximá roka 2015 a aj cez noc naďalej stúpali.
Tu je vidno tohto týždňový nárast výnosu (pokles cien) štátnych dlhopisov od amerického ministerstva financií.
A tu je graf vývoja nemeckých štátnych dlhopisov.
Podľa agentúry Bloomberg dlhopisy zmietli zo stola všetky svoje ročné zisky.
Tom di Galoma, ktorý je vedúcim analytikom pre aktíva s pevným výnosom u spoločnosti ED&F Man Capital Markets pre agentúru Bloomberg povedal: “Z hľadiska toho, čo sa deje v Európe sa jedná o úplnú paniku na trhu… Väčšina z Wall Street je naozaj veľmi opatrná vzhľadom na vytváranie a realizáciu nových pozícií.”
Výnos 10-ročných štátnych dlhopisov v USA sa cez noc vytlačil vyššie, až na 2,42%, čo je úroveň, ktorá nebola dosiahnutá od októbra minulého roka. Výnosy nemeckých štátnych dlhopisov vzrástli na približne 0,99%.
Pred šiestimi týždňami sa výnos 10-ročných nemeckých dlhopisov obchodoval v blízkosti 0,05% a 10-ročné dlhopisy USA sa obchodovali okolo úrovne 1,9%.
Súvisiace: Graf dňa: 6 rokov tlačenia peňazí od centrálnych bánk sveta
V oblasti komodít, cena surovej ropy klesla pred júnovým zasadnutím Organizácie krajín vyvážajúcich ropu. Je široko očakávané, že 12-člennný kartel ponechá úrovne produkcie bezo zmeny, čím bude chcieť udržať svoj podiel na trhu.
Cena surovej ropy s označením West Texas Intermediate pre USA klesla o viac ako 2% na týždenné minimum okolo 58,24 dolárov za barel. Ropa Brent, ktorá je skôr medzinárodným štandardom taktiež klesla o 2%.
A pre trochu viac kontextu, tu je graf 10-ročných štátnych dlhopisov USA za posledných pár rokov.
Zdroj: Bloomberg, BBC, Investing
Facebook komentár