Zatiaľ čo nedávno sa väčšina sveta zameriavala na to, či Federálny rezervný systém bude zvyšovať úrokové sadzby, alebo či grécka dlhová kríza posunie Európu bližšie ku kríze, rozhodcovský súd v Hágu udelil akcionárom 50 miliárd bývalej ropnej spoločnosti Yukos, v prípade sporu s ruskou vládou. Vlády Belgicka a Francúzska sa okamžite rozhodli zmraziť ruský majetok v ich štátoch, čím prirodzene vyprovokovali ruskú vládu.
Načasovanie týchto akcií je v skutku zaujímavé, prišli ako Grécka kríza do Európy, ktorá, ako sa zdá dosiahla bod zvratu a Grécko, ktoré možno opustilo možnosti zblíženia sa s Európou, vytvára pôdu Rusku aby sa mohlo vykúpiť z ich problémov. Nedávne vyhlásenie MMF, ktoré sľubuje svoju plnú a bezpodmienečnú pomoc Ukrajine, potvrdilo že MMF a iné ďalšie významné inštitúcie nie sú bezvýznamné organizácie, ale skôr sú z cela podriadené zahraničnej menovej agende, vychádzajúcej z Washingtonu.
Vláda Spojených štátov sa zúfalo snaží držať myšlienky jednostranného sveta a zo svojho centra diktovať menovú politiku a riadiť zahraničné záležitosti, zatiaľ čo spojenecké štáty budú poslušne plniť ich pokyny. Svet však nieže unipolárny a existencia Ruska a Číny je toho silným dôkazom. Po celé desaťročia Spojené štáty ťažili z toho, že vytvorili a udržovali dolár ako svetovú rezervnú menu. To umožnilo američanon žiť nad ich pomery v zmysle dovážania tovaru do USA, zatiaľ čo stále viac a viac bezcenné doláre sú posielane do zahraničia. Niet teda divu že po viac ako 70 ročnom oslabovaní dolára sa väčšina sveta búri proti takémuto prevodu peňazí.
Európania v snahe vytvoriť menu, konkurencie schopnú doláru, vytvorili Euro, ktoré však kolabuje vo chvíľach keď čitáte tento text. Spojené štáty však Európsku úniu nikdy nepovažovali za veľkú hrozbu. Na druhej strane Rusko a Čína predstavujú oveľa reálnejšiu hrozbu voči doláru, pretože obe krajiny majú ako motiváciu, tak aj prostriedky pre vytvorenie menového systému krytého zlatom na to aby súťažili s dolárom. To je to, čoho sa americká vláda obáva a to je dôvoď prečo prezident Obama a jeho zapadni spojenci riskujú katastrofickú vojnu s Ruskom s týmito politicky motivovanými aktívami.
Americká vláda vie, že Rusko len tak ľahko neprijme Washingtonský diktát, napriek tomu stále reaguje na situácie, keď sa Rusko snaží upevniť si svoju suverenitu. Existencia krajiny, ktorá sa nechce podvoliť požiadavkám z Washingtonu je ako neodpustiteľný hriech a bude potrestaný ekonomickými sankciami a pokusmi o vytlačenie Ruska z finančných trhov, vyradenie hosťovanie Ruska zo svetového pohára v roku 2018 a teraz aj zabavenie štatného ruského majetku.
Rusko doteraz reagovalo na situáciu až neuveriteľné skromne, no to však nemusí trvať večne. Pokračujúci hospodársky tlak zo západu môže silno posilniť čínsko-ruské menové usporiadanie, ktoré v konečnom dôsledku môže zosadiť dolár. Konečný výsledok tejto zbytočnej provokácie zo strany USA len urýchľuje jednu vec ktorej sa Amerika najviac obáva: Svetový menový systém v ktorom USA nebude mať slovo a dolár bude v tomto systéme hrať druhé husle.
Preložil: Maroš Vrták
Zdroj: Ronpaulinstitute
Facebook komentár