Miliardár a predseda jednej z najväčších luxusných skupín na svete – Compagnie Financière Richemont povedal, že zmeny v technológiách vytvoria rastúcu nerovnosť a povedú k zničeniu strednej triedy, čo by mohlo nútiť ľudí k “závisti a nenávisti” voči bohatým.
Predseda spoločnosti Cartier – Johann Rupert, ktorá vlastní firmu Richemont počas prejavu pre konferenciu denníku Financial Times v Monaku vyjadril niekoľko obáv.
Ten predpokladá, že roboti “pripravia stovky miliónov ľudí o prácu”, čím sa bude rozširovať priepasť medzi bohatými a chudobnými, čo bude viesť k väčšiemu počtu sociálnych nepokojov.
Nerovnosť sa podľa neho v nadchádzajúcich rokoch urýchli kvôli rastu štrukturálnej nezamestnanosti spolu s “novou hojnosťou” pre celosvetovú špičku. To podľa neho spôsobí, “závisť, nenávisť a sociálne boje” proti víťazom v novej ekonomike.
Súvisiace: Obrázok pyramídy, ktorá ukazuje, prerozdelenie celosvetového bohatstva
Ďalej poznamenal: “Je to naozaj niečo, čo mi v noci nedovolí spávať … mám veľmi veľa otázok ohľadom toho, ako sa spoločnosť s tým bude vedieť vyrovnať? Už sa ľudia nebudú chcieť ukazovať s peniazmi a majetkom.”
Super bohatí klienti by mohli byť cieľom útokov, keďže sa počet nezamestnaných bude zvyšovať. Naši klienti tak budú ich cieľom. Budú nenávidení a bude nimi pohŕdané. To by viedlo k omnoho horším predajom luxusného tovaru.
Poslucháčov ohromil svojimi poznámkami: “Nemôžeme mať 0,1% v 0,1% bohatých jednotlivcov, ktorí získajú všetky výhody. Aj všetci títo ľudí sú našimi klientmi. Ale je to nespravodlivé a podľa mňa to nie je udržateľné,” … “Tak ja neviem, pravdepodobne budeme musieť mať nové sociálne pravidlá, alebo by sme na nich mali už radšej začať pracovať.”
Tento juhoafrický rodák (na obrázku vyššie) už pôsobí v luxusnom maloobchode od roku 1976. On a jeho rodina vlastnia podľa agentúry Bloomberg majetok o hodnote zhruba 7 miliárd dolárov a patrí medzi 20. najväčších akcionárov spoločnosti Richemont.
Táto skupina so sídlom vo Švajčiarsku vlastní viac ako tucet luxusných značiek, vrátane Montblanc, Chloe, Net-a-Porter a Van Cleef & Arpels.
Rupert povedal, že premýšľa o týchto otázkach odkedy sa sa venoval získavaniu informácií, ohľadom toho, ako stroje na pracovisku budú nahradzovať ľudí.
A zdá sa, že jeho vlastné pesimistické predpovede berie vážne.
Ďalej poznamenal: “Sme v spoločnosti obrovských zmien. Musíme si na to zvyknúť a byť na ne pripravení,” … “Dúfajme, že prežijeme, pretože presne to plánujeme.”
Spoločnosť Richemont nevyvrátila jeho vyjadrenia.
Súvisiace: Grafy bohatstva sveta: Niekoľko ľudí ovláda takmer všetok majetok
Rupert nie je prvým miliardárom, ktorý upozornil na dôsledky rastúcej priepasti v bohatstve. Miliardári Paul Tudor Jones, Warren Buffett, Jeff Greene a Stan Druckenmiller, tí všetci varovali nad vplyvom ekonomiky, kde malá elita získava väčšinu príjmov a dosahuje veľké nárasty v bohatstve. Napriek tomu Rupertove komentáre pred predstaviteľmi luxusného priemyslu naznačujú, že nerovnosť je stále veľkou obavou aj pre tých, ktorí majú prospech z výdavkoch ultra-bohatých jednotlivcov.
Avšak neponúkol špecifiká o tom, ako sa spoločnosť Richemont prispôsobí tomuto novému svetu v oblasti bohatstva. Aspoň sa snažil minimalizovať hrozbu tzv. inteligentných hodiniek a iných technológií vyjadrením: Apple bude predávať “tony” Apple hodiniek, ale to určite nenahradí produkty od značiek spoločnosti Richemont. Kým inteligentné hodinky a smartphony sú často na jedno použitie, hodinky značky Cartier sú na celý život, alebo dokonca aj pre celé generácie.
Taktiež poznamenal: “Ak vaša dcéra dosiahne 18 alebo 21 rokov, chcete jej dať niečo, čo bude si bude pamätať po zvyšok svojho života.”
Zdroj: WallStreetJournal, NyTimes
Facebook komentár